MS Team Results Race 3-2016


Results By Race Management Systems, Inc.

Division II

Place Team/Runner Division Gender Place Points Score
1 Mankato Composite       1,879  
  Brennan Houlihan 8th Grade Boys D2 M 1 500 *
  Colten Landwer 8th Grade Boys D2 M 2 490 *
  Ronan Corley 8th Grade Boys D2 M 3 481 *
  Markus Rupnow 8th Grade Boys D2 M 6 456
  Madeline Theissen 7th Grade Girls F 13 408 *
  Benjamin Rudie 8th Grade Boys D2 M 28 336
  Jason Dake 8th Grade Boys D2 M 31 326
2 St. Croix Valley Composite       1,875  
  Parker Dean 7th Grade Boys D2 M 1 500 *
  Gabrielle Gujer 7th Grade Girls F 1 500 *
  Isaac Silver 7th Grade Boys D2 M 7 448 *
  Meridith Okal 8th Grade Girls F 10 427 *
  John-Eric Klecker 7th Grade Boys D2 M 15 396
  Hunter Navarro 8th Grade Boys D2 M 23 356
  Liam Karlson 8th Grade Boys D2 M 49 287
3 Chaska High School       1,814  
  Karis Plath 8th Grade Girls F 3 481 *
  Ben Sampson 7th Grade Boys D2 M 4 472 *
  Trinity Atterson 7th Grade Girls F 8 441 *
  Benjamin Casey 8th Grade Boys D2 M 11 420 *
  Will Asproth 8th Grade Boys D2 M 43 296
4 Hutchinson High School       1,768  
  Adam Craig 8th Grade Boys D2 M 5 464 *
  Audrey Roen 8th Grade Girls F 6 456 *
  Jayce Lachowitzer 8th Grade Boys D2 M 9 434 *
  Rebecca German 7th Grade Girls F 12 414 *
  Tristin Nelsen 8th Grade Boys D2 M 13 408
  Nathaniel Otte 8th Grade Boys D2 M 26 344
  Logan Winn 8th Grade Boys D2 M 29 332
  Quin Busse 8th Grade Boys D2 M 33 320
  Connor Reiter 8th Grade Boys D2 M 40 302
  Jonah Niemeyer 7th Grade Boys D2 M 40 302
5 Cannon Valley Composite       1,752  
  Suzannah Sanders Burdis 7th Grade Girls F 3 481 *
  Edwin Nigon 8th Grade Boys D2 M 4 472 *
  Oliver Hansen 8th Grade Boys D2 M 12 414 *
  Jack Seidl 7th Grade Boys D2 M 17 385 *
6 Mounds View Composite       1,730  
  Olivia Yost 8th Grade Girls F 7 448 *
  yassine nadir 8th Grade Boys D2 M 8 441 *
  Alexander Hays 8th Grade Boys D2 M 10 427 *
  Ishaq Nadir 7th Grade Boys D2 M 12 414 *
  Philip Apel 7th Grade Boys D2 M 29 332
  Ian McCullough 8th Grade Boys D2 M 34 317
  Jack Lohman 8th Grade Boys D2 M 46 290
7 Crosby-Ironton High School       1,630  
  Ben Gujer 7th Grade Boys D2 M 5 464 *
  Anna Coughlin 8th Grade Girls F 5 464 *
  Evan Hutchison 7th Grade Boys D2 M 13 408 *
  Easton Maucieri 7th Grade Boys D2 M 44 294 *
8 Rochester Composite       1,604  
  Siri Koplin 7th Grade Girls F 4 472 *
  Harper Egginton 8th Grade Girls F 9 434 *
  Nick Harmening 7th Grade Boys D2 M 16 390 *
  Ellis Hogen 8th Grade Boys D2 M 37 308 *
  Daniel Kukla 8th Grade Boys D2 M 44 294
  Jake Schwartz 8th Grade Boys D2 M 50 286
9 Austin Area Composite       1,589  
  Logan Regner 7th Grade Boys D2 M 9 434 *
  Isabel Stark 8th Grade Girls F 11 420 *
  Braeden Johnson 8th Grade Boys D2 M 19 375 *
  Braden Greibrok 8th Grade Boys D2 M 22 360 *
  Hayden Lunt 7th Grade Boys D2 M 24 352
  Dalton Boysen 7th Grade Boys D2 M 36 311
  Max Meyer 7th Grade Boys D2 M 42 298
10 Burnsville High School       1,546  
  Riley McDonald 8th Grade Boys D2 M 14 402 *
  Allison Erickson 8th Grade Girls F 14 402 *
  Anthony Friedmann 8th Grade Boys D2 M 16 390 *
  Nicholas Ishaug 8th Grade Boys D2 M 24 352 *
  Jacob Johnson 7th Grade Boys D2 M 25 348
  Owen Erickson 8th Grade Boys D2 M 36 311
  David Wilkens 8th Grade Boys D2 M 38 306
11 New Prague Composite       1,525  
  Sydney Stenger 7th Grade Girls F 2 490 *
  Nora Rosemeier 7th Grade Girls F 9 434 *
  Brandon Zeilinger 7th Grade Boys D2 M 34 317 *
  Nicholas Utter 8th Grade Boys D2 M 52 284 *
  Grahm Pelowski 8th Grade Boys D2 M 54 282
  Tate Gregor 8th Grade Boys D2 M 55 281
12 Champlin Park High School       1,429  
  Karlie Bizek 8th Grade Girls F 13 408 *
  Jackson Milburn 7th Grade Boys D2 M 23 356 *
  Alec Youngdahl 7th Grade Boys D2 M 28 336 *
  Jack Bickford 7th Grade Boys D2 M 30 329 *
  Braeden Stokes 7th Grade Boys D2 M 35 314
  Brandon Bloss 8th Grade Boys D2 M 47 289
13 Bloomington Composite       1,418  
  Nathan Brokering 7th Grade Boys D2 M 10 427 *
  Lexie Porter 7th Grade Girls F 17 385 *
  Bennett Karjala 7th Grade Boys D2 M 37 308 *
  AJ Bendtsen 8th Grade Boys D2 M 42 298 *
  Ollie Christianson 7th Grade Boys D2 M 43 296
  Stone Payer 8th Grade Boys D2 M 53 283
14 Eastview High School       1,394  
  Noah Landwer 7th Grade Boys D2 M 2 490 *
  James Povolny 7th Grade Boys D2 M 6 456 *
  Benjamin Lema 8th Grade Boys D2 M 7 448 *
  Brayden LeLoup 8th Grade Boys D2 M 35 314
  Maxwell Blattenbauer 7th Grade Boys D2 M 38 306
  James Hertzberg 7th Grade Boys D2 M 45 292
15 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team       1,263  
  Lance Anderson 7th Grade Boys D2 M 3 481 *
  Nicholas Nierenhausen 7th Grade Boys D2 M 14 402 *
  Jack Hennies 8th Grade Boys D2 M 18 380 *
  Henry Stephens 7th Grade Boys D2 M 19 375
  Joseph Figliuzzi 8th Grade Boys D2 M 20 370
  Cooper Andersen 8th Grade Boys D2 M 25 348
  Briston Domino 8th Grade Boys D2 M 39 304
16 Elk River Composite       1,217  
  Sidney Brenteson 8th Grade Girls F 8 441 *
  Maddie Ronning 7th Grade Girls F 15 396 *
  Dominick Seebeck 7th Grade Boys D2 M 18 380 *
17 Chanhassen High School       1,167  
  Meghan Millner 7th Grade Girls F 10 427 *
  Mitchell Lee 7th Grade Boys D2 M 11 420 *
  Hayden Vandermeide 7th Grade Boys D2 M 33 320 *
18 Winona Composite       1,126  
  Nalani Bausman 7th Grade Girls F 6 456 *
  Brayden Coudron 7th Grade Boys D2 M 20 370 *
  William Wisniewski 8th Grade Boys D2 M 41 300 *
19 Alexandria Area Youth Cycling       1,098  
  Izzabelle Rasmusen 8th Grade Girls F 2 490 *
  Logan Hegg 8th Grade Boys D2 M 32 323 *
  ETHAN SWENSON 8th Grade Boys D2 M 51 285 *
20 Orono High School       988  
  Mei Vickery 8th Grade Girls F 15 396 *
  Zander Dent 7th Grade Boys D2 M 39 304 *
  Finn Soderstrom 8th Grade Boys D2 M 48 288 *
21 Eagan High School       761  
  Joey Peterson 8th Grade Boys D2 M 15 396 *
  Jacob Witt 8th Grade Boys D2 M 21 365 *
22 Highland Park Mendota Composite       711  
  Joseph Jacobson 8th Grade Boys D2 M 17 385 *
  Seth Richter 7th Grade Boys D2 M 31 326 *
23 White Bear Lake High School       680  
  Tucker Christianson 8th Grade Boys D2 M 27 340 *
  Dylan Olson 7th Grade Boys D2 M 27 340 *
24 Northwest Composite       615  
  George Bjorklund 7th Grade Boys D2 M 32 323 *
  Zack Rypkema 8th Grade Boys D2 M 45 292 *
25 Osseo Composite       448  
  Greta Pipkin 7th Grade Girls F 7 448 *
26 Lakeville South High School       365  
  Logan Larson 7th Grade Boys D2 M 21 365 *
27 St. Paul Central       360  
  Otto Weber 7th Grade Boys D2 M 22 360 *
28 Lakeville North High School       344  
  Levi Strom 7th Grade Boys D2 M 26 344 *
29 Rosemount HS       329  
  Spencer Podgorski 8th Grade Boys D2 M 30 329 *
30 St. Cloud Area Composite       300  
  Tanner Janaszak 7th Grade Boys D2 M 41 300 *

Division I

Place Team/Runner Division Gender Place Points Score
1 Hudson Middle School       1,936  
  Sam Johnson 8th Grade Boys D1 M 1 500 *
  Liam McDonald 7th Grade Boys D1 M 1 500 *
  Jack Edin 7th Grade Boys D1 M 4 472 *
  Elizabeth Yray 7th Grade Girls F 5 464 *
  Leo Paquette 7th Grade Boys D1 M 7 448
  Hannah Zurn 7th Grade Girls F 11 420
  Parker Johnson 8th Grade Girls F 12 414
  Jackson Coyer 8th Grade Boys D1 M 14 402
  Trace Krattley 7th Grade Boys D1 M 24 352
2 Stilllwater Middle School       1,866  
  vincent ramirez 7th Grade Boys D1 M 2 490 *
  Amelia Lehmann 8th Grade Girls F 4 472 *
  Hayden Armstrong 7th Grade Boys D1 M 6 456 *
  Jonathan Slayton 8th Grade Boys D1 M 7 448 *
  Donovan Roddy 8th Grade Boys D1 M 8 441
  Hunter Neubauer 8th Grade Boys D1 M 11 420
  Lane Gessler 7th Grade Boys D1 M 11 420
  Griffin Johnson 7th Grade Boys D1 M 14 402
  Dylan McKellips 8th Grade Boys D1 M 15 396
  Maxwell Smitten 8th Grade Boys D1 M 17 385
  Caden Lemme 7th Grade Boys D1 M 17 385
  Soren Gabor 7th Grade Boys D1 M 18 380
  Connor Slowinski 7th Grade Boys D1 M 19 375
  Cavan O'Reilly 8th Grade Boys D1 M 20 370
  Jack Welsh 8th Grade Boys D1 M 22 360
  Evin Roddy 8th Grade Boys D1 M 30 329
3 Minnetonka Middle School       1,712  
  Eleanor Dolan 8th Grade Girls F 1 500 *
  Antonio Muniz 7th Grade Boys D1 M 8 441 *
  Gabriel Hyvonen 7th Grade Boys D1 M 15 396 *
  Owen Kaul 8th Grade Boys D1 M 19 375 *
  Jakob Shipstad 7th Grade Boys D1 M 21 365
  Jack Schuster 8th Grade Boys D1 M 28 336
4 Prior Lake Middle School       1,627  
  Gavin Czajkowski 7th Grade Boys D1 M 10 427 *
  Tyler Miernicki 7th Grade Boys D1 M 13 408 *
  Megan Krawza 7th Grade Girls F 14 402 *
  Brendan Tenzer 8th Grade Boys D1 M 16 390 *
  Adam Easton 7th Grade Boys D1 M 16 390
  Maria Braun 8th Grade Girls F 16 390
  Gabrielle Matthews 7th Grade Girls F 16 390
  Miranda Huntington 8th Grade Girls F 17 385
  Caleb Riegle 7th Grade Boys D1 M 22 360
  Bryce Moore 8th Grade Boys D1 M 26 344
  Jackson Pettes 8th Grade Boys D1 M 31 326
5 Armstrong Middle School Cycle Club       1,417  
  Derek Fromm 8th Grade Boys D1 M 3 481 *
  Zen Ghani 8th Grade Boys D1 M 4 472 *
  Leif Sicora 8th Grade Boys D1 M 5 464 *
  Roger Anderson 8th Grade Boys D1 M 10 427
6 Edina Middle School Cycling Team       1,380  
  Michael Crater 8th Grade Boys D1 M 2 490 *
  Quentin Loxtercamp 8th Grade Boys D1 M 6 456 *
  Caleb Peterson 8th Grade Boys D1 M 9 434 *
  Charlie Vickman 8th Grade Boys D1 M 12 414
  Henry Bergeson 7th Grade Boys D1 M 12 414
  Kevin Bourgeault 8th Grade Boys D1 M 13 408
  Max Seymour 8th Grade Boys D1 M 18 380
  Brennen Merriam 7th Grade Boys D1 M 20 370
  Peyton Howe 8th Grade Boys D1 M 21 365
  Jacob Libbey 8th Grade Boys D1 M 23 356
  Henry Scott 8th Grade Boys D1 M 24 352
  Bo Chaffee 8th Grade Boys D1 M 25 348
  Eric Finberg 8th Grade Boys D1 M 27 340
  Matt Hovelsrud 8th Grade Boys D1 M 29 332
  Aidan Flood 8th Grade Boys D1 M 32 323
7 Hopkins Middle School       1,271  
  Pete Johnson 7th Grade Boys D1 M 3 481 *
  Bergen Huseth 7th Grade Boys D1 M 9 434 *
  Mandela Haulcy 7th Grade Boys D1 M 23 356 *
8 Duluth East Middle School       464  
  Calvn Plewa 7th Grade Boys D1 M 5 464 *