MS Overall Individual Results-2016


Results By Race Management Systems, Inc.

8th Grade Boys D1

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Owen Kaul Minnetonka Middle School     1,079  
  Jail Trail Race #2   23   356 Y
  Gamehaven Race #3   19   375 Y
  Minnesota Race #1   25   348 Y
2 Colin Freed Wayzata Middle School Mountain Bike Team     981  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
3 Sam Johnson Hudson Middle School     964  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
  Gamehaven Race #3   1   500 Y
4 Michael Crater Edina Middle School Cycling Team     954  
  Gamehaven Race #3   2   490 Y
  Minnesota Race #1   5   464 Y
5 Leif Sicora Armstrong Middle School Cycle Club     945  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Gamehaven Race #3   5   464 Y
6 Preston Langland Wayzata Middle School Mountain Bike Team     944  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
  Minnesota Race #1   4   472 Y
7 Derek Fromm Armstrong Middle School Cycle Club     937  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
  Gamehaven Race #3   3   481 Y
8 Zen Ghani Armstrong Middle School Cycle Club     899  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
  Gamehaven Race #3   4   472 Y
9 Kevin Bourgeault Edina Middle School Cycling Team     898  
  Gamehaven Race #3   13   408 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
10 Jonathan Slayton Stilllwater Middle School     889  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
  Gamehaven Race #3   7   448 Y
11 Jackson Snyder Wayzata Middle School Mountain Bike Team     882  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
12 Quentin Loxtercamp Edina Middle School Cycling Team     876  
  Gamehaven Race #3   6   456 Y
  Minnesota Race #1   11   420 Y
13 Roger Anderson Armstrong Middle School Cycle Club     875  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Gamehaven Race #3   10   427 Y
14 Charlie Vickman Edina Middle School Cycling Team     855  
  Gamehaven Race #3   12   414 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
15 Caleb Peterson Edina Middle School Cycling Team     848  
  Gamehaven Race #3   9   434 Y
  Minnesota Race #1   12   414 Y
15 Andrew Bussmann Minnetonka Middle School     848  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
  Minnesota Race #1   9   434 Y
17 Donovan Roddy Stilllwater Middle School     837  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
  Gamehaven Race #3   8   441 Y
18 Neal Woodward Washburn Middle School     829  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
19 Evin Roddy Stilllwater Middle School     819  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Gamehaven Race #3   30   329 Y
20 Hunter Neubauer Stilllwater Middle School     810  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
  Gamehaven Race #3   11   420 Y
20 Henry Overzet Washburn Middle School     810  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
  Minnesota Race #1   14   402 Y
20 Evan Boyer-Conway Washburn Middle School     810  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
  Minnesota Race #1   16   390 Y
23 Gabriel Chang-Deutsch Washburn Middle School     776  
  Jail Trail Race #2   18   380 Y
  Minnesota Race #1   15   396 Y
24 Jackson Coyer Hudson Middle School     762  
  Jail Trail Race #2   22   360 Y
  Gamehaven Race #3   14   402 Y
25 Max Seymour Edina Middle School Cycling Team     755  
  Gamehaven Race #3   18   380 Y
  Minnesota Race #1   19   375 Y
25 Cavan O'Reilly Stilllwater Middle School     755  
  Jail Trail Race #2   17   385 Y
  Gamehaven Race #3   20   370 Y
25 Will Krueger Washburn Middle School     755  
  Jail Trail Race #2   20   370 Y
  Minnesota Race #1   17   385 Y
28 Brendan Tenzer Prior Lake Middle School     750  
  Gamehaven Race #3   16   390 Y
  Minnesota Race #1   22   360 Y
29 Dylan McKellips Stilllwater Middle School     748  
  Jail Trail Race #2   24   352 Y
  Gamehaven Race #3   15   396 Y
30 Sam Lovejoy Washburn Middle School     745  
  Jail Trail Race #2   21   365 Y
  Minnesota Race #1   18   380 Y
31 Peyton Howe Edina Middle School Cycling Team     735  
  Gamehaven Race #3   21   365 Y
  Minnesota Race #1   20   370 Y
32 Maxwell Smitten Stilllwater Middle School     733  
  Jail Trail Race #2   25   348 Y
  Gamehaven Race #3   17   385 Y
33 Bo Chaffee Edina Middle School Cycling Team     713  
  Gamehaven Race #3   25   348 Y
  Minnesota Race #1   21   365 Y
34 Eric Finberg Edina Middle School Cycling Team     692  
  Gamehaven Race #3   27   340 Y
  Minnesota Race #1   24   352 Y
34 Andrew Diesen Wayzata Middle School Mountain Bike Team     692  
  Jail Trail Race #2   28   336 Y
  Minnesota Race #1   23   356 Y
36 Jack Schuster Minnetonka Middle School     680  
  Jail Trail Race #2   26   344 Y
  Gamehaven Race #3   28   336 Y
37 Matt Hovelsrud Edina Middle School Cycling Team     676  
  Gamehaven Race #3   29   332 Y
  Minnesota Race #1   26   344 Y
38 Nygel Dey-Johanneck Hopkins Middle School     672  
  Jail Trail Race #2   27   340 Y
  Minnesota Race #1   29   332 Y
39 Bryce Moore Prior Lake Middle School     670  
  Gamehaven Race #3   26   344 Y
  Minnesota Race #1   31   326 Y
40 Jackson Pettes Prior Lake Middle School     662  
  Gamehaven Race #3   31   326 Y
  Minnesota Race #1   28   336 Y
41 Aidan Flood Edina Middle School Cycling Team     652  
  Gamehaven Race #3   32   323 Y
  Minnesota Race #1   30   329 Y
42 Eric Seng Edina Middle School Cycling Team     500  
  Minnesota Race #1   1   500 Y
43 Riley Sellars Minnetonka Middle School     456  
  Minnesota Race #1   6   456 Y
44 Ethan Robb Wayzata Middle School Mountain Bike Team     408  
  Minnesota Race #1   13   408 Y
45 Caden Karn Wayzata Middle School Mountain Bike Team     375  
  Jail Trail Race #2   19   375 Y
46 Jack Welsh Stilllwater Middle School     360  
  Gamehaven Race #3   22   360 Y
47 Jacob Libbey Edina Middle School Cycling Team     356  
  Gamehaven Race #3   23   356 Y
48 Henry Scott Edina Middle School Cycling Team     352  
  Gamehaven Race #3   24   352 Y
49 Ellis Durand Washburn Middle School     340  
  Minnesota Race #1   27   340 Y
50 Themistocles Megas Washburn Middle School     332  
  Jail Trail Race #2   29   332 Y
51 Gabe Meyer Stilllwater Middle School     329  
  Jail Trail Race #2   30   329 Y
52 Will Musser Washburn Middle School     326  
  Jail Trail Race #2   31   326 Y

8th Grade Boys D2

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Brennan Houlihan Mankato Composite     1,500  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
  Gamehaven Race #3   1   500 Y
  Minnesota Race #1   1   500 Y
2 Ronan Corley Mankato Composite     1,461  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Gamehaven Race #3   3   481 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
3 Edwin Nigon Cannon Valley Composite     1,434  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Gamehaven Race #3   4   472 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
4 Colten Landwer Mankato Composite     1,388  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
  Gamehaven Race #3   2   490 Y
  Minnesota Race #1   5   464 Y
5 Adam Craig Hutchinson High School     1,384  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
  Gamehaven Race #3   5   464 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
6 Benjamin Lema Eastview High School     1,360  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
  Gamehaven Race #3   7   448 Y
  Minnesota Race #1   6   456 Y
7 Anthony Friedmann Burnsville High School     1,281  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
  Gamehaven Race #3   16   390 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
8 Tristin Nelsen Hutchinson High School     1,252  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Gamehaven Race #3   13   408 Y
  Minnesota Race #1   15   396 Y
9 Jayce Lachowitzer Hutchinson High School     1,231  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
  Gamehaven Race #3   9   434 Y
  Minnesota Race #1   20   370 Y
10 Riley McDonald Burnsville High School     1,202  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
  Gamehaven Race #3   14   402 Y
  Minnesota Race #1   18   380 Y
11 Oliver Hansen Cannon Valley Composite     1,193  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
  Gamehaven Race #3   12   414 Y
  Minnesota Race #1   21   365 Y
12 Logan Winn Hutchinson High School     1,130  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
  Gamehaven Race #3   29   332 Y
  Minnesota Race #1   16   390 Y
13 Joey Peterson Eagan High School     1,109  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
  Gamehaven Race #3   15   396 Y
  Minnesota Race #1   34   317 Y
14 Braeden Johnson Austin Area Composite     1,103  
  Jail Trail Race #2   35   314 Y
  Gamehaven Race #3   19   375 Y
  Minnesota Race #1   12   414 Y
15 Braden Greibrok Austin Area Composite     1,100  
  Jail Trail Race #2   18   380 Y
  Gamehaven Race #3   22   360 Y
  Minnesota Race #1   22   360 Y
16 Jacob Witt Eagan High School     1,089  
  Jail Trail Race #2   46   290 Y
  Gamehaven Race #3   21   365 Y
  Minnesota Race #1   9   434 Y
17 Benjamin Rudie Mankato Composite     1,047  
  Jail Trail Race #2   19   375 Y
  Gamehaven Race #3   28   336 Y
  Minnesota Race #1   28   336 Y
18 Nicholas Ishaug Burnsville High School     1,043  
  Jail Trail Race #2   17   385 Y
  Gamehaven Race #3   24   352 Y
  Minnesota Race #1   38   306 Y
19 Spencer Podgorski Rosemount HS     1,033  
  Jail Trail Race #2   24   352 Y
  Gamehaven Race #3   30   329 Y
  Minnesota Race #1   24   352 Y
20 Nathaniel Otte Hutchinson High School     1,024  
  Jail Trail Race #2   27   340 Y
  Gamehaven Race #3   26   344 Y
  Minnesota Race #1   27   340 Y
21 Logan Hegg Alexandria Area Youth Cycling     987  
  Jail Trail Race #2   26   344 Y
  Gamehaven Race #3   32   323 Y
  Minnesota Race #1   33   320 Y
22 Brayden LeLoup Eastview High School     963  
  Jail Trail Race #2   33   320 Y
  Gamehaven Race #3   35   314 Y
  Minnesota Race #1   30   329 Y
23 Jason Dake Mankato Composite     938  
  Jail Trail Race #2   42   298 Y
  Gamehaven Race #3   31   326 Y
  Minnesota Race #1   35   314 Y
24 Connor Reiter Hutchinson High School     923  
  Jail Trail Race #2   34   317 Y
  Gamehaven Race #3   40   302 Y
  Minnesota Race #1   39   304 Y
25 Markus Rupnow Mankato Composite     897  
  Gamehaven Race #3   6   456 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
26 Finn Soderstrom Orono High School     882  
  Jail Trail Race #2   40   302 Y
  Gamehaven Race #3   48   288 Y
  Minnesota Race #1   45   292 Y
27 ETHAN SWENSON Alexandria Area Youth Cycling     880  
  Jail Trail Race #2   38   306 Y
  Gamehaven Race #3   51   285 Y
  Minnesota Race #1   47   289 Y
28 Jake Schwartz Rochester Composite     877  
  Jail Trail Race #2   39   304 Y
  Gamehaven Race #3   50   286 Y
  Minnesota Race #1   49   287 Y
29 yassine nadir Mounds View Composite     861  
  Gamehaven Race #3   8   441 Y
  Minnesota Race #1   11   420 Y
30 Elliott Jaeger MPLS Southside Compsite     843  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
  Minnesota Race #1   14   402 Y
31 Benjamin Casey Chaska High School     805  
  Gamehaven Race #3   11   420 Y
  Minnesota Race #1   17   385 Y
32 Alexander Hays Mounds View Composite     802  
  Gamehaven Race #3   10   427 Y
  Minnesota Race #1   19   375 Y
33 Joseph Figliuzzi Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     760  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
  Gamehaven Race #3   20   370 Y
34 Joseph Jacobson Highland Park Mendota Composite     755  
  Jail Trail Race #2   20   370 Y
  Gamehaven Race #3   17   385 Y
35 Jack Hennies Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     728  
  Jail Trail Race #2   25   348 Y
  Gamehaven Race #3   18   380 Y
36 Jacek Hummel Shakopee High School     716  
  Jail Trail Race #2   22   360 Y
  Minnesota Race #1   23   356 Y
37 Hunter Navarro St. Croix Valley Composite     712  
  Jail Trail Race #2   23   356 Y
  Gamehaven Race #3   23   356 Y
38 Brandon Bloss Champlin Park High School     691  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Gamehaven Race #3   47   289 Y
38 Owen Boyle Independent     691  
  Jail Trail Race #2   21   365 Y
  Minnesota Race #1   31   326 Y
40 Quin Busse Hutchinson High School     656  
  Jail Trail Race #2   28   336 Y
  Gamehaven Race #3   33   320 Y
40 Cooper Andersen Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     656  
  Jail Trail Race #2   37   308 Y
  Gamehaven Race #3   25   348 Y
42 Ian McCullough Mounds View Composite     649  
  Gamehaven Race #3   34   317 Y
  Minnesota Race #1   29   332 Y
43 William Wisniewski Winona Composite     648  
  Gamehaven Race #3   41   300 Y
  Minnesota Race #1   25   348 Y
44 Tony Sabu Shakopee High School     631  
  Jail Trail Race #2   32   323 Y
  Minnesota Race #1   37   308 Y
45 David Wilkens Burnsville High School     629  
  Gamehaven Race #3   38   306 Y
  Minnesota Race #1   32   323 Y
46 Will Morrissey Rochester Composite     626  
  Jail Trail Race #2   31   326 Y
  Minnesota Race #1   41   300 Y
47 Jake Banasik Burnsville High School     623  
  Jail Trail Race #2   30   329 Y
  Minnesota Race #1   44   294 Y
48 Briston Domino Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     615  
  Jail Trail Race #2   36   311 Y
  Gamehaven Race #3   39   304 Y
49 Owen Erickson Burnsville High School     609  
  Gamehaven Race #3   36   311 Y
  Minnesota Race #1   42   298 Y
50 Jack Lohman Mounds View Composite     601  
  Gamehaven Race #3   46   290 Y
  Minnesota Race #1   36   311 Y
51 Ellis Hogen Rochester Composite     598  
  Gamehaven Race #3   37   308 Y
  Minnesota Race #1   46   290 Y
51 Will Asproth Chaska High School     598  
  Gamehaven Race #3   43   296 Y
  Minnesota Race #1   40   302 Y
53 Daniel Kukla Rochester Composite     590  
  Gamehaven Race #3   44   294 Y
  Minnesota Race #1   43   296 Y
54 AJ Bendtsen Bloomington Composite     586  
  Gamehaven Race #3   42   298 Y
  Minnesota Race #1   48   288 Y
55 Zack Rypkema Northwest Composite     584  
  Jail Trail Race #2   45   292 Y
  Gamehaven Race #3   45   292 Y
56 Nicholas Utter New Prague Composite     580  
  Jail Trail Race #2   43   296 Y
  Gamehaven Race #3   52   284 Y
57 Carter Braa Chaska High School     472  
  Minnesota Race #1   4   472 Y
58 Bennett Roseth Chanhassen High School     408  
  Minnesota Race #1   13   408 Y
59 Wyatt Betlock Chaska High School     344  
  Minnesota Race #1   26   344 Y
60 Tucker Christianson White Bear Lake High School     340  
  Gamehaven Race #3   27   340 Y
61 Saunder Strong Southwest Minneapolis     332  
  Jail Trail Race #2   29   332 Y
62 Nicholas Rubash Shakopee High School     300  
  Jail Trail Race #2   41   300 Y
63 Thomas Sabu Shakopee High School     294  
  Jail Trail Race #2   44   294 Y
64 Liam Karlson St. Croix Valley Composite     287  
  Gamehaven Race #3   49   287 Y
65 Stone Payer Bloomington Composite     283  
  Gamehaven Race #3   53   283 Y
66 Grahm Pelowski New Prague Composite     282  
  Gamehaven Race #3   54   282 Y
67 Tate Gregor New Prague Composite     281  
  Gamehaven Race #3   55   281 Y

8th Grade Girls

Females

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Eleanor Dolan Minnetonka Middle School     1,500  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
  Gamehaven Race #3   1   500 Y
  Minnesota Race #1   1   500 Y
2 Izzabelle Rasmusen Alexandria Area Youth Cycling     1,443  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
  Gamehaven Race #3   2   490 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
3 Audrey Roen Hutchinson High School     1,418  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Gamehaven Race #3   6   456 Y
  Minnesota Race #1   4   472 Y
4 Harper Egginton Rochester Composite     1,309  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
  Gamehaven Race #3   9   434 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
5 Isabel Stark Austin Area Composite     1,302  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
  Gamehaven Race #3   11   420 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
6 Karis Plath Chaska High School     971  
  Gamehaven Race #3   3   481 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
7 Amelia Lehmann Stilllwater Middle School     953  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Gamehaven Race #3   4   472 Y
8 Anna Coughlin Crosby-Ironton High School     928  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
  Gamehaven Race #3   5   464 Y
9 Olivia Yost Mounds View Composite     904  
  Gamehaven Race #3   7   448 Y
  Minnesota Race #1   6   456 Y
10 Sidney Brenteson Elk River Composite     897  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
  Gamehaven Race #3   8   441 Y
11 Meridith Okal St. Croix Valley Composite     875  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Gamehaven Race #3   10   427 Y
12 Parker Johnson Hudson Middle School     848  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
  Gamehaven Race #3   12   414 Y
13 Karlie Bizek Champlin Park High School     828  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
  Gamehaven Race #3   13   408 Y
13 Gracey Herzberg Wayzata Middle School Mountain Bike Team     828  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
  Minnesota Race #1   12   414 Y
15 Maria Braun Prior Lake Middle School     817  
  Gamehaven Race #3   16   390 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
16 Allison Erickson Burnsville High School     810  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
  Gamehaven Race #3   14   402 Y
17 Miranda Huntington Prior Lake Middle School     805  
  Gamehaven Race #3   17   385 Y
  Minnesota Race #1   11   420 Y
18 Mei Vickery Orono High School     798  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Gamehaven Race #3   15   396 Y
19 Sarah Swann Edina Middle School Cycling Team     464  
  Minnesota Race #1   5   464 Y
20 Anna Schultenover Chanhassen High School     434  
  Minnesota Race #1   9   434 Y

7th Grade Boys D1

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Pete Johnson Hopkins Middle School     1,410  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Gamehaven Race #3   3   481 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
2 Bergen Huseth Hopkins Middle School     1,347  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
  Gamehaven Race #3   9   434 Y
  Minnesota Race #1   4   472 Y
3 Gabriel Hyvonen Minnetonka Middle School     1,131  
  Jail Trail Race #2   22   360 Y
  Gamehaven Race #3   15   396 Y
  Minnesota Race #1   19   375 Y
4 Jakob Shipstad Minnetonka Middle School     1,079  
  Jail Trail Race #2   26   344 Y
  Gamehaven Race #3   21   365 Y
  Minnesota Race #1   20   370 Y
5 Mandela Haulcy Hopkins Middle School     1,034  
  Jail Trail Race #2   31   326 Y
  Gamehaven Race #3   23   356 Y
  Minnesota Race #1   24   352 Y
6 Liam McDonald Hudson Middle School     1,000  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
  Gamehaven Race #3   1   500 Y
7 Nico Alexander Washburn Middle School     990  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Minnesota Race #1   1   500 Y
8 Evan Jones Minnetonka Middle School     945  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Minnesota Race #1   5   464 Y
9 Antonio Muniz Minnetonka Middle School     931  
  Gamehaven Race #3   8   441 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
10 Jack Edin Hudson Middle School     928  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
  Gamehaven Race #3   4   472 Y
11 Calvn Plewa Duluth East Middle School     905  
  Gamehaven Race #3   5   464 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
12 vincent ramirez Stilllwater Middle School     886  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
  Gamehaven Race #3   2   490 Y
13 Mitchell Blackstock Wayzata Middle School Mountain Bike Team     882  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
14 Leo Paquette Hudson Middle School     875  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
  Gamehaven Race #3   7   448 Y
15 Hayden Armstrong Stilllwater Middle School     864  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
  Gamehaven Race #3   6   456 Y
16 Gavin Czajkowski Prior Lake Middle School     854  
  Gamehaven Race #3   10   427 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
16 John Day Washburn Middle School     854  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
  Minnesota Race #1   9   434 Y
18 Ethan Slomkowski Wayzata Middle School Mountain Bike Team     846  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
  Minnesota Race #1   6   456 Y
19 Graham Adleman Washburn Middle School     834  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
  Minnesota Race #1   11   420 Y
20 Henry Bergeson Edina Middle School Cycling Team     828  
  Gamehaven Race #3   12   414 Y
  Minnesota Race #1   12   414 Y
21 Trace Krattley Hudson Middle School     816  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
  Gamehaven Race #3   24   352 Y
22 Owen Knych Washburn Middle School     810  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Minnesota Race #1   13   408 Y
23 Lane Gessler Stilllwater Middle School     805  
  Jail Trail Race #2   17   385 Y
  Gamehaven Race #3   11   420 Y
24 Griffin Johnson Stilllwater Middle School     777  
  Jail Trail Race #2   19   375 Y
  Gamehaven Race #3   14   402 Y
25 Harrison Cole Minnetonka Middle School     772  
  Jail Trail Race #2   20   370 Y
  Minnesota Race #1   14   402 Y
26 Caden Lemme Stilllwater Middle School     765  
  Jail Trail Race #2   18   380 Y
  Gamehaven Race #3   17   385 Y
27 Sam Strickland Washburn Middle School     761  
  Jail Trail Race #2   21   365 Y
  Minnesota Race #1   15   396 Y
28 Brennen Merriam Edina Middle School Cycling Team     750  
  Gamehaven Race #3   20   370 Y
  Minnesota Race #1   18   380 Y
29 Alex Hermodson Washburn Middle School     733  
  Jail Trail Race #2   25   348 Y
  Minnesota Race #1   17   385 Y
30 Jeremy Rosenwald Wayzata Middle School Mountain Bike Team     730  
  Jail Trail Race #2   27   340 Y
  Minnesota Race #1   16   390 Y
31 Connor Slowinski Stilllwater Middle School     727  
  Jail Trail Race #2   24   352 Y
  Gamehaven Race #3   19   375 Y
32 Liam Gilleece Washburn Middle School     685  
  Jail Trail Race #2   30   329 Y
  Minnesota Race #1   23   356 Y
33 West Anderson Stilllwater Middle School     472  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
34 Tyler Miernicki Prior Lake Middle School     408  
  Gamehaven Race #3   13   408 Y
35 Adam Easton Prior Lake Middle School     390  
  Gamehaven Race #3   16   390 Y
36 Soren Gabor Stilllwater Middle School     380  
  Gamehaven Race #3   18   380 Y
37 Tiago Bertoldo Zwicky Washburn Middle School     365  
  Minnesota Race #1   21   365 Y
38 Caleb Riegle Prior Lake Middle School     360  
  Gamehaven Race #3   22   360 Y
38 Nathan Gadberry Prior Lake Middle School     360  
  Minnesota Race #1   22   360 Y
40 Evan Zaremba Washburn Middle School     356  
  Jail Trail Race #2   23   356 Y
41 Robinson Illig Washburn Middle School     348  
  Minnesota Race #1   25   348 Y
42 Tegan Neitzel Stilllwater Middle School     336  
  Jail Trail Race #2   28   336 Y
43 Zachary Bock Stilllwater Middle School     332  
  Jail Trail Race #2   29   332 Y

7th Grade Boys D2

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Noah Landwer Eastview High School     1,461  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Gamehaven Race #3   2   490 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
2 James Povolny Eastview High School     1,427  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Gamehaven Race #3   6   456 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
3 Logan Regner Austin Area Composite     1,338  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Gamehaven Race #3   9   434 Y
  Minnesota Race #1   6   456 Y
4 Michael Aley Independent     1,316  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
  Gamehaven Race #3   8   441 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
5 Logan Larson Lakeville South High School     1,154  
  Jail Trail Race #2   19   375 Y
  Gamehaven Race #3   21   365 Y
  Minnesota Race #1   12   414 Y
6 Hayden Lunt Austin Area Composite     1,150  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Gamehaven Race #3   24   352 Y
  Minnesota Race #1   15   396 Y
7 Brayden Coudron Winona Composite     1,138  
  Jail Trail Race #2   22   360 Y
  Gamehaven Race #3   20   370 Y
  Minnesota Race #1   13   408 Y
8 Jack Seidl Cannon Valley Composite     1,123  
  Jail Trail Race #2   25   348 Y
  Gamehaven Race #3   17   385 Y
  Minnesota Race #1   16   390 Y
9 Jacob Johnson Burnsville High School     1,093  
  Jail Trail Race #2   21   365 Y
  Gamehaven Race #3   25   348 Y
  Minnesota Race #1   18   380 Y
10 Jack Carter MPLS South High     1,000  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
  Minnesota Race #1   1   500 Y
11 Dalton Boysen Austin Area Composite     977  
  Jail Trail Race #2   31   326 Y
  Gamehaven Race #3   36   311 Y
  Minnesota Race #1   27   340 Y
12 Parker Dean St. Croix Valley Composite     972  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
  Gamehaven Race #3   1   500 Y
13 Ben Sampson Chaska High School     944  
  Gamehaven Race #3   4   472 Y
  Minnesota Race #1   4   472 Y
14 Max Meyer Austin Area Composite     932  
  Jail Trail Race #2   37   308 Y
  Gamehaven Race #3   42   298 Y
  Minnesota Race #1   31   326 Y
15 Zander Dent Orono High School     926  
  Jail Trail Race #2   40   302 Y
  Gamehaven Race #3   39   304 Y
  Minnesota Race #1   33   320 Y
16 Lance Anderson Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     922  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
  Gamehaven Race #3   3   481 Y
17 Ben Gujer Crosby-Ironton High School     920  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
  Gamehaven Race #3   5   464 Y
18 James Hertzberg Eastview High School     901  
  Jail Trail Race #2   42   298 Y
  Gamehaven Race #3   45   292 Y
  Minnesota Race #1   36   311 Y
19 Mitchell Lee Chanhassen High School     884  
  Gamehaven Race #3   11   420 Y
  Minnesota Race #1   5   464 Y
20 Jose Miguel Fresco Hanlon Southwest Minneapolis     875  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
21 Evan Hutchison Crosby-Ironton High School     872  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
  Gamehaven Race #3   13   408 Y
22 Isaac Silver St. Croix Valley Composite     862  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
  Gamehaven Race #3   7   448 Y
23 Ishaq Nadir Mounds View Composite     848  
  Gamehaven Race #3   12   414 Y
  Minnesota Race #1   9   434 Y
24 Bergen Thorson Southwest Minneapolis     847  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
25 Lars Brinkema Southwest Minneapolis     816  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
  Minnesota Race #1   11   420 Y
26 PATRICK LEVINS White Bear Lake High School     810  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
  Minnesota Race #1   14   402 Y
27 Nathan Brokering Bloomington Composite     797  
  Gamehaven Race #3   10   427 Y
  Minnesota Race #1   20   370 Y
28 John-Eric Klecker St. Croix Valley Composite     776  
  Jail Trail Race #2   18   380 Y
  Gamehaven Race #3   15   396 Y
29 Nicholas Nierenhausen Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     772  
  Jail Trail Race #2   20   370 Y
  Gamehaven Race #3   14   402 Y
30 Nick Harmening Rochester Composite     755  
  Gamehaven Race #3   16   390 Y
  Minnesota Race #1   21   365 Y
31 Otto Weber St. Paul Central     750  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
  Gamehaven Race #3   22   360 Y
32 Levi Strom Lakeville North High School     729  
  Gamehaven Race #3   26   344 Y
  Minnesota Race #1   17   385 Y
33 Gavin Moorhead Lakeville North High School     715  
  Jail Trail Race #2   27   340 Y
  Minnesota Race #1   19   375 Y
34 Jackson Milburn Champlin Park High School     708  
  Jail Trail Race #2   24   352 Y
  Gamehaven Race #3   23   356 Y
35 Henry Stephens Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     698  
  Jail Trail Race #2   32   323 Y
  Gamehaven Race #3   19   375 Y
36 Alec Youngdahl Champlin Park High School     692  
  Jail Trail Race #2   23   356 Y
  Gamehaven Race #3   28   336 Y
37 Joey O'Brien Eastview High School     673  
  Jail Trail Race #2   30   329 Y
  Minnesota Race #1   26   344 Y
38 Dylan Olson White Bear Lake High School     672  
  Jail Trail Race #2   29   332 Y
  Gamehaven Race #3   27   340 Y
39 George Bjorklund Northwest Composite     667  
  Jail Trail Race #2   26   344 Y
  Gamehaven Race #3   32   323 Y
40 Hayden Vandermeide Chanhassen High School     656  
  Gamehaven Race #3   33   320 Y
  Minnesota Race #1   28   336 Y
41 Jack Bickford Champlin Park High School     646  
  Jail Trail Race #2   34   317 Y
  Gamehaven Race #3   30   329 Y
42 Bennett Karjala Bloomington Composite     631  
  Gamehaven Race #3   37   308 Y
  Minnesota Race #1   32   323 Y
43 Easton Maucieri Crosby-Ironton High School     630  
  Jail Trail Race #2   28   336 Y
  Gamehaven Race #3   44   294 Y
44 Brandon Zeilinger New Prague Composite     628  
  Jail Trail Race #2   36   311 Y
  Gamehaven Race #3   34   317 Y
45 Maxwell Blattenbauer Eastview High School     620  
  Jail Trail Race #2   35   314 Y
  Gamehaven Race #3   38   306 Y
46 Braeden Stokes Champlin Park High School     618  
  Jail Trail Race #2   39   304 Y
  Gamehaven Race #3   35   314 Y
47 Ollie Christianson Bloomington Composite     610  
  Gamehaven Race #3   43   296 Y
  Minnesota Race #1   35   314 Y
48 Jonah Niemeyer Hutchinson High School     608  
  Jail Trail Race #2   38   306 Y
  Gamehaven Race #3   40   302 Y
49 Jackson Vos St. Cloud Area Composite     385  
  Jail Trail Race #2   17   385 Y
50 Dominick Seebeck Elk River Composite     380  
  Gamehaven Race #3   18   380 Y
51 Charlie Palmersheim Chanhassen High School     360  
  Minnesota Race #1   22   360 Y
52 Victor Bolz Chaska High School     356  
  Minnesota Race #1   23   356 Y
53 Zachary Helland Chanhassen High School     352  
  Minnesota Race #1   24   352 Y
54 Benjamin Segler Chaska High School     348  
  Minnesota Race #1   25   348 Y
55 Philip Apel Mounds View Composite     332  
  Gamehaven Race #3   29   332 Y
55 Jack Leone Chanhassen High School     332  
  Minnesota Race #1   29   332 Y
57 Willem Eide Chaska High School     329  
  Minnesota Race #1   30   329 Y
58 Seth Richter Highland Park Mendota Composite     326  
  Gamehaven Race #3   31   326 Y
59 Carter Halstrom St. Cloud Area Composite     320  
  Jail Trail Race #2   33   320 Y
60 Patrick Martens Mankato Composite     317  
  Minnesota Race #1   34   317 Y
61 Tanner Janaszak St. Cloud Area Composite     300  
  Gamehaven Race #3   41   300 Y
61 Jack Linge St. Croix Valley Composite     300  
  Jail Trail Race #2   41   300 Y

7th Grade Girls

Females

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Suzannah Sanders Burdis Cannon Valley Composite     1,372  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
  Gamehaven Race #3   3   481 Y
  Minnesota Race #1   5   464 Y
2 Nalani Bausman Winona Composite     1,353  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
  Gamehaven Race #3   6   456 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
3 Rebecca German Hutchinson High School     1,242  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
  Gamehaven Race #3   12   414 Y
  Minnesota Race #1   11   420 Y
4 Gabrielle Gujer St. Croix Valley Composite     1,000  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
  Gamehaven Race #3   1   500 Y
5 Josie Sahaydak MPLS Southside Compsite     980  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
6 Erika Peterson MPLS South High     962  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
7 Sydney Stenger New Prague Composite     954  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
  Gamehaven Race #3   2   490 Y
8 Denali Helland Washburn Middle School     944  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
  Minnesota Race #1   4   472 Y
9 Elizabeth Yray Hudson Middle School     912  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Gamehaven Race #3   5   464 Y
10 Trinity Atterson Chaska High School     897  
  Gamehaven Race #3   8   441 Y
  Minnesota Race #1   6   456 Y
11 Greta Pipkin Osseo Composite     889  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
  Gamehaven Race #3   7   448 Y
12 Meghan Millner Chanhassen High School     875  
  Gamehaven Race #3   10   427 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
13 Nora Rosemeier New Prague Composite     868  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
  Gamehaven Race #3   9   434 Y
14 Megan Krawza Prior Lake Middle School     836  
  Gamehaven Race #3   14   402 Y
  Minnesota Race #1   9   434 Y
15 Hannah Zurn Hudson Middle School     822  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Gamehaven Race #3   11   420 Y
16 Jordan White Wayzata Middle School Mountain Bike Team     816  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
  Minnesota Race #1   14   402 Y
17 Lexie Porter Bloomington Composite     812  
  Gamehaven Race #3   17   385 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
18 Gabrielle Matthews Prior Lake Middle School     804  
  Gamehaven Race #3   16   390 Y
  Minnesota Race #1   12   414 Y
19 Madeline Theissen Mankato Composite     798  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
  Gamehaven Race #3   13   408 Y
20 Maddie Ronning Elk River Composite     792  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
  Gamehaven Race #3   15   396 Y
21 Lauren Munger Hopkins Middle School     500  
  Minnesota Race #1   1   500 Y
22 Siri Koplin Rochester Composite     472  
  Gamehaven Race #3   4   472 Y
23 Annie Flis Armstrong Middle School Cycle Club     420  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
24 Sophia Bagley Prior Lake Middle School     408  
  Minnesota Race #1   13   408 Y