HS Overall Individual Results-2016


Results By Race Management Systems, Inc.

Varsity Boys

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Trevor Roen Hutchinson High School     1,112  
  Jail Trail Race #2   3   556 Y
  Minnesota Race #1   3   556 Y
2 Nathan Edstrom Hopkins High School     1,063  
  Jail Trail Race #2   4   547 Y
  Minnesota Race #1   8   516 Y
3 Alex Sipe Wayzata Mountain Bike Team     1,056  
  Jail Trail Race #2   9   509 Y
  Minnesota Race #1   4   547 Y
4 William 'Foss' Kerker Southwest Minneapolis     1,047  
  Jail Trail Race #2   8   516 Y
  Minnesota Race #1   6   531 Y
5 Collin Maynard Hopkins High School     1,026  
  Jail Trail Race #2   6   531 Y
  Minnesota Race #1   11   495 Y
6 Dylan Kiefer Minnetonka High School     1,000  
  Jail Trail Race #2   7   523 Y
  Minnesota Race #1   14   477 Y
7 Nathan Latz Hopkins High School     942  
  Jail Trail Race #2   15   471 Y
  Minnesota Race #1   15   471 Y
8 Nick Gordon Minnetonka High School     938  
  Jail Trail Race #2   13   483 Y
  Minnesota Race #1   18   455 Y
9 Devon Horner Burnsville High School     930  
  Jail Trail Race #2   11   495 Y
  Minnesota Race #1   22   435 Y
10 Tyler Haroldson Lakeville South High School     923  
  Jail Trail Race #2   21   440 Y
  Minnesota Race #1   13   483 Y
11 Eli Markworth Washburn High School     920  
  Jail Trail Race #2   17   460 Y
  Minnesota Race #1   17   460 Y
12 Henry Hall Southwest Minneapolis     896  
  Jail Trail Race #2   14   477 Y
  Minnesota Race #1   26   419 Y
13 Torsten Brinkema Southwest Minneapolis     892  
  Jail Trail Race #2   16   465 Y
  Minnesota Race #1   24   427 Y
14 Stephen Hatt Lakeville North High School     870  
  Jail Trail Race #2   18   455 Y
  Minnesota Race #1   27   415 Y
15 Patrick Welch Cannon Valley Composite     868  
  Jail Trail Race #2   20   445 Y
  Minnesota Race #1   25   423 Y
16 Adlai Sinkler Southwest Minneapolis     842  
  Jail Trail Race #2   22   435 Y
  Minnesota Race #1   29   407 Y
17 Luke Aronson Eagan High School     825  
  Jail Trail Race #2   24   427 Y
  Minnesota Race #1   32   398 Y
18 Reece Wellik Eastview High School     824  
  Jail Trail Race #2   25   423 Y
  Minnesota Race #1   31   401 Y
19 Eddy MacDonald MPLS South High     808  
  Jail Trail Race #2   26   419 Y
  Minnesota Race #1   35   389 Y
20 Calvin Sandberg Prior Lake High School     575  
  Minnesota Race #1   1   575 Y
20 Samuel Elson Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     575  
  Jail Trail Race #2   1   575 Y
22 Jack Ellingson Edina Cycling Team     565  
  Minnesota Race #1   2   565 Y
22 Will Curtis St. Paul Central     565  
  Jail Trail Race #2   2   565 Y
24 Francis Delaney Edina Cycling Team     539  
  Minnesota Race #1   5   539 Y
24 Braeden Anderson Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     539  
  Jail Trail Race #2   5   539 Y
26 Michael Davis Duluth East High School     523  
  Minnesota Race #1   7   523 Y
27 Wyatt Furois Roseville Area Composite     509  
  Minnesota Race #1   9   509 Y
28 Campbell Karjala Bloomington Composite     502  
  Minnesota Race #1   10   502 Y
28 Connor Rono Crosby-Ironton High School     502  
  Jail Trail Race #2   10   502 Y
30 sebastien frimat Edina Cycling Team     489  
  Minnesota Race #1   12   489 Y
30 Dale Yotter Crosby-Ironton High School     489  
  Jail Trail Race #2   12   489 Y
32 Ian Derauf Duluth East High School     465  
  Minnesota Race #1   16   465 Y
33 Rowdy Larson Roseville Area Composite     450  
  Minnesota Race #1   19   450 Y
33 Tyler Dougherty Armstrong Cycle Club     450  
  Jail Trail Race #2   19   450 Y
35 Nicholas Fillipi Prior Lake High School     445  
  Minnesota Race #1   20   445 Y
36 Noah McPherson Duluth East High School     440  
  Minnesota Race #1   21   440 Y
37 Nathan Bich Duluth Composite Team     431  
  Minnesota Race #1   23   431 Y
37 Isaac Hale Northwest Composite     431  
  Jail Trail Race #2   23   431 Y
39 Casey Porter Bloomington Composite     411  
  Minnesota Race #1   28   411 Y
40 Jacob Smith Chaska High School     404  
  Minnesota Race #1   30   404 Y
41 Eric Patterson Duluth East High School     395  
  Minnesota Race #1   33   395 Y
42 Zach VanSickle Roseville Area Composite     392  
  Minnesota Race #1   34   392 Y

JV Boys D1

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Sean Christian Washburn High School     1,070  
  Jail Trail Race #2   1   540 Y
  Minnesota Race #1   2   530 Y
2 Daniel Mondale Hopkins High School     1,033  
  Jail Trail Race #2   3   521 Y
  Minnesota Race #1   4   512 Y
3 Thomas Golin Wayzata Mountain Bike Team     1,000  
  Jail Trail Race #2   4   512 Y
  Minnesota Race #1   7   488 Y
4 Ryan Slomkowski Wayzata Mountain Bike Team     955  
  Jail Trail Race #2   9   474 Y
  Minnesota Race #1   8   481 Y
5 Logan Fisco Minnetonka High School     908  
  Jail Trail Race #2   12   454 Y
  Minnesota Race #1   12   454 Y
6 Michael Doyle Washburn High School     902  
  Jail Trail Race #2   14   442 Y
  Minnesota Race #1   11   460 Y
7 Mitchell Melin Hopkins High School     878  
  Jail Trail Race #2   13   448 Y
  Minnesota Race #1   16   430 Y
8 Alex Edstrom Hopkins High School     872  
  Jail Trail Race #2   15   436 Y
  Minnesota Race #1   15   436 Y
9 Logan Cummings Minnetonka High School     863  
  Jail Trail Race #2   19   415 Y
  Minnesota Race #1   13   448 Y
10 Graham Caron Minnetonka High School     862  
  Jail Trail Race #2   18   420 Y
  Minnesota Race #1   14   442 Y
11 Ethan Kehrberg Hopkins High School     855  
  Jail Trail Race #2   16   430 Y
  Minnesota Race #1   17   425 Y
12 Maxwell Seybolt Wayzata Mountain Bike Team     806  
  Jail Trail Race #2   23   396 Y
  Minnesota Race #1   20   410 Y
13 Karl Boulter Minnetonka High School     784  
  Jail Trail Race #2   26   384 Y
  Minnesota Race #1   22   400 Y
14 Eric Reuss Wayzata Mountain Bike Team     776  
  Jail Trail Race #2   25   388 Y
  Minnesota Race #1   25   388 Y
15 Ari Tapper Minnetonka High School     756  
  Jail Trail Race #2   28   376 Y
  Minnesota Race #1   27   380 Y
16 Jacob Williamson Minnetonka High School     745  
  Jail Trail Race #2   30   369 Y
  Minnesota Race #1   28   376 Y
17 Paul Schneider-Krumpus Wayzata Mountain Bike Team     744  
  Jail Trail Race #2   29   372 Y
  Minnesota Race #1   29   372 Y
18 Brett Wollerman Wayzata Mountain Bike Team     729  
  Jail Trail Race #2   32   363 Y
  Minnesota Race #1   31   366 Y
19 Benjamin Callister Minnetonka High School     724  
  Jail Trail Race #2   27   380 Y
  Minnesota Race #1   39   344 Y
20 Brandon Xu Wayzata Mountain Bike Team     723  
  Jail Trail Race #2   31   366 Y
  Minnesota Race #1   34   357 Y
21 Thomas Hepperlen Hopkins High School     703  
  Jail Trail Race #2   34   357 Y
  Minnesota Race #1   38   346 Y
22 Roman Stukel Minnetonka High School     700  
  Jail Trail Race #2   33   360 Y
  Minnesota Race #1   41   340 Y
23 Sam Fellabaum Minnetonka High School     690  
  Jail Trail Race #2   37   348 Y
  Minnesota Race #1   40   342 Y
24 Alec Manderscheid Edina Cycling Team     540  
  Minnesota Race #1   1   540 Y
25 Ian Ruh Stillwater HS     530  
  Jail Trail Race #2   2   530 Y
26 Anders Nelson Edina Cycling Team     521  
  Minnesota Race #1   3   521 Y
27 Sam Chandler Duluth East High School     504  
  Minnesota Race #1   5   504 Y
27 Luke Sicora Armstrong Cycle Club     504  
  Jail Trail Race #2   5   504 Y
29 Carl Plewa Duluth East High School     496  
  Minnesota Race #1   6   496 Y
29 Damon John Barli Armstrong Cycle Club     496  
  Jail Trail Race #2   6   496 Y
31 Nathan Gessler Stillwater HS     488  
  Jail Trail Race #2   7   488 Y
32 Max Kennedy Stillwater HS     481  
  Jail Trail Race #2   8   481 Y
33 Alex Bourgeault Edina Cycling Team     474  
  Minnesota Race #1   9   474 Y
34 Shawn Higgins, Jr Duluth East High School     467  
  Minnesota Race #1   10   467 Y
34 Karl Gaertner Stillwater HS     467  
  Jail Trail Race #2   10   467 Y
36 Carl Bohacek Stillwater HS     460  
  Jail Trail Race #2   11   460 Y
37 Jack Lange Stillwater HS     425  
  Jail Trail Race #2   17   425 Y
38 Jack Tyson Edina Cycling Team     420  
  Minnesota Race #1   18   420 Y
39 Ben Engen Edina Cycling Team     415  
  Minnesota Race #1   19   415 Y
40 Cody Blauwkamp Hudson High School     410  
  Jail Trail Race #2   20   410 Y
41 Kenneth Wakefield Edina Cycling Team     405  
  Minnesota Race #1   21   405 Y
41 Colin Gray Stillwater HS     405  
  Jail Trail Race #2   21   405 Y
43 Kyler Rose Armstrong Cycle Club     400  
  Jail Trail Race #2   22   400 Y
44 Parker Kleive Duluth East High School     396  
  Minnesota Race #1   23   396 Y
45 Mike Haugen Prior Lake High School     392  
  Minnesota Race #1   24   392 Y
45 Joshua Yahna Minnetonka High School     392  
  Jail Trail Race #2   24   392 Y
47 Jackson Ledermann Washburn High School     384  
  Minnesota Race #1   26   384 Y
48 Christian Erhard Minnetonka High School     369  
  Minnesota Race #1   30   369 Y
49 Benjamin Leonard Edina Cycling Team     363  
  Minnesota Race #1   32   363 Y
50 Dawson Matthews Prior Lake High School     360  
  Minnesota Race #1   33   360 Y
51 Gregory Schabert Prior Lake High School     354  
  Minnesota Race #1   35   354 Y
51 Ian Feagler Hopkins High School     354  
  Jail Trail Race #2   35   354 Y
53 Peter Kivimaki Edina Cycling Team     351  
  Minnesota Race #1   36   351 Y
53 Brandon McClune Hudson High School     351  
  Jail Trail Race #2   36   351 Y
55 Evan Pelerine Hopkins High School     348  
  Minnesota Race #1   37   348 Y
56 Ian Sudheimer Stillwater HS     346  
  Jail Trail Race #2   38   346 Y
57 Ajai somaiah Armstrong Cycle Club     344  
  Jail Trail Race #2   39   344 Y
58 Hunter Mann Armstrong Cycle Club     342  
  Jail Trail Race #2   40   342 Y
59 Jackson Hay Wayzata Mountain Bike Team     338  
  Minnesota Race #1   42   338 Y
  Jail Trail Race #2     0 Y
60 Corbin Huntington Prior Lake High School     336  
  Minnesota Race #1   43   336 Y
DNF Matthew Brown Armstrong Cycle Club     0  
  Jail Trail Race #2     0 Y
DNF Connor Hicks Minnetonka High School     0  
  Minnesota Race #1     0 Y

JV Boys D2

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Nicholas Carter MPLS South High     1,070  
  Jail Trail Race #2   1   540 Y
  Minnesota Race #1   2   530 Y
2 Ethan Peterson MPLS South High     1,036  
  Jail Trail Race #2   6   496 Y
  Minnesota Race #1   1   540 Y
3 Ellis Nordhougen MPLS South High     1,018  
  Jail Trail Race #2   2   530 Y
  Minnesota Race #1   7   488 Y
4 Colin Rotvold Eastview High School     1,016  
  Jail Trail Race #2   4   512 Y
  Minnesota Race #1   5   504 Y
5 Brady Olsen Mankato Composite     1,000  
  Jail Trail Race #2   5   504 Y
  Minnesota Race #1   6   496 Y
6 Dominic Andrews Eagan High School     955  
  Jail Trail Race #2   7   488 Y
  Minnesota Race #1   10   467 Y
6 Peyton German Hutchinson High School     955  
  Jail Trail Race #2   9   474 Y
  Minnesota Race #1   8   481 Y
8 Peyton Chiotti Hutchinson High School     909  
  Jail Trail Race #2   10   467 Y
  Minnesota Race #1   14   442 Y
9 Matthew Weinberger White Bear Lake High School     908  
  Jail Trail Race #2   11   460 Y
  Minnesota Race #1   13   448 Y
10 Nicholas Bohlke Mankato Composite     902  
  Jail Trail Race #2   13   448 Y
  Minnesota Race #1   12   454 Y
11 Charlie Johnson Southwest Minneapolis     900  
  Jail Trail Race #2   15   436 Y
  Minnesota Race #1   5   464 Y
  Minnesota Race #1   18   420 N
12 Ethan Nelson MPLS South High     891  
  Jail Trail Race #2   8   481 Y
  Minnesota Race #1   20   410 Y
13 Mason Heimkes Lakeville South High School     879  
  Jail Trail Race #2   12   454 Y
  Minnesota Race #1   17   425 Y
14 Samuel Gunvalson Alexandria Area Youth Cycling     845  
  Jail Trail Race #2   16   430 Y
  Minnesota Race #1   19   415 Y
15 John Pampuch Winona Composite     830  
  Jail Trail Race #2   17   425 Y
  Minnesota Race #1   21   405 Y
16 Hayden Nelson Lakeville North High School     822  
  Jail Trail Race #2   24   392 Y
  Minnesota Race #1   16   430 Y
17 Tony Callen White Bear Lake High School     812  
  Jail Trail Race #2   18   420 Y
  Minnesota Race #1   24   392 Y
18 Luke Johnson Eagan High School     799  
  Jail Trail Race #2   19   415 Y
  Minnesota Race #1   26   384 Y
19 Alex Barkmeier Southwest Minneapolis     766  
  Jail Trail Race #2   22   400 Y
  Minnesota Race #1   31   366 Y
20 Carter Aronson Eagan High School     764  
  Jail Trail Race #2   26   384 Y
  Minnesota Race #1   27   380 Y
21 Karl Seibert Burnsville High School     760  
  Jail Trail Race #2   25   388 Y
  Minnesota Race #1   29   372 Y
22 Sam Williams Winona Composite     748  
  Jail Trail Race #2   64   312 Y
  Minnesota Race #1   15   436 Y
23 Cody Harein White Bear Lake High School     736  
  Jail Trail Race #2   37   348 Y
  Minnesota Race #1   25   388 Y
24 Kelby Peterson Alexandria Area Youth Cycling     735  
  Jail Trail Race #2   31   366 Y
  Minnesota Race #1   30   369 Y
25 Ole Roof Independent     720  
  Jail Trail Race #2   34   357 Y
  Minnesota Race #1   32   363 Y
26 Coy Stark Austin Area Composite     714  
  Jail Trail Race #2   35   354 Y
  Minnesota Race #1   33   360 Y
27 Evan Ferstl Winona Composite     711  
  Jail Trail Race #2   32   363 Y
  Minnesota Race #1   37   348 Y
28 Alan Birkenholz Eastview High School     710  
  Jail Trail Race #2   27   380 Y
  Minnesota Race #1   46   330 Y
29 Jack McEligot Rochester Composite     708  
  Jail Trail Race #2   68   308 Y
  Minnesota Race #1   22   400 Y
30 Joey Berens Shakopee High School     702  
  Jail Trail Race #2   36   351 Y
  Minnesota Race #1   36   351 Y
31 Christian Pfeffer-Kleemann Rochester Composite     682  
  Jail Trail Race #2   41   340 Y
  Minnesota Race #1   40   342 Y
32 Will Hank White Bear Lake High School     676  
  Jail Trail Race #2   39   344 Y
  Minnesota Race #1   45   332 Y
33 Rylan Rose Lakeville South High School     670  
  Jail Trail Race #2   44   334 Y
  Minnesota Race #1   43   336 Y
34 Jason Cohrs Rochester Composite     669  
  Jail Trail Race #2   33   360 Y
  Minnesota Race #1   67   309 Y
35 Doug Swenson Lakeville North High School     666  
  Jail Trail Race #2   56   320 Y
  Minnesota Race #1   38   346 Y
36 Jack Smude Burnsville High School     662  
  Jail Trail Race #2   52   324 Y
  Minnesota Race #1   42   338 Y
37 Tanner Timm Hutchinson High School     657  
  Jail Trail Race #2   59   317 Y
  Minnesota Race #1   41   340 Y
38 Dylan Folger Eastview High School     648  
  Jail Trail Race #2   51   325 Y
  Minnesota Race #1   53   323 Y
39 Talin Tuchtenhagen Rochester Composite     646  
  Jail Trail Race #2   57   319 Y
  Minnesota Race #1   49   327 Y
40 Simon Levy Southwest Minneapolis     645  
  Jail Trail Race #2   53   323 Y
  Minnesota Race #1   54   322 Y
41 Gavin Balding Apple Valley HS     642  
  Jail Trail Race #2   55   321 Y
  Minnesota Race #1   55   321 Y
42 Mitchell Vrieze Eagan High School     638  
  Jail Trail Race #2   50   326 Y
  Minnesota Race #1   64   312 Y
43 Jack Swenson Orono High School     636  
  Jail Trail Race #2   60   316 Y
  Minnesota Race #1   56   320 Y
44 Joshua Kennicott Shakopee High School     632  
  Jail Trail Race #2   70   306 Y
  Minnesota Race #1   50   326 Y
45 Ryan Foyt Rosemount HS     627  
  Jail Trail Race #2   73   303 Y
  Minnesota Race #1   52   324 Y
46 Nick Wigen Eagan High School     625  
  Jail Trail Race #2   62   314 Y
  Minnesota Race #1   65   311 Y
47 Ethan Thompson Austin Area Composite     624  
  Jail Trail Race #2   65   311 Y
  Minnesota Race #1   63   313 Y
47 William Schildgen Apple Valley HS     624  
  Jail Trail Race #2   58   318 Y
  Minnesota Race #1   70   306 Y
49 Seth Bickford White Bear Lake High School     623  
  Jail Trail Race #2   63   313 Y
  Minnesota Race #1   66   310 Y
49 Garrett Tkach Eastview High School     623  
  Jail Trail Race #2   69   307 Y
  Minnesota Race #1   60   316 Y
51 Tommy Slane Eastview High School     622  
  Jail Trail Race #2   61   315 Y
  Minnesota Race #1   69   307 Y
52 Jack Bowman Shakopee High School     620  
  Jail Trail Race #2   71   305 Y
  Minnesota Race #1   61   315 Y
53 Jacob Harms Eagan High School     614  
  Jail Trail Race #2   67   309 Y
  Minnesota Race #1   71   305 Y
54 Zachary Engman White Bear Lake High School     604  
  Jail Trail Race #2   76   300 Y
  Minnesota Race #1   72   304 Y
55 Benjamin Keuler Eastview High School     602  
  Jail Trail Race #2   77   299 Y
  Minnesota Race #1   73   303 Y
56 Charlie Jamieson Bloomington Composite     521  
  Minnesota Race #1   3   521 Y
56 Noah Coughlin Crosby-Ironton High School     521  
  Jail Trail Race #2   3   521 Y
58 Akash Lucht Mounds View Composite     512  
  Minnesota Race #1   4   512 Y
59 Joey Diffley Eagan High School     474  
  Minnesota Race #1   9   474 Y
  Jail Trail Race #2     0 Y
60 Grant Gregory Chanhassen High School     460  
  Minnesota Race #1   11   460 Y
61 Michael Hooley Highland Park Mendota Composite     442  
  Jail Trail Race #2   14   442 Y
62 Mitch Kahl Champlin Park High School     410  
  Jail Trail Race #2   20   410 Y
63 Chad Mccracken Maple Grove High School     405  
  Jail Trail Race #2   21   405 Y
64 Tyler Gonzales Rosemount HS     396  
  Minnesota Race #1   23   396 Y
  Jail Trail Race #2     0 Y
64 Nick Florentius Osseo Composite     396  
  Jail Trail Race #2   23   396 Y
66 Emilio Alvarado Bloomington Composite     376  
  Minnesota Race #1   28   376 Y
66 Leo Fonder Champlin Park High School     376  
  Jail Trail Race #2   28   376 Y
68 Jack Borgeson Maple Grove High School     372  
  Jail Trail Race #2   29   372 Y
69 Alex Kern St. Cloud Area Composite     369  
  Jail Trail Race #2   30   369 Y
70 Joel Carr Duluth Composite Team     357  
  Minnesota Race #1   34   357 Y
71 Mason Kosmatka Duluth Composite Team     354  
  Minnesota Race #1   35   354 Y
72 Jeremy Hedin Osseo Composite     346  
  Jail Trail Race #2   38   346 Y
73 Easton Kolle Chaska High School     344  
  Minnesota Race #1   39   344 Y
74 Joseph Rosenquist Osseo Composite     342  
  Jail Trail Race #2   40   342 Y
75 Ryan Beard Austin Area Composite     338  
  Jail Trail Race #2   42   338 Y
  Minnesota Race #1     0 Y
76 Lucas Duffy St. Paul Central     336  
  Jail Trail Race #2   43   336 Y
77 James Ball Chaska High School     334  
  Minnesota Race #1   44   334 Y
78 Jacob Rossow Maple Grove High School     332  
  Jail Trail Race #2   45   332 Y
79 Jared Navarro St. Croix Valley Composite     330  
  Jail Trail Race #2   46   330 Y
80 Daniel Peterson Southwest Minneapolis     329  
  Minnesota Race #1   47   329 Y
80 Kevin Gustafson Orono High School     329  
  Jail Trail Race #2   47   329 Y
82 Oscar Edwards-Hughes Orono High School     328  
  Minnesota Race #1   48   328 Y
82 Jacob Cardinal Maple Grove High School     328  
  Jail Trail Race #2   48   328 Y
84 Gavin Laing Maple Grove High School     327  
  Jail Trail Race #2   49   327 Y
85 Jonah Liggett Bloomington Composite     325  
  Minnesota Race #1   51   325 Y
86 Nate Nacer Maple Grove High School     322  
  Jail Trail Race #2   54   322 Y
87 Christian Larson Burnsville High School     319  
  Minnesota Race #1   57   319 Y
88 Gibson Prescher Chaska High School     318  
  Minnesota Race #1   58   318 Y
89 William Ojanen Mounds View Composite     317  
  Minnesota Race #1   59   317 Y
90 Noah Pomroy Roseville Area Composite     314  
  Minnesota Race #1   62   314 Y
91 Tristan Noble Highland Park Mendota Composite     310  
  Jail Trail Race #2   66   310 Y
92 Kayden Garrett Face to Face Academy     308  
  Minnesota Race #1   68   308 Y
93 Charlie Zeilinger New Prague Composite     304  
  Jail Trail Race #2   72   304 Y
94 Sean Moua Face to Face Academy     302  
  Minnesota Race #1   74   302 Y
94 Miles Kubes-Patterson Shakopee High School     302  
  Jail Trail Race #2   74   302 Y
96 Caiden Swanke Eagan High School     301  
  Minnesota Race #1   75   301 Y
  Jail Trail Race #2     0 Y
96 William Kurth Winona Composite     301  
  Jail Trail Race #2   75   301 Y
DNF Vinnie Ariola St. Cloud Area Composite     0  
  Jail Trail Race #2     0 Y

Sophomore Boys D1

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Zack Isaacson Minnetonka High School     929  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
2 Philip Dirnberger Hopkins High School     928  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
  Minnesota Race #1   6   456 Y
3 Karl Janczak Washburn High School     913  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
  Minnesota Race #1   4   472 Y
4 Ogden Miller Washburn High School     904  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
5 Nicholas Schneider Wayzata Mountain Bike Team     851  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Minnesota Race #1   20   370 Y
6 Adam Gilleece Washburn High School     837  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
7 Nick Monson Wayzata Mountain Bike Team     817  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
8 Vladimir Smirnov Wayzata Mountain Bike Team     816  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Minnesota Race #1   12   414 Y
9 Natan Tapper Minnetonka High School     790  
  Jail Trail Race #2   20   370 Y
  Minnesota Race #1   11   420 Y
10 Will Roslansky Minnetonka High School     736  
  Jail Trail Race #2   23   356 Y
  Minnesota Race #1   18   380 Y
11 Avery Carlson Washburn High School     730  
  Jail Trail Race #2   21   365 Y
  Minnesota Race #1   21   365 Y
12 Zack Wood Hopkins High School     712  
  Jail Trail Race #2   24   352 Y
  Minnesota Race #1   22   360 Y
13 Nathaniel Stay Wayzata Mountain Bike Team     700  
  Jail Trail Race #2   26   344 Y
  Minnesota Race #1   23   356 Y
14 Zan Abbas Wayzata Mountain Bike Team     684  
  Jail Trail Race #2   28   336 Y
  Minnesota Race #1   25   348 Y
14 Andre Brose Minnetonka High School     684  
  Jail Trail Race #2   29   332 Y
  Minnesota Race #1   24   352 Y
16 Luke Larson Prior Lake High School     500  
  Minnesota Race #1   1   500 Y
16 Henry Seiser Hudson High School     500  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
18 Seth Kemp Duluth East High School     490  
  Minnesota Race #1   2   490 Y
18 Grant Hietpas Stillwater HS     490  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
20 Gabe Czajkowski Prior Lake High School     464  
  Minnesota Race #1   5   464 Y
20 Willem Krattley Hudson High School     464  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
22 Peter Braun Prior Lake High School     434  
  Minnesota Race #1   9   434 Y
22 Evan Berkowitz Stillwater HS     434  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
24 Adam Markowicz Stillwater HS     427  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
25 Isaac Gunderson Stillwater HS     420  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
26 Charlie Hazelroth Stillwater HS     414  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
27 Dillon Flamm Prior Lake High School     408  
  Minnesota Race #1   13   408 Y
27 Joseph Ogaard Stillwater HS     408  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
29 Henry Jackson Edina Cycling Team     402  
  Minnesota Race #1   14   402 Y
30 Henry Carney Duluth East High School     396  
  Minnesota Race #1   15   396 Y
31 Landon Malsom Prior Lake High School     390  
  Minnesota Race #1   16   390 Y
32 JOSHUA LANGHORST Prior Lake High School     385  
  Minnesota Race #1   17   385 Y
32 Jameson Stahl Stillwater HS     385  
  Jail Trail Race #2   17   385 Y
34 Evan Dybvig Stillwater HS     380  
  Jail Trail Race #2   18   380 Y
35 Isaac Brown Prior Lake High School     375  
  Minnesota Race #1   19   375 Y
35 Eli Roll Stillwater HS     375  
  Jail Trail Race #2   19   375 Y
37 Drew Potvin Armstrong Cycle Club     360  
  Jail Trail Race #2   22   360 Y
38 Ben Brynestad Stillwater HS     348  
  Jail Trail Race #2   25   348 Y
39 Connor Fuzzey Wayzata Mountain Bike Team     340  
  Jail Trail Race #2   27   340 Y
DNF Daniel Pekurovsky Wayzata Mountain Bike Team     0  
  Jail Trail Race #2     0 Y

Sophomore Boys D2

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Roen Anderson Mankato Composite     981  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Minnesota Race #1   1   500 Y
2 Isaiah Moore Hutchinson High School     980  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
3 Jaden Niemeyer Hutchinson High School     882  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Minnesota Race #1   9   434 Y
4 Jarod Sahaydak MPLS Southside Compsite     864  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
  Minnesota Race #1   6   456 Y
5 Will Hack Lakeville South High School     831  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
  Minnesota Race #1   16   390 Y
6 Peter Nomeland Lakeville South High School     816  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Minnesota Race #1   12   414 Y
6 Jacob Kimberley Southwest Minneapolis     816  
  Jail Trail Race #2   19   375 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
8 Jack Glad Apple Valley HS     766  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
  Minnesota Race #1   20   370 Y
9 Ian Barnum Rosemount HS     765  
  Jail Trail Race #2   18   380 Y
  Minnesota Race #1   17   385 Y
10 Dakota Kelly Rochester Composite     730  
  Jail Trail Race #2   21   365 Y
  Minnesota Race #1   21   365 Y
11 Baleigh Rasmusen Alexandria Area Youth Cycling     726  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
  Minnesota Race #1   28   336 Y
12 Simon Hirst Austin Area Composite     712  
  Jail Trail Race #2   22   360 Y
  Minnesota Race #1   24   352 Y
13 Anthony Coudron Winona Composite     696  
  Jail Trail Race #2   28   336 Y
  Minnesota Race #1   22   360 Y
14 Zach Schaefbauer Eagan High School     692  
  Jail Trail Race #2   25   348 Y
  Minnesota Race #1   26   344 Y
15 Jonathan Pownell Cannon Valley Composite     677  
  Jail Trail Race #2   30   329 Y
  Minnesota Race #1   25   348 Y
16 Sam Scheuneman Burnsville High School     660  
  Jail Trail Race #2   33   320 Y
  Minnesota Race #1   27   340 Y
17 Elias McGuire Rochester Composite     643  
  Jail Trail Race #2   32   323 Y
  Minnesota Race #1   33   320 Y
17 Adam Klepetka Alexandria Area Youth Cycling     643  
  Jail Trail Race #2   36   311 Y
  Minnesota Race #1   29   332 Y
19 Alex Stromme Rochester Composite     632  
  Jail Trail Race #2   27   340 Y
  Minnesota Race #1   45   292 Y
20 John Weatherhead Orono High School     631  
  Jail Trail Race #2   35   314 Y
  Minnesota Race #1   34   317 Y
21 Parker Swanson Eagan High School     627  
  Jail Trail Race #2   42   298 Y
  Minnesota Race #1   30   329 Y
22 Avery Schaefer Shakopee High School     616  
  Jail Trail Race #2   40   302 Y
  Minnesota Race #1   35   314 Y
23 Dawson Ludvigson Burnsville High School     615  
  Jail Trail Race #2   39   304 Y
  Minnesota Race #1   36   311 Y
24 Sujay Racha Shakopee High School     606  
  Jail Trail Race #2   38   306 Y
  Minnesota Race #1   41   300 Y
25 Vladimir Lind Burnsville High School     598  
  Jail Trail Race #2   41   300 Y
  Minnesota Race #1   42   298 Y
26 Sanjay Sharma Southwest Minneapolis     588  
  Jail Trail Race #2   44   294 Y
  Minnesota Race #1   44   294 Y
27 Jack Ruble Southwest Minneapolis     586  
  Jail Trail Race #2   46   290 Y
  Minnesota Race #1   43   296 Y
28 Kadin Olson Shakopee High School     578  
  Jail Trail Race #2   48   288 Y
  Minnesota Race #1   46   290 Y
29 Cuyler Rono Crosby-Ironton High School     500  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
30 chihiro Gustafson Mounds View Composite     481  
  Minnesota Race #1   3   481 Y
31 Jonas Hutchinson Duluth Composite Team     472  
  Minnesota Race #1   4   472 Y
31 Charlie Johnson Rosemount HS     472  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
33 Braden Higgins Champlin Park High School     464  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
34 Kaden Sheflo Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     456  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
35 Matthew Hill Chanhassen High School     448  
  Minnesota Race #1   7   448 Y
36 Mitchell Pontius Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     434  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
37 Blake Wosje Chanhassen High School     427  
  Minnesota Race #1   10   427 Y
37 Caleb Wood Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     427  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
39 Ethan Anderson Duluth Composite Team     420  
  Minnesota Race #1   11   420 Y
39 Ashton Engberg Champlin Park High School     420  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
41 Gabriel Steinmetz Independent     414  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
42 Lars Marquardt Independent     408  
  Minnesota Race #1   13   408 Y
43 Brayden Krivachek Independent     402  
  Minnesota Race #1   14   402 Y
44 Drake Harrington Roseville Area Composite     396  
  Minnesota Race #1   15   396 Y
45 Noah Fuller St. Cloud Area Composite     385  
  Jail Trail Race #2   17   385 Y
46 Jared Yost Mounds View Composite     380  
  Minnesota Race #1   18   380 Y
47 Thomas Henry Chanhassen High School     375  
  Minnesota Race #1   19   375 Y
48 Joey Lenz New Prague Composite     370  
  Jail Trail Race #2   20   370 Y
49 Tanner Carlson Duluth Composite Team     356  
  Minnesota Race #1   23   356 Y
49 William Anderla Osseo Composite     356  
  Jail Trail Race #2   23   356 Y
51 Nathan Bloss Champlin Park High School     352  
  Jail Trail Race #2   24   352 Y
52 William Hjort St. Cloud Area Composite     344  
  Jail Trail Race #2   26   344 Y
53 Carter Jansen St. Croix Valley Composite     332  
  Jail Trail Race #2   29   332 Y
54 Connor McCallum Mounds View Composite     326  
  Minnesota Race #1   31   326 Y
54 Noah Johnson St. Paul Central     326  
  Jail Trail Race #2   31   326 Y
56 Cael Cripe Chanhassen High School     323  
  Minnesota Race #1   32   323 Y
57 Riley Halstrom St. Cloud Area Composite     317  
  Jail Trail Race #2   34   317 Y
58 Harrison Yarwood Roseville Area Composite     308  
  Minnesota Race #1   37   308 Y
58 James Pipkin Osseo Composite     308  
  Jail Trail Race #2   37   308 Y
60 Luke Hill Bloomington Composite     306  
  Minnesota Race #1   38   306 Y
61 Mateusz Kukla Rochester Composite     304  
  Minnesota Race #1   39   304 Y
62 Nathan Lindall Chaska High School     302  
  Minnesota Race #1   40   302 Y
63 William O'Neill St. Croix Valley Composite     296  
  Jail Trail Race #2   43   296 Y
64 Ben Foley Highland Park Mendota Composite     292  
  Jail Trail Race #2   45   292 Y
65 Chase Luoma Shakopee High School     289  
  Minnesota Race #1   47   289 Y
65 Noah Molnau Osseo Composite     289  
  Jail Trail Race #2   47   289 Y
67 Isaiah Harris Face to Face Academy     288  
  Minnesota Race #1   48   288 Y
68 Zackary Alman Osseo Composite     287  
  Jail Trail Race #2   49   287 Y

Freshman Boys D1

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Isaac Lowenthal Walsh Washburn High School     971  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
1 Per Alexander Washburn High School     971  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
3 Ethan Mielke Hopkins High School     920  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
4 Zachary Bollom Wayzata Mountain Bike Team     844  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Minnesota Race #1   15   396 Y
5 Ethan Healy Washburn High School     842  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
  Minnesota Race #1   9   434 Y
6 Ryan Guse Hopkins High School     829  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
7 Alex Pemberton Wayzata Mountain Bike Team     810  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
  Minnesota Race #1   12   414 Y
8 Ethan Aune Wayzata Mountain Bike Team     775  
  Jail Trail Race #2   17   385 Y
  Minnesota Race #1   16   390 Y
9 Garret Bonello Wayzata Mountain Bike Team     719  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
  Minnesota Race #1   30   329 Y
10 David Pearson Wayzata Mountain Bike Team     702  
  Jail Trail Race #2   20   370 Y
  Minnesota Race #1   29   332 Y
11 Kyle Sipe Wayzata Mountain Bike Team     696  
  Jail Trail Race #2   23   356 Y
  Minnesota Race #1   27   340 Y
12 Calvin Short Wayzata Mountain Bike Team     688  
  Jail Trail Race #2   24   352 Y
  Minnesota Race #1   28   336 Y
13 Ethan Hansen Wayzata Mountain Bike Team     644  
  Jail Trail Race #2   28   336 Y
  Minnesota Race #1   37   308 Y
14 Ayush Raheja Wayzata Mountain Bike Team     621  
  Jail Trail Race #2   32   323 Y
  Minnesota Race #1   42   298 Y
15 Michael Kingston Minnetonka High School     616  
  Jail Trail Race #2   33   320 Y
  Minnesota Race #1   43   296 Y
16 Hunter Tyree Minnetonka High School     611  
  Jail Trail Race #2   34   317 Y
  Minnesota Race #1   44   294 Y
17 Riley Chellen Minnetonka High School     606  
  Jail Trail Race #2   35   314 Y
  Minnesota Race #1   45   292 Y
18 Thomas Beyer Prior Lake High School     500  
  Minnesota Race #1   1   500 Y
18 Caden Albrecht Stillwater HS     500  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
20 Jake Torch Duluth East High School     472  
  Minnesota Race #1   4   472 Y
21 Ansel Smith Edina Cycling Team     464  
  Minnesota Race #1   5   464 Y
21 Jack Hietpas Stillwater HS     464  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
23 Drew Dietrich Prior Lake High School     456  
  Minnesota Race #1   6   456 Y
23 Adam Gaertner Stillwater HS     456  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
25 Jack Merriam Edina Cycling Team     441  
  Minnesota Race #1   8   441 Y
25 Connor McDonald Hudson High School     441  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
27 AJ Gunderson Stillwater HS     434  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
28 Riley Sellars Minnetonka High School     427  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
29 Mason Fife Edina Cycling Team     420  
  Minnesota Race #1   11   420 Y
29 Chase Lynskey Stillwater HS     420  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
31 Isaac Brown Stillwater HS     414  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
32 Torstein Derauf Duluth East High School     408  
  Minnesota Race #1   13   408 Y
33 Tommy Smyth Duluth East High School     402  
  Minnesota Race #1   14   402 Y
34 Max Magni Duluth East High School     385  
  Minnesota Race #1   17   385 Y
35 Alex Magni Duluth East High School     380  
  Minnesota Race #1   18   380 Y
35 Joshua Penshorn Hudson High School     380  
  Jail Trail Race #2   18   380 Y
37 Hans Janovy Meyer Edina Cycling Team     375  
  Minnesota Race #1   19   375 Y
37 Oliver Hunter Armstrong Cycle Club     375  
  Jail Trail Race #2   19   375 Y
39 ZACH BURNS Duluth East High School     370  
  Minnesota Race #1   20   370 Y
40 Tanner Bombardieri Duluth East High School     365  
  Minnesota Race #1   21   365 Y
40 Brandon Riley Hudson High School     365  
  Jail Trail Race #2   21   365 Y
42 Grady Hall Prior Lake High School     360  
  Minnesota Race #1   22   360 Y
42 Zachary Carlson Stillwater HS     360  
  Jail Trail Race #2   22   360 Y
44 Eric Crosby Lehmann Edina Cycling Team     356  
  Minnesota Race #1   23   356 Y
45 Zach Hansen Duluth East High School     352  
  Minnesota Race #1   24   352 Y
46 Sam Yotter Prior Lake High School     348  
  Minnesota Race #1   25   348 Y
46 Alex Scherber Stillwater HS     348  
  Jail Trail Race #2   25   348 Y
48 Brennen Larson Duluth East High School     344  
  Minnesota Race #1   26   344 Y
48 Ryan Hanson Armstrong Cycle Club     344  
  Jail Trail Race #2   26   344 Y
50 Ryan Jette Wayzata Mountain Bike Team     340  
  Jail Trail Race #2   27   340 Y
51 Zach Burnam Hudson High School     332  
  Jail Trail Race #2   29   332 Y
52 Jacob Sletten Stillwater HS     329  
  Jail Trail Race #2   30   329 Y
53 Colby Larson Duluth East High School     326  
  Minnesota Race #1   31   326 Y
53 Jack Wallace Stillwater HS     326  
  Jail Trail Race #2   31   326 Y
55 Nate Pfeiffer Prior Lake High School     323  
  Minnesota Race #1   32   323 Y
56 Tommy Seyfert Wayzata Mountain Bike Team     320  
  Minnesota Race #1   33   320 Y
57 Collin Burman Edina Cycling Team     317  
  Minnesota Race #1   34   317 Y
58 Marco Valdivia Prior Lake High School     314  
  Minnesota Race #1   35   314 Y
59 Nicholas Stowman Duluth East High School     311  
  Minnesota Race #1   36   311 Y
60 Daniel Tyson Edina Cycling Team     306  
  Minnesota Race #1   38   306 Y
61 Percy Olken-Hunt Edina Cycling Team     304  
  Minnesota Race #1   39   304 Y
62 Noah Roy Edina Cycling Team     302  
  Minnesota Race #1   40   302 Y
63 Bode Hislop Duluth East High School     300  
  Minnesota Race #1   41   300 Y
DNF James Bendickson Hopkins High School     0  
  Jail Trail Race #2     0 Y

Freshman Boys D2

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Wyatt Horner Burnsville High School     1,000  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
  Minnesota Race #1   1   500 Y
2 Kole Koehler Winona Composite     938  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
3 Bennet Fischer Independent     937  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
4 Adam Barth White Bear Lake High School     858  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Minnesota Race #1   6   456 Y
5 Isaac Trockman Southwest Minneapolis     823  
  Jail Trail Race #2   19   375 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
6 Karl David Lakeville South High School     805  
  Jail Trail Race #2   17   385 Y
  Minnesota Race #1   11   420 Y
7 Hans Rupnow Mankato Composite     804  
  Jail Trail Race #2   29   332 Y
  Minnesota Race #1   4   472 Y
8 Bowen Tesch Alexandria Area Youth Cycling     760  
  Jail Trail Race #2   24   352 Y
  Minnesota Race #1   13   408 Y
9 Peter Herrick Rochester Composite     755  
  Jail Trail Race #2   21   365 Y
  Minnesota Race #1   16   390 Y
10 Paul St. Onge Lakeville South High School     750  
  Jail Trail Race #2   18   380 Y
  Minnesota Race #1   20   370 Y
11 Daniel Vazquez Burnsville High School     744  
  Jail Trail Race #2   25   348 Y
  Minnesota Race #1   15   396 Y
12 Hawk Holzer Lakeville North High School     735  
  Jail Trail Race #2   37   308 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
13 John Weisenbeck Rochester Composite     720  
  Jail Trail Race #2   22   360 Y
  Minnesota Race #1   22   360 Y
14 Jacob Venenga Austin Area Composite     713  
  Jail Trail Race #2   36   311 Y
  Minnesota Race #1   14   402 Y
15 Sam Peterson Lakeville North High School     695  
  Jail Trail Race #2   33   320 Y
  Minnesota Race #1   19   375 Y
16 Chais Olson Austin Area Composite     677  
  Jail Trail Race #2   30   329 Y
  Minnesota Race #1   25   348 Y
17 William Kahle Austin Area Composite     671  
  Jail Trail Race #2   38   306 Y
  Minnesota Race #1   21   365 Y
18 Slava Kritzer Austin Area Composite     654  
  Jail Trail Race #2   40   302 Y
  Minnesota Race #1   24   352 Y
19 Jack Myhre Orono High School     646  
  Jail Trail Race #2   46   290 Y
  Minnesota Race #1   23   356 Y
20 Oskar Pezalla-Granlund MPLS South High     638  
  Jail Trail Race #2   42   298 Y
  Minnesota Race #1   27   340 Y
21 Gavin Peterson Rosemount HS     633  
  Jail Trail Race #2   39   304 Y
  Minnesota Race #1   30   329 Y
22 August Shriver MPLS South High     615  
  Jail Trail Race #2   47   289 Y
  Minnesota Race #1   31   326 Y
23 Keegan Conlee MPLS South High     602  
  Jail Trail Race #2   57   279 Y
  Minnesota Race #1   32   323 Y
24 Jackson Guck Lakeville North High School     599  
  Jail Trail Race #2   54   282 Y
  Minnesota Race #1   34   317 Y
25 Andrew Beckius Mankato Composite     588  
  Jail Trail Race #2   52   284 Y
  Minnesota Race #1   39   304 Y
26 Alan Saenz Rochester Composite     587  
  Jail Trail Race #2   51   285 Y
  Minnesota Race #1   40   302 Y
27 Cordell Kinyon Rochester Composite     579  
  Jail Trail Race #2   53   283 Y
  Minnesota Race #1   43   296 Y
28 Andrew Meyer Shakopee High School     572  
  Jail Trail Race #2   56   280 Y
  Minnesota Race #1   45   292 Y
29 Austin Strowbridge Burnsville High School     568  
  Jail Trail Race #2   58   278 Y
  Minnesota Race #1   46   290 Y
30 Javan Hemsworth Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     490  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
31 Austin Schroeder Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     481  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
32 Jordon Beaudry Elk River Composite     472  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
33 Chase Sams Duluth Composite Team     464  
  Minnesota Race #1   5   464 Y
33 Brayden Kempel Elk River Composite     464  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
35 Trey Donahe Chanhassen High School     441  
  Minnesota Race #1   8   441 Y
35 Trevor Hutchison Crosby-Ironton High School     441  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
37 Aiden Crenshaw Roseville Area Composite     434  
  Minnesota Race #1   9   434 Y
37 Ethan Van Zee Elk River Composite     434  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
39 Kaleb Bauer Crosby-Ironton High School     427  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
40 Peter Nierenhausen Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     420  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
41 Ethan Enrooth Mounds View Composite     414  
  Minnesota Race #1   12   414 Y
41 Joshua Yotter Crosby-Ironton High School     414  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
43 Andrew Shuros Highland Park Mendota Composite     408  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
44 Conor Gregg Highland Park Mendota Composite     396  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
45 Christopher Boucher Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     390  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
46 Aidan Ishaug Bloomington Composite     385  
  Minnesota Race #1   17   385 Y
47 Danny Wessberg Mounds View Composite     380  
  Minnesota Race #1   18   380 Y
48 Leo Bergner St. Croix Valley Composite     370  
  Jail Trail Race #2   20   370 Y
49 Nathan Pierce New Prague Composite     356  
  Jail Trail Race #2   23   356 Y
50 Mason Anderson Mounds View Composite     344  
  Minnesota Race #1   26   344 Y
50 Austin Kapaun Champlin Park High School     344  
  Jail Trail Race #2   26   344 Y
52 Jason Starks Mankato Composite     340  
  Jail Trail Race #2   27   340 Y
53 jonas carlson MPLS South High     336  
  Minnesota Race #1   28   336 Y
53 Brandon Buchholz Champlin Park High School     336  
  Jail Trail Race #2   28   336 Y
55 Max Janasz Bloomington Composite     332  
  Minnesota Race #1   29   332 Y
56 Louis Olson St. Croix Valley Composite     326  
  Jail Trail Race #2   31   326 Y
57 JACOB OLSON Elk River Composite     323  
  Jail Trail Race #2   32   323 Y
58 Grant Neve Roseville Area Composite     320  
  Minnesota Race #1   33   320 Y
59 Trenton Churchill New Prague Composite     317  
  Jail Trail Race #2   34   317 Y
60 Neil Dickson Roseville Area Composite     314  
  Minnesota Race #1   35   314 Y
60 Pacey Mohler Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     314  
  Jail Trail Race #2   35   314 Y
62 Cade Connett Austin Area Composite     311  
  Minnesota Race #1   36   311 Y
63 Griffen Mohs Orono High School     308  
  Minnesota Race #1   37   308 Y
64 Jack Buczak Bloomington Composite     306  
  Minnesota Race #1   38   306 Y
65 Thomas younger Shakopee High School     300  
  Minnesota Race #1   41   300 Y
65 Tommy Heyer New Prague Composite     300  
  Jail Trail Race #2   41   300 Y
67 Ethan Kreemer Chanhassen High School     298  
  Minnesota Race #1   42   298 Y
68 Ricky Larsen Champlin Park High School     296  
  Jail Trail Race #2   43   296 Y
69 P. Joe Ryskamp Orono High School     294  
  Minnesota Race #1   44   294 Y
69 Marcel Testa St. Cloud Area Composite     294  
  Jail Trail Race #2   44   294 Y
71 Jacob Rainerson Osseo Composite     292  
  Jail Trail Race #2   45   292 Y
72 Ryan Pease St. Croix Valley Composite     288  
  Jail Trail Race #2   48   288 Y
73 Vincent Knutson Elk River Composite     287  
  Jail Trail Race #2   49   287 Y
74 Garrett Quady Champlin Park High School     286  
  Jail Trail Race #2   50   286 Y
75 Dylan Hill St. Cloud Area Composite     281  
  Jail Trail Race #2   55   281 Y
76 Shane Kahl Champlin Park High School     277  
  Jail Trail Race #2   59   277 Y
DNF Owen MacDonald MPLS South High     0  
  Minnesota Race #1     0 Y

Varsity Girls

Females

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Anna Christian Washburn High School     1,150  
  Jail Trail Race #2   1   575 Y
  Minnesota Race #1   1   575 Y
2 Kasia Bednarski Southwest Minneapolis     1,121  
  Jail Trail Race #2   3   556 Y
  Minnesota Race #1   2   565 Y
3 Justice Sahaydak MPLS Southside Compsite     1,070  
  Jail Trail Race #2   6   531 Y
  Minnesota Race #1   5   539 Y
4 Ellie Hedlund MPLS Southside Compsite     1,063  
  Jail Trail Race #2   8   516 Y
  Minnesota Race #1   4   547 Y
5 Kaelin Jackson Hopkins High School     1,062  
  Jail Trail Race #2   5   539 Y
  Minnesota Race #1   7   523 Y
6 Kyra Jackson Hopkins High School     1,042  
  Jail Trail Race #2   4   547 Y
  Minnesota Race #1   11   495 Y
7 Taylor Horner Burnsville High School     1,011  
  Jail Trail Race #2   9   509 Y
  Minnesota Race #1   10   502 Y
8 Josie Welsh Armstrong Cycle Club     565  
  Jail Trail Race #2   2   565 Y
9 Ellie Pfeiffer Prior Lake High School     556  
  Minnesota Race #1   3   556 Y
10 Madeline Pernat Chanhassen High School     531  
  Minnesota Race #1   6   531 Y
11 Courtney Johnson Crosby-Ironton High School     523  
  Jail Trail Race #2   7   523 Y
12 Lydia Reiner Edina Cycling Team     516  
  Minnesota Race #1   8   516 Y
13 Kira Anderson Chanhassen High School     509  
  Minnesota Race #1   9   509 Y
14 Hannah Brown Stillwater HS     502  
  Jail Trail Race #2   10   502 Y
15 Siri Bohacek Stillwater HS     495  
  Jail Trail Race #2   11   495 Y
16 Amanda Susnik Duluth East High School     489  
  Minnesota Race #1   12   489 Y
16 Nikita Finnerty Crosby-Ironton High School     489  
  Jail Trail Race #2   12   489 Y
18 Melissa Jacobs New Prague Composite     483  
  Jail Trail Race #2   13   483 Y

JV Girls

Females

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Zoe Camp Southwest Minneapolis     1,080  
  Jail Trail Race #2   1   540 Y
  Minnesota Race #1   1   540 Y
2 Anni Skillicorn Winona Composite     1,042  
  Jail Trail Race #2   2   530 Y
  Minnesota Race #1   4   512 Y
3 Ellie Munger Hopkins High School     1,017  
  Jail Trail Race #2   3   521 Y
  Minnesota Race #1   6   496 Y
4 Greta Mielke Hopkins High School     1,016  
  Jail Trail Race #2   4   512 Y
  Minnesota Race #1   5   504 Y
5 Sophie Dirnberger Hopkins High School     948  
  Jail Trail Race #2   8   481 Y
  Minnesota Race #1   10   467 Y
6 Liza Pekurovsky Wayzata Mountain Bike Team     928  
  Jail Trail Race #2   9   474 Y
  Minnesota Race #1   12   454 Y
7 Lexis Ringgenberg Eagan High School     918  
  Jail Trail Race #2   7   488 Y
  Minnesota Race #1   16   430 Y
8 Sarah Clay Hopkins High School     914  
  Jail Trail Race #2   12   454 Y
  Minnesota Race #1   11   460 Y
9 Claire Minnihan Hopkins High School     873  
  Jail Trail Race #2   13   448 Y
  Minnesota Race #1   17   425 Y
10 Lucy Hendrickson Orono High School     840  
  Jail Trail Race #2   16   430 Y
  Minnesota Race #1   20   410 Y
11 Jenna Westlake Lakeville South High School     530  
  Minnesota Race #1   2   530 Y
12 Gabi Mazion Edina Cycling Team     521  
  Minnesota Race #1   3   521 Y
13 Gracen Hardy Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     504  
  Jail Trail Race #2   5   504 Y
14 Molly Junker Stillwater HS     496  
  Jail Trail Race #2   6   496 Y
15 Katia Swanson Lakeville North High School     488  
  Minnesota Race #1   7   488 Y
16 Kieran Oakley Bloomington Composite     481  
  Minnesota Race #1   8   481 Y
17 Anna Lampron Edina Cycling Team     474  
  Minnesota Race #1   9   474 Y
18 Madeline Nierenhausen Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     467  
  Jail Trail Race #2   10   467 Y
19 Allie Thompson Armstrong Cycle Club     460  
  Jail Trail Race #2   11   460 Y
20 Julia Yost Mounds View Composite     448  
  Minnesota Race #1   13   448 Y
21 Kate Davis Duluth East High School     442  
  Minnesota Race #1   14   442 Y
21 Erin Berglund Hudson High School     442  
  Jail Trail Race #2   14   442 Y
23 Melissa Bernstein Edina Cycling Team     436  
  Minnesota Race #1   15   436 Y
23 Katya Loehlein Champlin Park High School     436  
  Jail Trail Race #2   15   436 Y
25 Clare Holden Armstrong Cycle Club     425  
  Jail Trail Race #2   17   425 Y
26 Allison Zastoupil Hopkins High School     420  
  Minnesota Race #1   18   420 Y
27 Marin Binkowski Prior Lake High School     415  
  Minnesota Race #1   19   415 Y
28 Anna Ingemann Wayzata Mountain Bike Team     405  
  Minnesota Race #1   21   405 Y
29 Cynthia Miller Wayzata Mountain Bike Team     400  
  Minnesota Race #1   22   400 Y
30 Grace Shupe Austin Area Composite     396  
  Minnesota Race #1   23   396 Y
DNF Tori Polingo Minnetonka High School     0  
  Minnesota Race #1     0 Y

Sophomore Girls

Females

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Gillian Bode Washburn High School     990  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Minnesota Race #1   1   500 Y
2 Isabel Lippai Independent     953  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Minnesota Race #1   4   472 Y
3 Anastasia Antanovich Eastview High School     938  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
4 Zoey Sheedy Rochester Composite     936  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
  Minnesota Race #1   5   464 Y
5 Stormy Hegg Alexandria Area Youth Cycling     912  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
  Minnesota Race #1   6   456 Y
6 Sarah Hoffman Hopkins High School     868  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
7 Savannah Egan Lakeville North High School     810  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Minnesota Race #1   13   408 Y
8 Emma Raygor Rochester Composite     798  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
  Minnesota Race #1   14   402 Y
9 Talya Tapper Minnetonka High School     775  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
  Minnesota Race #1   17   385 Y
10 Rachel Ball Hudson High School     500  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
11 Meryl Sudeith Edina Cycling Team     481  
  Minnesota Race #1   3   481 Y
12 Emma Albrecht Stillwater HS     464  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
13 Nicole Murray Roseville Area Composite     448  
  Minnesota Race #1   7   448 Y
14 Stevie Tompkins Mankato Composite     441  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
15 Clarissa Wegener Prior Lake High School     434  
  Minnesota Race #1   9   434 Y
15 Marta Markowicz Stillwater HS     434  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
17 Cora Plath Chaska High School     427  
  Minnesota Race #1   10   427 Y
18 Jenna Van Sickle Roseville Area Composite     420  
  Minnesota Race #1   11   420 Y
18 Sarah Schad St. Cloud Area Composite     420  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
20 Andrea Plewa Duluth East High School     414  
  Minnesota Race #1   12   414 Y
20 Anika Nollendorfs Maple Grove High School     414  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
22 Olivia Fox Wayzata Mountain Bike Team     408  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
23 Anna Buczak Bloomington Composite     396  
  Minnesota Race #1   15   396 Y
24 Chyna Evans Chanhassen High School     390  
  Minnesota Race #1   16   390 Y
DNF Annika Dahl Maple Grove High School     0  
  Jail Trail Race #2     0 Y

Freshman Girls

Females

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Sudie Hall Southwest Minneapolis     981  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Minnesota Race #1   1   500 Y
2 Morgan Hanson Burnsville High School     972  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
  Minnesota Race #1   4   472 Y
3 Anya Healy Washburn High School     971  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
4 Anna German Hutchinson High School     912  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Minnesota Race #1   5   464 Y
5 Johana White Wayzata Mountain Bike Team     875  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
6 Tausha Lange Alexandria Area Youth Cycling     861  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
7 Whitney Walkup Austin Area Composite     842  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
  Minnesota Race #1   9   434 Y
8 Lauren Jensen Lakeville North High School     841  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
9 Charlotte Sanders Burdis Cannon Valley Composite     805  
  Jail Trail Race #2   17   385 Y
  Minnesota Race #1   11   420 Y
10 Renata Vaughn Austin Area Composite     792  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
  Minnesota Race #1   14   402 Y
11 Victoria Voss Rochester Composite     784  
  Jail Trail Race #2   20   370 Y
  Minnesota Race #1   12   414 Y
12 Kendra Johnson Shakopee High School     771  
  Jail Trail Race #2   19   375 Y
  Minnesota Race #1   15   396 Y
13 Anastasia Mitchell Austin Area Composite     770  
  Jail Trail Race #2   18   380 Y
  Minnesota Race #1   16   390 Y
14 Tehya Daniels White Bear Lake High School     750  
  Jail Trail Race #2   21   365 Y
  Minnesota Race #1   17   385 Y
15 Alexandra Saville Shakopee High School     736  
  Jail Trail Race #2   23   356 Y
  Minnesota Race #1   18   380 Y
16 Olivia Callister Minnetonka High School     735  
  Jail Trail Race #2   22   360 Y
  Minnesota Race #1   19   375 Y
17 Grace Jakusz Shakopee High School     717  
  Jail Trail Race #2   24   352 Y
  Minnesota Race #1   21   365 Y
18 Rebecca Larson Burnsville High School     700  
  Jail Trail Race #2   26   344 Y
  Minnesota Race #1   23   356 Y
19 Teagan Mason Shakopee High School     684  
  Jail Trail Race #2   29   332 Y
  Minnesota Race #1   24   352 Y
20 Samantha Klepperich Chaska High School     490  
  Minnesota Race #1   2   490 Y
21 Liv Myers Stillwater HS     472  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
22 Lauren Munger Hopkins High School     464  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
23 Sophie Williams Duluth East High School     456  
  Minnesota Race #1   6   456 Y
23 Ellie Shuros Highland Park Mendota Composite     456  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
25 josephine ramirez Stillwater HS     441  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
26 Naomi Strange Crosby-Ironton High School     434  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
27 Hazel Kemp Duluth East High School     408  
  Minnesota Race #1   13   408 Y
28 Sara Thompson Armstrong Cycle Club     402  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
29 Adison Steinke Hopkins High School     396  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
30 Kinley Hetletved Independent     370  
  Minnesota Race #1   20   370 Y
31 Charlotte Johnson Chaska High School     360  
  Minnesota Race #1   22   360 Y
32 Ren Christiansen Champlin Park High School     348  
  Jail Trail Race #2   25   348 Y
33 Louise Rosenbaum Orono High School     340  
  Jail Trail Race #2   27   340 Y
34 Lydia Bjorkulnd Northwest Composite     336  
  Jail Trail Race #2   28   336 Y