HS Individual State Results 2016
Results By Race Management Systems, Inc.
Varsity Boys
Males
Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
1 Samuel Elson 14 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 625 12:01.6 16:49.3 16:49.5 16:59.6 16:49.4 19:29.4
2 Calvin Sandberg 39 Prior Lake High School 614 12:36.7 17:22.4 17:33.3 17:53.4 18:04.2 23:29.9
3 Jack Ellingson 13 Edina Cycling Team 604 12:36.6 17:22.4 17:33.3 17:53.1 18:07.0 23:32.4
4 Braeden Anderson 1 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 594 12:42.2 17:38.0 18:21.0 18:34.4 17:21.3 24:37.0
5 Michael Davis 7 Duluth East High School 585 12:41.5 17:45.5 18:13.8 18:35.3 17:51.3 25:07.4
6 Trevor Roen 37 Hutchinson High School 576 12:40.3 17:22.0 17:53.8 18:24.8 18:48.2 25:09.2
7 Rowdy Larson 29 Roseville Area Composite 567 13:08.1 18:25.7 18:28.5 18:31.4 18:17.3 26:51.0
8 sebastien frimat 16 Edina Cycling Team 559 13:07.3 18:26.1 18:33.8 18:58.2 18:29.8 27:35.1
9 Wyatt Furois 17 Roseville Area Composite 551 12:40.2 17:44.7 18:15.2 18:54.6 20:05.8 27:40.4
10 Will Curtis 6 St. Paul Central 543 12:52.3 18:17.8 18:54.1 18:47.6 18:54.1 27:45.8
11 William 'Foss' Kerker 27 Southwest Minneapolis 535 13:45.0 18:08.0 18:38.9 19:13.6 18:36.5 28:22.0
12 Nathan Bich 3 Duluth Composite Team 528 14:21.8 18:44.9 18:40.3 18:44.6 18:05.5 28:37.2
13 Henry Hall 20 Southwest Minneapolis 521 13:55.2 18:56.9 18:41.2 18:58.5 19:09.2 29:40.9
14 Campbell Karjala 26 Bloomington Composite 514 13:22.1 18:35.3 19:45.8 18:47.5 19:17.8 29:48.5
15 Ian Derauf 9 Duluth East High School 507 14:17.2 18:48.4 18:42.7 18:43.5 19:35.2 30:07.0
16 Francis Delaney 8 Edina Cycling Team 500 13:06.6 18:25.4 18:31.4 20:17.7 20:04.5 30:25.7
17 Nathan Latz 30 Hopkins High School 494 14:49.2 18:50.4 18:33.1 19:06.2 19:37.9 30:56.7
18 Alex Sipe 41 Wayzata Mountain Bike Team 488 13:34.7 19:29.4 19:10.8 19:30.2 19:45.2 31:30.4
19 Connor Rono 38 Crosby-Ironton High School 482 14:23.3 18:54.9 19:08.0 19:18.3 19:47.7 31:32.2
20 Dylan Kiefer 28 Minnetonka High School 476 13:56.5 19:42.8 19:29.8 19:27.4 18:59.6 31:36.0
21 Collin Maynard 33 Hopkins High School 470 14:46.1 19:28.5 19:17.2 19:39.5 19:36.5 32:47.8
22 Nathan Edstrom 12 Hopkins High School 464 14:48.6 19:23.8 19:13.5 19:46.0 19:35.8 32:47.8
23 Tyler Haroldson 21 Lakeville South High School 459 14:01.0 20:05.4 19:51.3 19:41.9 19:28.5 33:08.2
24 Nicholas Fillipi 15 Prior Lake High School 454 13:52.8 19:12.4 19:04.8 21:23.4 20:15.4 33:48.8
25 Reece Wellik 45 Eastview High School 449 14:49.9 20:00.2 20:02.8 19:30.5 19:29.8 33:53.2
26 Dale Yotter 46 Crosby-Ironton High School 444 14:17.2 19:00.2 18:54.4 19:33.3 22:27.3 34:12.4
27 Patrick Welch 44 Cannon Valley Composite 439 13:56.9 18:06.7 18:49.4 21:03.9 22:56.8 34:53.6
28 Eli Markworth 32 Washburn High School 434 14:25.2 19:35.0 20:01.0 20:44.8 21:31.8 36:17.8
29 Casey Porter 36 Bloomington Composite 429 14:44.2 19:53.2 20:10.6 21:14.0 20:46.7 36:48.7
30 Devon Horner 25 Burnsville High School 425 14:46.7 20:22.8 20:32.5 21:14.0 19:54.6 36:50.7
31 Isaac Hale 19 Northwest Composite 421 14:51.0 19:51.4 20:11.2 21:50.0 21:30.3 38:13.9
32 Tyler Dougherty 11 Armstrong Cycle Club 417 14:48.6 20:33.9 20:38.3 21:13.6 21:07.3 38:21.7
33 Eric Patterson 35 Duluth East High School 413 16:02.8 21:14.6 20:55.1 21:17.9 21:40.7 41:11.0
34 Jacob Smith 42 Chaska High School 409 16:10.4 22:21.7 22:02.4 22:31.1 21:07.6 44:13.2
35 Luke Aronson 2 Eagan High School 405 14:47.8 20:02.0 22:41.5 25:33.4 24:37.8 47:42.6
36 Eddy MacDonald 31 MPLS South High 401 17:03.8 23:03.6 23:29.6 23:25.3 23:05.2 50:07.6
37 Zach VanSickle 43 Roseville Area Composite 397 16:06.9 21:59.0 21:59.6 22:54.4 28:31.9 51:31.8
38 Stephen Hatt 23 Lakeville North High School 394 15:30.9 21:36.5 22:13.5 23:12.4 30:08.0 52:41.4
JV Boys D1
Males
Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
1 Ian Ruh 258 Stillwater HS 590 18:35.2 18:50.7 18:59.1 56:24.9
2 Nathan Gessler 250 Stillwater HS 579 18:37.1 18:50.1 19:09.1 56:36.2
3 Luke Sicora 204 Armstrong Cycle Club 569 18:47.2 19:30.7 19:52.2 58:10.1
4 Sean Christian 259 Washburn High School 559 18:59.1 19:28.0 19:45.3 58:12.4
5 Max Kennedy 257 Stillwater HS 550 18:35.2 19:51.9 20:16.6 58:43.7
6 Carl Plewa 209 Duluth East High School 541 19:14.1 19:46.0 19:53.1 58:53.2
7 Thomas Golin 268 Wayzata Mountain Bike Team 532 18:56.2 20:08.3 20:44.2 59:48.7
8 Alex Bourgeault 213 Edina Cycling Team 524 19:27.9 20:26.2 20:09.9 00:04.0
9 Parker Kleive 211 Duluth East High School 516 19:29.1 20:31.0 20:08.1 00:08.3
10 Carl Bohacek 255 Stillwater HS 508 20:26.0 19:55.0 19:47.8 00:08.9
11 Alec Manderscheid 215 Edina Cycling Team 500 19:44.1 20:18.5 20:06.2 00:08.9
12 Shawn Higgins, Jr 208 Duluth East High School 493 19:50.2 20:46.0 20:48.6 01:24.7
13 Sam Chandler 212 Duluth East High School 486 20:11.2 20:46.0 20:45.9 01:43.0
14 Ryan Slomkowski 267 Wayzata Mountain Bike Team 479 20:14.1 20:57.7 20:58.8 02:10.6
15 Daniel Mondale 223 Hopkins High School 472 20:11.1 21:40.1 21:00.9 02:52.1
16 Anders Nelson 214 Edina Cycling Team 465 20:14.1 20:45.9 21:52.5 02:52.4
17 Damon John Barli 206 Armstrong Cycle Club 459 20:56.1 21:13.5 20:43.4 02:53.0
18 Alex Edstrom 226 Hopkins High School 453 21:11.1 21:04.9 21:32.1 03:48.1
19 Logan Fisco 238 Minnetonka High School 447 21:47.1 21:38.0 20:51.4 04:16.6
20 Mitchell Melin 225 Hopkins High School 441 21:14.2 21:56.5 21:06.9 04:17.6
21 Cody Blauwkamp 231 Hudson High School 435 21:10.1 22:08.0 21:41.5 04:59.6
22 Logan Cummings 241 Minnetonka High School 429 21:53.2 22:14.0 22:07.5 06:14.7
23 Colin Gray 254 Stillwater HS 424 21:08.1 22:20.4 22:49.7 06:18.2
24 Michael Doyle 260 Washburn High School 419 21:16.9 22:40.4 22:40.5 06:37.8
25 Graham Caron 276 Minnetonka High School 414 21:53.2 22:16.9 22:46.6 06:56.6
26 Ethan Kehrberg 229 Hopkins High School 409 22:29.2 22:25.3 22:28.5 07:23.0
27 Karl Boulter 240 Minnetonka High School 404 22:29.2 23:33.9 23:00.0 09:03.0
28 Nicholas Petersen 232 Minnetonka High School 399 23:05.2 23:10.0 22:47.9 09:03.0
29 Benjamin Callister 233 Minnetonka High School 394 23:49.5 22:36.4 22:52.5 09:18.4
30 Jack Tyson 222 Edina Cycling Team 390 23:20.1 24:16.7 22:53.6 10:30.5
31 Evan Pelerine 227 Hopkins High School 386 23:46.7 23:41.7 23:28.5 10:57.0
32 Kyler Rose 203 Armstrong Cycle Club 382 22:26.2 23:35.6 24:58.7 11:00.4
33 Dawson Matthews 249 Prior Lake High School 378 22:33.9 24:15.0 24:58.9 11:47.8
34 Mike Haugen 247 Prior Lake High School 374 23:44.1 25:42.7 25:18.0 14:44.8
35 Jacob Williamson 243 Minnetonka High School 370 24:38.1 25:54.4 24:34.4 15:06.9
36 Jack Lange 253 Stillwater HS 366 21:10.5 28:01.3 21:50.0 16:01.8
37 Eric Reuss 272 Wayzata Mountain Bike Team 362 24:41.2 25:20.0 26:26.3 16:27.5
38 Jackson Ledermann 261 Washburn High School 359 24:44.1 26:20.6 26:17.5 17:22.3
39 Thomas Hepperlen 228 Hopkins High School 356 27:38.1 25:09.3 24:39.0 17:26.4
40 Peter Kivimaki 218 Edina Cycling Team 353 26:37.5 26:35.1 25:23.5 18:36.1
41 Joshua Yahna 239 Minnetonka High School 350 25:32.1 27:08.4 27:30.0 20:10.6
42 Paul Schneider-Krumpus 270 Wayzata Mountain Bike Team 347 26:32.1 27:24.3 27:15.8 21:12.2
43 Ian Feagler 224 Hopkins High School 344 26:44.2 28:07.8 27:55.4 22:47.4
44 Christian Erhard 244 Minnetonka High School 341 26:41.1 29:43.0 26:48.6 23:12.8
45 Brandon McClune 230 Hudson High School 338 27:14.1 28:49.2 28:47.4 24:50.7
46 Sam Fellabaum 245 Minnetonka High School 335 28:52.9 28:17.9 27:40.3 24:51.1
47 Brandon Xu 263 Wayzata Mountain Bike Team 333 24:59.1 32:14.2 27:38.6 24:51.8
48 Gregory Schabert 246 Prior Lake High School 331 27:14.1 29:30.0 28:44.1 25:28.2
49 Roman Stukel 237 Minnetonka High School 329 27:29.2 31:21.9 27:35.6 26:26.7
50 Ajai somaiah 202 Armstrong Cycle Club 327 27:11.1 30:16.5 32:30.4 29:58.0
DNF Ari Tapper 235 Minnetonka High School 0 24:41.2 X X X X X X X X 24:41.2
JV Boys D2 CORRECTED RESULTS
Males
Division: JVBoysD2 
Place Name Bib Team Name Points   Total
1 Noah Coughlin 3023 Crosby-Ironton High School 590     54:55.318
2 Nicholas Carter 3070 MPLS South High 579     55:36.015
3 Ellis Nordhougen 3072 MPLS South High 569     58:48.276
4 Ethan Peterson 3073 MPLS South High 559     59:16.024
5 Akash Lucht 3068 Mounds View Composite 550     59:34.212
6 Colin Rotvold 3036 Eastview High School 541   1:00:34.589
7 Dominic Andrews 3031 Eagan High School 532   1:00:39.071
8 Peyton Chiotti 3052 Hutchinson High School 524   1:01:17.693
9 Ethan Nelson 3071 MPLS South High 516   1:01:39.898
10 Sam Williams 3114 Winona Composite 508   1:02:17.472
11 Peyton German 3053 Hutchinson High School 500   1:02:31.676
12 Grant Gregory 3018 Chanhassen High School 493   1:02:40.319
13 Charlie Jamieson 3012 Bloomington Composite 486   1:03:01.539
14 Matthew Weinberger 3110 White Bear Lake High School 479   1:03:37.649
15 Brady Olsen 3062 Mankato Composite 472   1:04:02.492
16 Michael Hooley 3048 Highland Park Mendota Composite 465   1:04:13.834
17 Samuel Gunvalson 3001 Alexandria Area Youth Cycling 459   1:04:55.792
18 Mitch Kahl 3016 Champlin Park High School 453   1:05:36.435
19 Hayden Nelson 3055 Lakeville North High School 447   1:05:45.388
20 Joey Diffley 3032 Eagan High School 441   1:05:52.671
21 Lucas Duffy 3103 St. Paul Central 435   1:06:35.356
22 John Pampuch 3113 Winona Composite 429   1:06:43.182
23 Luke Johnson 3028 Eagan High School 424   1:06:51.557
24 Nicholas Bohlke 3061 Mankato Composite 419   1:06:55.462
25 Joel Carr 3025 Duluth Composite Team 414   1:07:31.820
26 Mason Heimkes 3059 Lakeville South High School 409   1:08:23.890
27 Joey Berens 3091 Shakopee High School 404   1:08:24.518
28 Bogdan Rylski 3115 Highland Park Mendota Composite 399   1:08:41.415
29 Alan Birkenholz 3038 Eastview High School 394   1:09:04.206
30 Cody Harein 3109 White Bear Lake High School 390   1:09:24.329
31 Tyler Gonzales 3086 Rosemount HS 386   1:09:47.179
32 Karl Seibert 3015 Burnsville High School 382   1:09:50.249
33 Jack McEligot 3083 Rochester Composite 378   1:09:54.485
34 Kelby Peterson 3000 Alexandria Area Youth Cycling 374   1:10:36.705
35 Easton Kolle 3020 Chaska High School 370   1:11:20.549
36 Tony Callen 3105 White Bear Lake High School 366   1:11:34.064
37 Tanner Timm 3051 Hutchinson High School 362   1:12:43.784
38 Jacob Rossow 3064 Maple Grove High School 359   1:13:02.611
39 Jeremy Hedin 3079 Osseo Composite 356   1:13:08.495
40 Jack Borgeson 3065 Maple Grove High School 353   1:13:08.594
41 Nick Florentius 3078 Osseo Composite 350   1:13:09.889
42 Jaden Kunshier 3102 St. Croix Valley Composite 347   1:13:43.779
43 Joseph Rosenquist 3080 Osseo Composite 344   1:14:18.340
44 Jason Cohrs 3082 Rochester Composite 341   1:14:42.516
45 Kevin Gustafson 3075 Orono High School 338   1:14:45.247
46 Christian Pfeffer-Kleemann 3084 Rochester Composite 335   1:14:56.876
47 Kayden Garrett 3043 Face to Face Academy 333   1:15:01.327
48 Gavin Laing 3119 Maple Grove High School 331   1:15:05.712
49 Nate Kacer/Nacer? 3118 Maple Grove High School 329   1:15:12.182
50 Coy Stark 3005 Austin Area Composite 327   1:15:43.710
51 Carter Aronson 3033 Eagan High School 326   1:16:22.957
52 Jared Navarro 3101 St. Croix Valley Composite 325   1:17:24.629
53 Charlie Zeilinger 3074 New Prague Composite 324   1:17:49.112
54 Noah Pomroy 3087 Roseville Area Composite 323   1:18:00.232
55 Evan Ferstl 3111 Winona Composite 322   1:18:22.843
56 William Schildgen 3002 Apple Valley HS 321   1:18:29.193
57 Jack Smude 3013 Burnsville High School 320   1:18:55.116
58 Ryan Beard 3007 Austin Area Composite 319   1:19:17.676
59 Will Hank 3107 White Bear Lake High School 318   1:19:22.095
60 Ethan Thompson 3008 Austin Area Composite 317   1:19:37.049
61 Emilio Alvarado 3010 Bloomington Composite 316   1:19:40.685
62 Rylan Rose 3058 Lakeville South High School 315   1:19:47.962
63 Jacob Cardinal 3066 Maple Grove High School 314   1:20:03.696
64 Leo Fonder 3017 Champlin Park High School 313   1:21:47.515
65 Jonah Liggett 3011 Bloomington Composite 312   1:22:08.372
66 Talin Tuchtenhagen 3081 Rochester Composite 311   1:22:14.829
67 Simon Levy 3094 Southwest Minneapolis 310   1:25:21.137
68 Mitchell Vrieze 3029 Eagan High School 309   1:29:18.279
69 Garrett Tkach 3041 Eastview High School 308   1:30:12.194
70 William Ojanen 3069 Mounds View Composite 307   1:34:29.588
71 Ryan Foyt 3085 Rosemount HS 306   1:35:13.124
72 trevon wooten 3044 Face to Face Academy 305   1:35:21.426
73 Zachary Engman 3108 White Bear Lake High School 304   1:35:32.860
74 Vinnie Ariola 3097 St. Cloud Area Composite 303   1:36:18.460
75 Seth Bickford 3106 White Bear Lake High School 302   1:43:17.177
76 Nick Wigen 3034 Eagan High School 301
77 Doug Swenson 3056 Lakeville North High School 300
DNF Chad Mccracken 3063 Maple Grove High School
Sophomore Boys D1
Males
Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
1 Grant Hietpas 517 Stillwater HS 550 23:06.4 14:17.6 19:10.4 56:34.4
2 Henry Seiser 540 Hudson High School 539 23:09.7 14:33.9 18:52.4 56:35.9
3 Luke Larson 525 Prior Lake High School 529 19:01.0 19:13.9 19:57.1 58:12.1
4 Gabe Czajkowski 507 Prior Lake High School 519 18:59.3 19:10.2 20:05.5 58:15.0
5 Karl Janczak 520 Washburn High School 510 23:18.6 15:23.4 20:30.2 59:12.2
6 Philip Dirnberger 508 Hopkins High School 501 19:04.1 19:49.8 20:21.2 59:15.1
7 Isaac Gunderson 515 Stillwater HS 492 19:37.1 20:20.0 21:11.9 01:08.9
8 Evan Berkowitz 501 Stillwater HS 484 19:36.5 20:22.7 21:10.3 01:09.5
9 Ogden Miller 529 Washburn High School 476 19:47.3 20:33.7 20:53.9 01:14.9
10 Zack Isaacson 518 Minnetonka High School 468 19:02.3 21:12.7 21:44.9 01:59.8
11 Adam Gilleece 514 Washburn High School 460 19:48.8 20:56.2 22:21.0 03:06.0
12 Adam Markowicz 527 Stillwater HS 453 20:50.3 22:00.7 21:15.2 04:06.2
13 Evan Dybvig 509 Stillwater HS 446 20:05.3 22:30.7 21:50.2 04:26.2
14 Jameson Stahl 542 Stillwater HS 439 21:34.5 21:46.6 21:37.1 04:58.3
15 Vladimir Smirnov 541 Wayzata Mountain Bike Team 432 21:17.3 22:06.7 21:39.2 05:03.1
16 Eli Jereczek 521 Duluth East High School 425 22:23.3 22:36.8 22:22.6 07:22.6
17 Peter Braun 502 Prior Lake High School 419 21:33.6 22:56.3 23:19.7 07:49.6
18 Charlie Hazelroth 516 Stillwater HS 413 22:43.0 23:07.5 23:00.7 08:51.1
19 Henry Jackson 519 Edina Cycling Team 407 21:41.1 23:36.9 23:57.1 09:15.1
20 Henry Carney 506 Duluth East High School 401 22:17.2 24:03.7 23:51.2 10:12.1
21 Eli Roll 537 Stillwater HS 395 22:59.3 23:39.6 23:45.3 10:24.2
22 Natan Tapper 545 Minnetonka High School 389 23:20.2 23:24.5 24:05.1 10:49.8
23 Seth Kemp 522 Duluth East High School 384 18:58.3 32:01.8 20:01.7 11:01.8
24 Eric Fernandez 510 Stillwater HS 379 23:13.7 24:16.0 23:36.4 11:06.1
25 Dillon Flamm 511 Prior Lake High School 374 22:47.2 24:33.9 25:25.4 12:46.4
26 Will Roslansky 538 Minnetonka High School 369 24:17.8 26:00.2 27:05.8 17:23.8
27 Landon Malsom 526 Prior Lake High School 364 22:29.3 24:57.8 30:57.1 18:24.1
28 JOSHUA LANGHORST 524 Prior Lake High School 359 23:53.2 26:42.9 29:15.0 19:51.1
29 Zack Wood 548 Hopkins High School 354 25:36.8 27:26.3 28:02.9 21:06.0
30 Willem Krattley 523 Hudson High School 350 24:29.7 30:57.5 28:24.0 23:51.2
31 Isaac Brown 504 Prior Lake High School 346 23:56.2 28:03.9 33:42.0 25:42.1
32 Daniel Pekurovsky 533 Wayzata Mountain Bike Team 342 27:59.9 28:57.2 29:46.8 26:43.9
33 Nathaniel Stay 543 Wayzata Mountain Bike Team 338 27:56.8 30:30.4 32:21.0 30:48.2
34 Andre Brose 503 Minnetonka High School 334 29:24.0 33:06.1 30:22.9 32:53.0
35 Charlie Whitehead 547 Stillwater HS 330 29:09.7 32:47.4 33:48.0 35:45.1
36 Zan Abbas 500 Wayzata Mountain Bike Team 326 33:03.1 33:24.1 33:51.0 40:18.2
Sophomore Boys D2
Males
Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
1 Cuyler Rono 620 Crosby-Ironton High School 550 18:40.7 19:58.4 19:51.1 58:30.2
2 Isaiah Moore 634 Hutchinson High School 539 19:13.9 20:10.2 19:45.4 59:09.6
3 Roen Anderson 639 Mankato Composite 529 19:18.0 20:15.2 19:39.0 59:12.1
4 Braden Higgins 613 Champlin Park High School 519 19:15.0 20:42.2 19:56.9 59:54.1
5 chihiro Gustafson 640 Mounds View Composite 510 19:24.0 20:24.1 20:13.9 00:02.1
6 Blake Wosje 618 Chanhassen High School 501 19:47.8 20:30.4 20:44.6 01:02.7
7 Charlie Johnson 655 Rosemount HS 492 20:47.9 21:29.8 21:14.9 03:32.6
8 Jarod Sahaydak 643 MPLS Southside Compsite 484 21:06.0 21:48.1 21:03.1 03:57.2
9 Jaden Niemeyer 635 Hutchinson High School 476 21:00.1 21:21.1 21:44.7 04:05.9
10 Drake Harrington 656 Roseville Area Composite 468 20:36.0 21:51.1 21:42.4 04:09.5
11 Ethan Anderson 625 Duluth Composite Team 460 21:36.0 21:47.3 21:18.8 04:42.1
12 Anthony Coudron 672 Winona Composite 453 21:14.2 21:55.4 22:08.3 05:17.8
13 Ashton Engberg 612 Champlin Park High School 446 21:02.0 22:16.1 22:18.0 05:36.2
14 Caleb Wood 622 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 439 21:09.5 22:14.6 22:41.5 06:05.6
15 Kaden Sheflo 621 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 432 20:20.6 21:09.5 24:50.4 06:20.5
16 Emmett Donohue 633 Highland Park Mendota Composite 425 20:57.0 22:12.5 23:20.6 06:30.1
17 Mitchell Pontius 623 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 419 20:59.0 22:24.3 23:36.5 06:59.9
18 Jonas Hutchinson 627 Duluth Composite Team 413 19:20.8 20:42.3 27:12.0 07:15.1
19 Baleigh Rasmusen 602 Alexandria Area Youth Cycling 407 21:18.0 23:00.1 23:03.0 07:21.1
20 Peter Nomeland 637 Lakeville South High School 401 21:35.9 22:45.3 23:08.9 07:30.1
21 Noah Fuller 668 St. Cloud Area Composite 395 22:21.1 22:36.1 22:48.0 07:45.2
22 Jacob Kimberley 664 Southwest Minneapolis 389 20:54.1 22:21.1 25:21.0 08:36.1
23 Carter Jansen 676 St. Croix Valley Composite 384 22:20.9 23:41.3 22:44.9 08:47.2
24 Matthew Hill 616 Chanhassen High School 379 21:11.5 25:51.6 22:20.1 09:23.2
25 Jonathan Pownell 610 Cannon Valley Composite 374 22:01.4 23:46.8 23:49.5 09:37.7
26 Jared Yost 642 Mounds View Composite 369 22:12.0 24:09.1 23:52.9 10:14.0
27 Will Hack 636 Lakeville South High School 364 21:57.0 23:36.2 25:15.0 10:48.2
28 Connor McCallum 641 Mounds View Composite 359 23:27.0 23:30.2 24:57.0 11:54.2
29 Noah Johnson 671 St. Paul Central 354 24:03.0 23:24.2 24:44.9 12:12.1
30 Thomas Henry 617 Chanhassen High School 350 22:57.1 24:45.1 24:51.0 12:33.1
31 Nathan Bloss 611 Champlin Park High School 346 23:35.8 24:33.7 24:47.6 12:57.1
32 Alex Stromme 650 Rochester Composite 342 23:51.0 24:35.9 24:38.2 13:05.1
33 Sam Scheuneman 609 Burnsville High School 338 23:45.0 24:33.1 24:51.3 13:09.4
34 Simon Hirst 605 Austin Area Composite 334 23:06.0 25:27.1 25:29.8 14:03.0
35 William Anderla 648 Osseo Composite 330 24:03.0 26:00.2 25:30.0 15:33.2
36 Zach Schaefbauer 630 Eagan High School 326 23:36.0 24:45.1 27:54.0 16:15.1
37 Cael Cripe 615 Chanhassen High School 322 24:06.1 26:53.7 25:26.4 16:26.2
38 Mateusz Kukla 651 Rochester Composite 319 23:57.0 26:24.1 26:15.0 16:36.1
39 Vladimir Lind 607 Burnsville High School 316 24:36.0 25:51.1 26:33.0 17:00.1
40 James Pipkin 649 Osseo Composite 313 25:33.0 26:00.1 25:33.0 17:06.1
41 Soren Thrawl 628 Eagan High School 310 24:45.0 25:29.9 28:51.2 19:06.1
42 William O'Neill 670 St. Croix Valley Composite 307 26:27.0 26:45.1 27:27.0 20:39.1
43 Adam Klepetka 601 Alexandria Area Youth Cycling 304 25:42.2 29:17.7 28:35.6 23:35.5
44 Noah Molnau 646 Osseo Composite 301 27:18.0 27:36.2 29:53.4 24:47.5
45 John Weatherhead 645 Orono High School 298 26:17.9 29:09.3 29:42.5 25:09.6
46 William Hjort 667 St. Cloud Area Composite 295 21:53.3 22:18.9 41:00.0 25:12.1
47 Harrison Yarwood 658 Roseville Area Composite 293 25:45.0 29:05.8 30:57.1 25:47.9
48 Luke Hill 606 Bloomington Composite 291 26:36.1 29:36.1 32:17.9 28:30.1
49 Quentin Bymers 600 Alexandria Area Youth Cycling 289 27:18.0 29:24.1 34:57.0 31:39.1
50 Joey Lenz 644 New Prague Composite 287 21:24.0 43:27.0 25:21.1 35:12.1
51 Kadin Olson 660 Shakopee High School 286 31:03.0 33:48.1 35:36.0 40:27.1
52 Sanjay Sharma 665 Southwest Minneapolis 285 32:47.8 36:18.3 34:27.0 43:33.2
53 Ben Foley 675 Highland Park Mendota Composite 284 33:09.5 36:02.6 37:54.0 47:06.1
54 Caiden Swanke 678 Eagan High School 283 38:38.6 54:39.0 27:32.7 00:50.3
DNF Dakota Kelly 652 Rochester Composite 0 33:09.9 X X X X X X X X 33:09.9
Freshman Boys D1
Males
Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
1 Thomas Beyer 804 Prior Lake High School 550 22:29.0 19:21.1 41:50.1
2 Caden Albrecht 800 Stillwater HS 539 22:38.2 20:15.0 42:53.2
3 Oliver Hunter 878 Armstrong Cycle Club 529 22:49.4 20:21.6 43:11.0
4 Per Alexander 801 Washburn High School 519 22:58.5 20:21.6 43:20.2
5 Isaac Lowenthal Walsh 839 Washburn High School 510 23:16.1 20:15.5 43:31.6
6 AJ Gunderson 821 Stillwater HS 501 23:47.2 20:39.0 44:26.1
7 Jack Hietpas 828 Stillwater HS 492 24:08.1 20:18.0 44:26.1
8 Ethan Mielke 846 Hopkins High School 484 24:19.0 20:56.8 45:15.8
9 Jake Torch 867 Duluth East High School 476 24:26.1 21:51.0 46:17.1
10 Jack Merriam 845 Edina Cycling Team 468 24:50.2 22:18.0 47:08.2
11 Ryan Guse 822 Hopkins High School 460 25:02.2 22:14.9 47:17.1
12 Mason Fife 819 Edina Cycling Team 453 25:05.2 22:16.9 47:22.1
13 Max Magni 842 Duluth East High School 446 25:26.1 22:06.0 47:32.1
14 Drew Dietrich 818 Prior Lake High School 439 25:23.2 22:17.2 47:40.3
15 Zachary Bollom 806 Wayzata Mountain Bike Team 432 25:29.2 22:12.0 47:41.2
16 Connor McDonald 844 Hudson High School 425 25:14.2 22:29.2 47:43.4
17 Riley Sellars 875 Minnetonka High School 419 24:46.6 23:11.3 47:58.0
18 Grady Hall 823 Prior Lake High School 413 25:34.2 22:38.3 48:12.5
19 Tommy Smyth 863 Duluth East High School 407 25:47.1 22:42.0 48:29.2
20 Colby Larson 838 Duluth East High School 401 26:14.1 22:16.1 48:30.2
21 Hans Janovy Meyer 831 Edina Cycling Team 395 25:46.2 22:54.0 48:40.2
22 Torstein Derauf 817 Duluth East High School 389 26:16.9 23:00.0 49:17.0
23 Sam Yotter 872 Prior Lake High School 384 25:44.2 23:42.0 49:26.1
24 Brandon Riley 854 Hudson High School 379 26:53.0 22:41.2 49:34.2
25 Alex Pemberton 850 Wayzata Mountain Bike Team 374 26:20.1 24:07.0 50:27.1
26 Ethan Healy 827 Washburn High School 369 26:23.1 24:04.1 50:27.2
27 Brennen Larson 837 Duluth East High School 364 26:16.1 24:16.0 50:32.1
28 Chase Lynskey 840 Stillwater HS 359 26:17.2 24:55.9 51:13.1
29 Nate Pfeiffer 852 Prior Lake High School 354 27:14.2 24:03.0 51:17.2
30 ZACH BURNS 812 Duluth East High School 350 27:08.1 24:13.7 51:21.8
31 Alex Magni 841 Duluth East High School 346 27:29.2 24:02.3 51:31.5
32 Joshua Penshorn 851 Hudson High School 342 26:46.4 24:54.7 51:41.1
33 Garret Bonello 808 Wayzata Mountain Bike Team 338 27:17.1 24:57.1 52:14.2
34 Kyle Sipe 861 Wayzata Mountain Bike Team 334 27:47.1 25:18.0 53:05.1
35 Wyatt Rivers 855 Stillwater HS 330 28:20.1 25:29.4 53:49.6
36 Ryan Hanson 826 Armstrong Cycle Club 326 28:38.3 25:26.9 54:05.1
37 Nicholas Stowman 864 Duluth East High School 322 29:01.5 25:12.4 54:13.8
38 Collin Burman 810 Edina Cycling Team 319 29:17.1 26:18.0 55:35.1
39 Zachary Carlson 814 Stillwater HS 316 29:11.2 26:25.4 55:36.6
40 Percy Olken-Hunt 848 Edina Cycling Team 313 29:38.2 26:09.0 55:47.2
41 Calvin Short 860 Wayzata Mountain Bike Team 310 29:05.2 27:03.0 56:08.2
42 Eric Crosby Lehmann 816 Edina Cycling Team 307 29:47.1 30:42.2 00:29.3
43 Bode Hislop 829 Duluth East High School 304 31:47.2 29:09.1 00:56.3
44 Zach Burnam 811 Hudson High School 301 31:44.1 29:35.0 01:19.1
45 Ethan Aune 802 Wayzata Mountain Bike Team 298 28:50.1 30:51.1 04:41.3
46 Hunter Tyree 868 Minnetonka High School 295 34:10.9 30:30.4 04:41.3
47 Michael Kingston 835 Minnetonka High School 293 32:59.1 31:54.0 04:53.1
48 Eli Zaun 873 Duluth East High School 291 33:23.1 33:20.8 06:43.9
49 Ethan Hansen 824 Wayzata Mountain Bike Team 289 34:56.1 35:51.0 10:47.1
50 Riley Chellen 815 Minnetonka High School 287 58:17.0 44:09.3 42:26.3
DNF Ansel Smith 862 Edina Cycling Team 0 27:05.1 X X X X 27:05.1
Freshman Boys D2
Males
Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
1 Austin Schroeder 9027 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 550 20:02.1 18:38.4 38:40.4
2 Kaleb Bauer 9021 Crosby-Ironton High School 539 20:06.9 18:33.6 38:40.5
3 Wyatt Horner 9010 Burnsville High School 529 20:09.8 18:40.4 38:50.2
4 Javan Hemsworth 9025 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 519 20:06.8 18:58.4 39:05.2
5 Jordon Beaudry 9034 Elk River Composite 510 20:31.9 19:35.3 40:07.2
6 Brayden Kempel 9035 Elk River Composite 501 20:38.1 19:32.8 40:10.9
7 Kole Koehler 9095 Winona Composite 492 20:46.7 20:12.4 40:59.1
8 Cole Johnson 9039 Highland Park Mendota Composite 484 21:00.8 20:22.3 41:23.2
9 Peter Nierenhausen 9024 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 476 21:11.1 20:28.7 41:39.8
10 Conor Gregg 9038 Highland Park Mendota Composite 468 21:14.2 20:37.6 41:51.8
11 Christopher Boucher 9026 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 460 21:16.4 20:47.1 42:03.5
12 Bennet Fischer 9040 Independent 453 21:11.1 21:39.1 42:50.2
13 Sta Bednarski 9082 Southwest Minneapolis 446 22:23.2 20:39.0 43:02.2
14 Andrew Shuros 9037 Highland Park Mendota Composite 439 22:29.1 20:37.0 43:06.1
15 Joshua Yotter 9022 Crosby-Ironton High School 432 22:46.9 21:10.5 43:57.3
16 Cooper Camp 9081 Southwest Minneapolis 425 22:29.1 21:51.0 44:20.1
17 Bowen Tesch 9000 Alexandria Area Youth Cycling 419 22:34.4 21:57.2 44:31.7
18 Trevor Hutchison 9023 Crosby-Ironton High School 413 22:47.1 21:47.1 44:34.2
19 Ethan Enrooth 9050 Mounds View Composite 407 22:26.1 22:10.9 44:37.0
20 Shane Kahl 9016 Champlin Park High School 401 23:02.1 21:40.7 44:42.8
21 Karl David 9044 Lakeville South High School 395 23:11.2 21:33.0 44:44.2
22 Daniel Vazquez 9009 Burnsville High School 389 23:10.7 21:36.4 44:47.1
23 Aidan Ishaug 9007 Bloomington Composite 384 23:16.4 21:48.6 45:05.0
24 Jason Starks 9048 Mankato Composite 379 23:11.2 21:58.4 45:09.6
25 Paul St. Onge 9045 Lakeville South High School 374 23:08.1 22:15.0 45:23.2
26 Peter Herrick 9071 Rochester Composite 369 23:14.1 22:12.0 45:26.1
27 Austin Kapaun 9014 Champlin Park High School 364 23:08.1 22:20.0 45:28.1
28 Ethan Van Zee 9031 Elk River Composite 359 23:13.6 22:23.1 45:36.6
29 JACOB OLSON 9032 Elk River Composite 354 23:14.1 23:00.0 46:14.1
30 Hans Rupnow 9047 Mankato Composite 350 23:41.1 22:56.8 46:38.0
31 Nathan Pierce 9062 New Prague Composite 346 23:56.1 22:56.0 46:52.1
32 Isaac Trockman 9084 Southwest Minneapolis 342 23:16.9 23:38.3 46:55.2
33 Jackson Chase-Jacobus 9093 White Bear Lake High School 338 23:29.2 23:58.6 47:27.8
34 Adam Barth 9092 White Bear Lake High School 334 23:29.1 24:00.1 47:29.2
35 John Weisenbeck 9069 Rochester Composite 330 24:16.7 23:38.3 47:55.0
36 Jacob Venenga 9005 Austin Area Composite 326 24:26.1 23:30.2 47:56.4
37 Hawk Holzer 9043 Lakeville North High School 322 24:29.2 24:44.6 49:13.8
38 August Shriver 9058 MPLS South High 319 25:55.6 23:27.6 49:23.3
39 Chais Olson 9001 Austin Area Composite 316 25:05.2 24:18.1 49:23.3
40 Brandon Buchholz 9013 Champlin Park High School 313 24:50.1 25:18.6 50:08.8
41 Pacey Mohler 9028 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 310 25:12.7 24:56.2 50:08.9
42 Jacob Rainerson 9067 Osseo Composite 307 25:59.2 24:56.1 50:55.3
43 Mason Anderson 9051 Mounds View Composite 304 26:08.1 25:11.0 51:19.1
44 Max Janasz 9008 Bloomington Composite 301 26:26.1 26:02.4 52:28.4
45 William Kahle 9004 Austin Area Composite 298 26:05.2 27:00.1 53:05.3
46 Dylan Hill 9099 St. Cloud Area Composite 295 27:37.9 27:14.5 54:52.4
47 Sam Peterson 9042 Lakeville North High School 293 25:46.9 29:09.3 54:56.2
48 Slava Kritzer 9003 Austin Area Composite 291 27:02.1 27:54.2 54:56.2
49 Ricky Larsen 9012 Champlin Park High School 289 28:04.9 28:04.5 56:09.3
50 Gavin Peterson 9072 Rosemount HS 287 27:29.2 29:00.1 56:29.3
51 Alan Saenz 9070 Rochester Composite 286 28:35.1 28:27.2 57:02.3
52 Tommy Heyer 9061 New Prague Composite 285 27:32.2 29:33.1 57:05.3
53 Vincent Knutson 9033 Elk River Composite 284 28:41.2 28:26.5 57:07.6
54 Jack Myhre 9066 Orono High School 283 28:08.2 29:12.2 57:20.3
55 Grant Neve 9075 Roseville Area Composite 282 29:31.7 28:27.6 57:59.3
56 Garrett Quady 9015 Champlin Park High School 281 28:38.2 30:13.7 58:51.9
57 Keegan Conlee 9054 MPLS South High 280 32:02.1 27:42.2 59:44.3
58 Neil Dickson 9074 Roseville Area Composite 279 29:47.2 30:55.8 00:43.0
59 Jackson Guck 9041 Lakeville North High School 278 30:23.2 31:06.1 01:29.3
60 Cordell Kinyon 9068 Rochester Composite 277 29:28.4 32:15.3 01:43.7
61 Andrew Beckius 9046 Mankato Composite 276 30:08.1 31:57.1 02:05.2
62 Ethan Kreemer 9020 Chanhassen High School 275 31:38.1 30:27.1 02:05.2
63 Austin Strowbridge 9011 Burnsville High School 274 37:41.2 40:41.3 18:22.5
Varsity Girls
Females
Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
1 Anna Christian 104 Washburn High School 625 11:24.3 20:47.4 20:38.0 20:22.4 13:12.1
2 Josie Welsh 119 Armstrong Cycle Club 614 11:24.6 20:52.7 20:47.0 20:23.7 13:28.1
3 Madeline Pernat 113 Chanhassen High School 604 11:44.3 21:10.8 20:57.3 20:40.0 14:32.4
4 Kasia Bednarski 101 Southwest Minneapolis 594 11:34.1 21:15.4 21:21.0 21:31.6 15:42.0
5 Kaelin Jackson 109 Hopkins High School 585 12:54.5 21:22.6 21:36.1 21:20.5 17:13.8
6 Justice Sahaydak 117 MPLS Southside Compsite 576 12:46.6 21:20.8 22:09.9 21:57.1 18:14.4
7 Kyra Jackson 110 Hopkins High School 567 13:22.8 23:05.9 22:58.0 21:55.2 21:22.0
8 Lydia Reiner 116 Edina Cycling Team 559 13:22.3 22:29.1 23:19.3 22:30.6 21:41.3
9 Siri Bohacek 102 Stillwater HS 551 12:51.2 22:16.3 24:18.1 23:09.0 22:34.6
10 Ellie Hedlund 107 MPLS Southside Compsite 543 12:53.4 23:08.4 24:05.0 23:35.3 23:42.1
11 Courtney Johnson 112 Crosby-Ironton High School 535 13:39.3 23:25.9 23:18.1 23:56.5 24:19.7
12 Ellie Pfeiffer 114 Prior Lake High School 528 12:50.5 23:19.5 24:55.7 25:35.7 26:41.4
13 Nikita Finnerty 106 Crosby-Ironton High School 521 14:22.3 24:18.7 24:44.4 24:55.5 28:20.8
14 Kira Anderson 100 Chanhassen High School 514 15:34.1 24:18.2 24:24.1 24:26.7 28:43.1
15 Hannah Brown 103 Stillwater HS 507 13:35.1 24:04.9 26:16.9 25:59.8 29:56.7
16 Amanda Susnik 118 Duluth East High School 500 15:31.2 24:50.8 24:44.2 26:18.0 31:24.2
17 Maddie Raschke 115 Chanhassen High School 494 19:44.1 23:45.2 24:40.1 25:14.7 33:24.1
18 Taylor Horner 108 Burnsville High School 488 17:54.7 27:16.0 29:07.0 34:38.0 48:55.6
19 Melissa Jacobs 111 New Prague Composite 482 19:50.9 31:59.1 34:56.1 29:51.4 56:37.5
JV Girls
Females
Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
1 Zoe Camp 425 Southwest Minneapolis 590 19:46.6 20:57.1 22:20.9 03:04.6
2 Jenna Westlake 419 Lakeville South High School 579 20:16.6 21:30.0 22:27.0 04:13.6
3 Gabi Mazion 409 Edina Cycling Team 569 21:13.1 22:32.9 22:18.7 06:04.6
4 Anni Skillicorn 430 Winona Composite 559 21:07.7 22:07.7 24:12.4 07:27.8
5 Greta Mielke 414 Hopkins High School 550 21:37.6 22:33.0 24:03.0 08:13.6
6 Ellie Munger 415 Hopkins High School 541 22:40.6 23:57.0 24:36.0 11:13.6
7 Gracen Hardy 406 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 532 22:58.6 23:48.1 24:38.7 11:25.3
8 Sophie Dirnberger 412 Hopkins High School 524 23:19.3 24:15.3 25:21.0 12:55.6
9 Molly Junker 426 Stillwater HS 516 24:16.6 25:24.0 26:21.1 16:01.7
10 Katia Swanson 418 Lakeville North High School 508 23:55.6 26:30.0 28:05.4 18:31.1
11 Anna Lampron 410 Edina Cycling Team 500 25:13.7 27:05.9 28:19.7 20:39.3
12 Kate Davis 431 Duluth East High School 493 25:16.7 27:36.0 27:50.3 20:42.9
13 Madeline Nierenhausen 405 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 486 25:16.6 27:14.0 28:22.0 20:52.6
14 Liza Pekurovsky 429 Wayzata Mountain Bike Team 479 25:34.6 27:35.1 28:17.4 21:27.1
15 Sarah Clay 411 Hopkins High School 472 26:40.6 27:33.1 27:47.6 22:01.3
16 Lexis Ringgenberg 407 Eagan High School 465 27:58.0 28:15.6 31:14.4 27:28.0
17 Kieran Oakley 403 Bloomington Composite 459 23:16.6 30:00.8 30:47.0 29:04.4
18 Melissa Bernstein 408 Edina Cycling Team 453 27:07.6 31:09.0 30:56.9 29:13.6
19 Allie Thompson 401 Armstrong Cycle Club 447 27:22.5 30:08.2 32:12.8 29:43.6
20 Allison Zastoupil 416 Hopkins High School 441 27:22.5 33:10.3 31:25.6 31:58.5
21 Erin Berglund 417 Hudson High School 435 28:55.7 32:32.9 31:56.9 33:25.5
22 Claire Minnihan 413 Hopkins High School 429 29:04.6 32:36.0 31:48.0 33:28.6
23 Julia Yost 422 Mounds View Composite 424 29:22.6 32:35.7 34:05.8 36:04.1
24 Katya Loehlein 404 Champlin Park High School 419 34:37.6 36:36.0 34:17.0 45:30.6
Sophomore Girls
Females
Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
1 Emma Albrecht 723 Stillwater HS 550 21:37.4 22:38.9 44:16.3
2 Zoey Sheedy 719 Rochester Composite 539 22:55.6 23:36.0 46:31.7
3 Meryl Sudeith 707 Edina Cycling Team 529 22:55.6 23:38.3 46:34.0
4 Isabel Lippai 710 Independent 519 22:55.6 23:44.3 46:40.0
5 Stormy Hegg 700 Alexandria Area Youth Cycling 510 23:28.7 23:45.0 47:13.7
6 Gillian Bode 726 Washburn High School 501 23:31.6 24:45.8 48:17.4
7 Anastasia Antanovich 706 Eastview High School 492 23:55.6 26:36.0 50:31.6
8 Nicole Murray 721 Roseville Area Composite 484 25:22.6 25:33.0 50:55.6
9 Marta Markowicz 724 Stillwater HS 476 25:19.4 26:24.2 51:43.6
10 Sarah Hoffman 708 Hopkins High School 468 26:39.3 26:26.6 53:05.9
11 Stevie Tompkins 731 Mankato Composite 460 26:34.2 26:45.4 53:19.6
12 Clarissa Wegener 717 Prior Lake High School 453 25:43.5 27:47.5 53:30.9
13 Kate Nelson 712 Mankato Composite 446 26:34.7 28:54.0 55:28.6
14 Jenna Van Sickle 720 Roseville Area Composite 439 30:16.6 32:39.0 02:55.6
15 Savannah Egan 711 Lakeville North High School 432 32:34.6 33:57.0 06:31.6
16 Anika Nollendorfs 714 Maple Grove High School 425 30:22.6 39:17.9 09:40.5
17 Emma Raygor 718 Rochester Composite 419 33:10.6 38:41.3 11:51.9
18 Talya Tapper 716 Minnetonka High School 413 44:34.6 49:25.1 33:59.7
19 Chyna Evans 702 Chanhassen High School 407 48:22.6 52:11.7 40:34.4
Freshman Girls
Females
Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
1 Sudie Hall 1019 Southwest Minneapolis 550 20:22.6 21:24.0 41:46.6
2 Liv Myers 1015 Stillwater HS 539 20:40.7 21:41.0 42:21.7
3 josephine ramirez 1016 Stillwater HS 529 21:27.2 22:01.4 43:28.6
4 Morgan Hanson 1005 Burnsville High School 519 22:19.6 22:39.0 44:58.6
5 Samantha Klepperich 1021 Chaska High School 510 22:34.6 22:32.3 45:06.9
6 Ellie Shuros 1028 Highland Park Mendota Composite 501 22:42.6 23:16.7 45:59.3
7 Lauren Munger 1041 Hopkins High School 492 23:10.6 23:14.9 46:25.5
8 Anya Healy 1013 Washburn High School 484 22:43.7 23:42.0 46:25.7
9 McKenzie Radloff 1027 Duluth East High School 476 22:58.7 24:11.4 47:10.0
10 Anna German 1029 Hutchinson High School 468 24:21.3 25:20.7 49:41.9
11 Sophie Williams 1025 Duluth East High School 460 24:49.6 25:54.0 50:43.6
12 Whitney Walkup 1004 Austin Area Composite 453 25:34.7 27:50.9 53:25.6
13 Tausha Lange 1000 Alexandria Area Youth Cycling 446 25:58.6 27:45.0 53:43.6
14 Naomi Strange 1022 Crosby-Ironton High School 439 26:33.6 27:30.7 54:04.3
15 Victoria Voss 1035 Rochester Composite 432 26:49.6 27:18.1 54:07.6
16 Lauren Jensen 1031 Lakeville North High School 425 25:55.3 28:19.4 54:14.7
17 Tehya Daniels 1010 White Bear Lake High School 419 26:31.6 27:48.0 54:19.6
18 Renata Vaughn 1003 Austin Area Composite 413 26:34.6 28:42.0 55:16.6
19 Anastasia Mitchell 1002 Austin Area Composite 407 26:19.6 29:00.0 55:19.6
20 Kendra Johnson 1037 Shakopee High School 401 28:28.4 29:57.2 58:25.6
21 Sophie Barker 1043 Hudson High School 395 28:13.6 30:18.0 58:31.6
22 Johana White 1011 Wayzata Mountain Bike Team 389 28:31.6 31:14.9 59:46.6
23 Charlotte Johnson 1020 Chaska High School 384 31:43.0 34:28.5 06:11.5
24 Ren Christiansen 1008 Champlin Park High School 379 30:52.3 35:25.9 06:18.2
25 Gabrielle Hedin 1044 Osseo Composite 374 35:05.4 39:45.2 14:50.6
26 Teagan Mason 1038 Shakopee High School 369 36:34.4 43:00.2 19:34.6
DNF Kinley Hetletved 1030 Independent 0 29:34.7 X X X X 29:34.7
DNF Charlotte Sanders Burdis 1007 Cannon Valley Composite 0 32:34.6 X X X X 32:34.6