HS Individual Results Race 3-2016


Results By Race Management Systems, Inc.

Varsity Boys

Males

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Samuel Elson 14 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 575   30:01.56 17:05.78 17:21.80 17:25.51 17:06.85 1:39:01.50
2 Calvin Sandberg 39 Prior Lake High School 565   30:07.20 17:31.01 17:28.60 17:48.48 17:31.64 1:40:26.93
3 Jack Ellingson 13 Edina Cycling Team 556   30:31.71 17:06.49 17:27.04 17:49.61 17:36.65 1:40:31.50
4 Will Curtis 6 St. Paul Central 547   30:21.55 17:16.09 17:29.61 17:48.04 17:36.22 1:40:31.51
5 Trevor Roen 37 Hutchinson High School 539   30:51.98 17:21.59 18:02.68 18:03.00 18:01.87 1:42:21.12
6 Wyatt Furois 17 Roseville Area Composite 531   30:34.79 17:36.46 18:12.09 18:19.97 18:19.84 1:43:03.15
7 Braeden Anderson 1 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 523   30:52.43 17:38.27 19:01.58 17:46.92 17:49.92 1:43:09.12
8 Collin Maynard 33 Hopkins High School 516   30:52.87 17:38.83 18:27.65 18:19.85 18:01.88 1:43:21.08
9 Dale Yotter 46 Crosby-Ironton High School 509   31:31.90 18:12.17 18:02.63 18:14.58 18:16.84 1:44:18.12
10 Rowdy Larson 29 Roseville Area Composite 502   31:31.66 18:27.13 17:53.72 18:25.33 18:09.26 1:44:27.10
11 Ian Derauf 9 Duluth East High School 495   31:31.89 18:03.32 18:14.57 18:28.64 18:29.68 1:44:48.10
12 Michael Davis 7 Duluth East High School 489   30:52.86 17:38.41 18:27.65 18:44.02 19:08.23 1:44:51.17
13 Connor Rono 38 Crosby-Ironton High School 483   31:43.84 17:51.43 18:12.02 18:14.00 19:04.72 1:45:06.01
14 Dylan Kiefer 28 Minnetonka High School 477   31:30.62 18:04.59 18:12.07 18:25.84 19:21.62 1:45:34.74
15 Nathan Latz 30 Hopkins High School 471   31:55.81 18:03.33 17:57.17 18:22.34 19:40.38 1:45:59.03
16 Nick Gordon 18 Minnetonka High School 465   31:31.09 18:13.07 18:26.98 20:10.40 18:34.67 1:46:56.21
17 Patrick Welch 44 Cannon Valley Composite 460   32:07.85 18:27.41 18:59.84 18:56.21 18:42.30 1:47:13.61
18 sebastien frimat 16 Edina Cycling Team 455   31:28.86 18:06.37 19:29.00 19:28.90 18:47.30 1:47:20.43
19 Campbell Karjala 26 Bloomington Composite 450   31:28.89 18:09.17 18:23.26 20:17.04 19:20.78 1:47:39.14
20 Nathan Bich 3 Duluth Composite Team 445   31:55.17 18:03.44 18:50.76 19:31.80 20:20.66 1:48:41.83
21 Nathan Edstrom 12 Hopkins High School 440   32:31.48 19:23.77 19:31.18 19:28.94 18:16.76 1:49:12.13
22 Stephen Hatt 23 Lakeville North High School 435   31:55.82 19:11.96 19:35.75 19:59.82 19:12.54 1:49:55.89
23 Casey Porter 36 Bloomington Composite 431   32:34.80 18:56.01 19:45.58 19:38.96 19:00.79 1:49:56.14
24 Nicholas Fillipi 15 Prior Lake High School 427   31:30.24 18:28.94 20:12.24 20:40.23 20:10.96 1:51:02.61
25 Reece Wellik 45 Eastview High School 423   33:10.21 19:19.01 19:40.73 19:33.43 19:52.35 1:51:35.73
26 Tyler Dougherty 11 Armstrong Cycle Club 419   32:46.79 19:43.98 19:37.64 19:34.77 19:52.95 1:51:36.13
27 Francis Delaney 8 Edina Cycling Team 415   31:43.82 18:15.33 21:21.14 21:31.94 19:40.59 1:52:32.82
28 Noah McPherson 34 Duluth East High School 411   32:07.52 19:09.71 19:25.81 20:00.32 21:54.94 1:52:38.30
29 Isaac Hale 19 Northwest Composite 407   32:36.33 18:56.88 19:52.42 20:31.72 22:12.99 1:54:10.34
30 Devon Horner 25 Burnsville High School 404   31:58.86 19:33.33 20:38.73 22:17.49 20:25.67 1:54:54.08
31 Luke Aronson 2 Eagan High School 401   34:14.04 20:47.93 20:53.31 20:48.22 20:43.10 1:57:26.60
32 Jacob Smith 42 Chaska High School 398   33:59.01 22:14.86 22:29.28 22:14.53 21:40.26 2:02:37.94
DNF Eric Patterson 35 Duluth East High School 0   33:46.99 20:35.19 X X X X X X X X X X X X 54:22.18
DNF Tyler Haroldson 21 Lakeville South High School 0   58:23.17 X X X X X X X X X X X X X X X X 58:23.17

JV Boys D1

Males

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Max Kennedy 257 Stillwater HS 540   31:41.02 18:36.21 19:08.05 18:17.32 1:27:42.60
2 Alec Manderscheid 215 Edina Cycling Team 530   31:43.33 18:33.84 19:08.19 18:20.61 1:27:45.97
3 Alex Bourgeault 213 Edina Cycling Team 521   31:42.45 18:34.62 19:07.82 18:23.31 1:27:48.20
4 Ian Ruh 258 Stillwater HS 512   31:57.70 19:03.76 19:08.83 18:40.79 1:28:51.08
5 Daniel Mondale 223 Hopkins High School 504   32:12.98 19:29.86 19:09.48 19:08.88 1:30:01.20
6 Anders Nelson 214 Edina Cycling Team 496   32:14.00 19:09.26 19:22.03 19:17.00 1:30:02.29
7 Carl Plewa 209 Duluth East High School 488   31:45.76 19:31.43 19:28.56 19:48.14 1:30:33.89
8 Nathan Gessler 250 Stillwater HS 481   31:42.84 19:02.86 20:15.07 20:20.34 1:31:21.11
9 Parker Kleive 211 Duluth East High School 474   32:20.01 19:21.16 20:13.30 19:29.36 1:31:23.83
10 Luke Sicora 204 Armstrong Cycle Club 467   31:44.02 19:56.15 20:32.38 19:21.84 1:31:34.39
11 Damon John Barli 206 Armstrong Cycle Club 460   32:48.91 19:58.30 19:55.06 19:03.22 1:31:45.49
12 Karl Gaertner 256 Stillwater HS 454   32:10.99 19:50.95 20:23.40 20:18.00 1:32:43.34
13 Shawn Higgins, Jr 208 Duluth East High School 448   32:20.02 19:18.13 20:13.80 21:39.52 1:33:31.47
14 Sam Chandler 212 Duluth East High School 442   32:46.90 20:08.72 20:53.72 19:53.93 1:33:43.27
15 Colin Gray 254 Stillwater HS 436   32:59.03 20:02.18 20:33.08 20:35.83 1:34:10.12
16 Logan Fisco 238 Minnetonka High School 430   33:20.00 20:35.43 20:11.89 20:20.98 1:34:28.30
17 Carl Bohacek 255 Stillwater HS 425   32:58.99 20:47.98 21:05.33 19:53.43 1:34:45.73
18 Alex Edstrom 226 Hopkins High School 420   33:34.98 20:42.19 20:47.16 20:11.04 1:35:15.37
19 Kyler Rose 203 Armstrong Cycle Club 415   33:15.80 20:49.37 20:47.12 20:50.90 1:35:43.19
20 Logan Cummings 241 Minnetonka High School 410   33:39.74 20:33.43 20:50.32 21:16.94 1:36:20.43
21 Jack Tyson 222 Edina Cycling Team 405   33:40.73 20:36.44 20:46.70 21:17.30 1:36:21.17
22 Cody Blauwkamp 231 Hudson High School 400   33:28.77 21:03.40 20:47.16 21:12.16 1:36:31.49
23 Mitchell Melin 225 Hopkins High School 396   33:37.73 21:27.47 21:34.74 20:54.12 1:37:34.06
24 Ethan Kehrberg 229 Hopkins High School 392   35:02.14 20:59.20 21:10.86 20:31.29 1:37:43.49
25 Jack Lange 253 Stillwater HS 388   34:07.68 21:33.50 20:59.08 21:17.93 1:37:58.19
26 Graham Caron 276 Minnetonka High School 384   33:47.04 22:29.01 21:54.25 21:40.49 1:39:50.79
27 Karl Boulter 240 Minnetonka High School 380   34:33.98 21:42.72 22:07.84 22:55.88 1:41:20.42
28 Nicholas Petersen 232 Minnetonka High School 376   35:35.18 22:06.04 22:53.04 22:40.50 1:43:14.76
29 Evan Pelerine 227 Hopkins High School 372   35:34.00 22:48.16 22:55.47 22:58.55 1:44:16.18
30 Joshua Yahna 239 Minnetonka High School 369   36:04.30 23:12.25 23:08.61 23:12.56 1:45:37.72
31 Ari Tapper 235 Minnetonka High School 366   36:14.09 22:53.43 23:32.07 23:05.46 1:45:45.05
32 Mike Haugen 247 Prior Lake High School 363   35:26.09 23:21.16 24:59.04 25:31.79 1:49:18.08
33 Jacob Williamson 243 Minnetonka High School 360   36:26.13 24:25.63 24:53.78 23:56.04 1:49:41.58
34 Christian Erhard 244 Minnetonka High School 357   36:29.13 24:29.34 24:56.68 23:57.22 1:49:52.37
35 Ian Feagler 224 Hopkins High School 354   37:15.35 24:00.92 25:01.35 23:39.00 1:49:56.62
36 Thomas Hepperlen 228 Hopkins High School 351   37:34.98 24:56.94 24:53.39 24:40.82 1:52:06.13
37 Ben Engen 217 Edina Cycling Team 348   35:02.01 23:33.18 26:49.08 27:11.81 1:52:36.08
38 Dawson Matthews 249 Prior Lake High School 346   36:28.30 25:36.96 26:01.80 26:13.95 1:54:21.01
39 Sam Fellabaum 245 Minnetonka High School 344   37:32.14 25:39.51 25:46.75 26:04.20 1:55:02.60
40 Roman Stukel 237 Minnetonka High School 342   37:28.54 26:51.76 26:34.78 28:06.87 1:59:01.95
41 Ajai somaiah 202 Armstrong Cycle Club 340   40:04.50 26:39.93 28:20.07 29:07.08 2:04:11.58
42 Ian Sudheimer 251 Stillwater HS 338   41:44.26 27:46.02 27:10.25 28:25.60 2:05:06.13
43 Gregory Schabert 246 Prior Lake High School 336   37:33.74 24:12.98 38:01.43 27:45.11 2:07:33.26

JV Boys D2

Males

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Noah Coughlin 3023 Crosby-Ironton High School 540   31:28.18 18:33.84 19:08.28 19:20.45 1:28:30.75
2 Akash Lucht 3068 Mounds View Composite 530   32:16.75 18:53.82 19:52.58 19:07.27 1:30:10.42
3 Peyton German 3053 Hutchinson High School 521   32:19.51 19:30.19 19:28.49 19:44.77 1:31:02.96
4 Brady Olsen 3062 Mankato Composite 512   32:17.08 18:54.13 20:06.48 19:52.73 1:31:10.42
5 Dominic Andrews 3031 Eagan High School 504   32:19.08 19:30.54 19:58.52 19:52.39 1:31:40.53
6 Nicholas Bohlke 3061 Mankato Composite 496   32:17.09 18:54.10 20:05.13 20:49.61 1:32:05.93
7 Samuel Gunvalson 3001 Alexandria Area Youth Cycling 488   32:56.10 20:10.84 20:14.58 19:41.36 1:33:02.88
8 Mitch Kahl 3016 Champlin Park High School 481   33:34.62 19:48.62 20:11.05 20:08.22 1:33:42.51
9 Peyton Chiotti 3052 Hutchinson High School 474   33:29.15 19:46.57 20:12.56 20:23.54 1:33:51.82
10 Michael Hooley 3048 Highland Park Mendota Composite 467   32:57.80 20:10.41 20:37.32 20:09.97 1:33:55.50
11 Charlie Jamieson 3012 Bloomington Composite 460   32:18.67 23:04.53 19:13.53 19:20.30 1:33:57.03
12 John Pampuch 3113 Winona Composite 454   33:07.79 20:33.07 20:10.29 20:06.61 1:33:57.76
13 Leo Fonder 3017 Champlin Park High School 448   33:17.13 20:05.25 20:28.53 20:46.58 1:34:37.49
14 Colin Rotvold 3036 Eastview High School 442   33:58.35 21:00.88 19:51.95 20:23.10 1:35:14.28
15 Joey Diffley 3032 Eagan High School 436   33:01.80 20:57.38 21:01.80 20:17.11 1:35:18.09
16 Hayden Nelson 3055 Lakeville North High School 430   33:15.98 20:40.10 20:41.23 20:49.12 1:35:26.43
17 Grant Gregory 3018 Chanhassen High School 425   33:21.49 20:34.65 20:51.67 21:18.32 1:36:06.13
18 Mason Heimkes 3059 Lakeville South High School 420   33:30.99 21:10.08 21:29.26 20:34.83 1:36:45.16
19 Tony Callen 3105 White Bear Lake High School 415   33:20.09 20:57.15 21:23.09 21:07.81 1:36:48.14
20 Matthew Weinberger 3110 White Bear Lake High School 410   32:43.84 21:12.02 21:49.55 21:10.13 1:36:55.54
21 Cody Harein 3109 White Bear Lake High School 405   34:17.14 21:04.94 21:21.22 20:13.81 1:36:57.11
22 Jack McEligot 3083 Rochester Composite 400   33:35.18 20:39.07 21:32.05 21:16.84 1:37:03.14
23 Sam Williams 3114 Winona Composite 396   33:07.55 20:33.02 21:14.72 22:58.88 1:37:54.17
24 Tyler Gonzales 3086 Rosemount HS 392   33:29.13 21:57.08 21:19.58 21:23.36 1:38:09.15
25 Kelby Peterson 3000 Alexandria Area Youth Cycling 388   34:35.14 21:18.11 21:05.03 21:13.85 1:38:12.13
26 Bogdan Rylski 3115 Highland Park Mendota Composite 384   35:35.11 21:16.46 20:24.74 21:04.83 1:38:21.14
27 Chad Mccracken 3063 Maple Grove High School 380   33:38.12 22:18.01 21:59.18 21:39.67 1:39:34.98
28 Alan Birkenholz 3038 Eastview High School 376   34:20.14 22:06.08 22:44.10 22:04.78 1:41:15.10
29 Christian Pfeffer-Kleemann 3084 Rochester Composite 372   34:44.11 21:35.06 21:30.09 23:29.94 1:41:19.20
30 Carter Aronson 3033 Eagan High School 369   34:40.92 22:33.30 22:16.92 22:43.95 1:42:15.09
31 Karl Seibert 3015 Burnsville High School 366   34:52.54 22:24.16 22:47.56 22:28.85 1:42:33.11
32 Jack Borgeson 3065 Maple Grove High School 363   35:20.08 22:48.08 22:50.13 21:46.78 1:42:45.07
33 Jason Cohrs 3082 Rochester Composite 360   38:07.64 21:57.46 21:35.05 21:04.93 1:42:45.08
34 Coy Stark 3005 Austin Area Composite 357   35:59.11 22:33.13 21:58.92 22:15.54 1:42:46.70
35 Ethan Waytashek 3024 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 354   35:16.19 21:58.02 22:06.58 23:30.35 1:42:51.14
36 Evan Ferstl 3111 Winona Composite 351   35:14.98 22:22.55 22:32.52 22:56.03 1:43:06.08
37 Jeremy Hedin 3079 Osseo Composite 348   35:20.10 22:12.09 22:16.58 23:20.34 1:43:09.11
38 Tanner Timm 3051 Hutchinson High School 346   35:39.98 22:42.99 22:47.12 22:52.34 1:44:02.43
39 Nick Florentius 3078 Osseo Composite 344   35:23.13 22:45.05 22:51.55 23:33.39 1:44:33.12
40 Noah Pomroy 3087 Roseville Area Composite 342   36:23.01 22:09.01 23:17.24 23:18.75 1:45:08.01
41 Jacob Rossow 3064 Maple Grove High School 340   36:23.15 22:47.92 22:43.32 23:20.72 1:45:15.11
42 Mason Kosmatka 3026 Duluth Composite Team 338   35:13.58 23:03.63 23:17.11 23:49.78 1:45:24.10
43 Kevin Gustafson 3075 Orono High School 336   36:01.96 23:24.21 23:34.37 23:02.36 1:46:02.90
44 Luke Johnson 3028 Eagan High School 334   34:47.16 22:36.04 23:35.08 25:13.52 1:46:11.80
45 Ole Roof 3054 Independent 332   36:58.81 22:45.41 23:09.84 23:25.63 1:46:19.69
46 Lucas Duffy 3103 St. Paul Central 330   35:57.45 23:11.58 23:32.84 23:38.72 1:46:20.59
47 Talin Tuchtenhagen 3081 Rochester Composite 329   35:54.71 23:17.41 24:06.09 23:50.87 1:47:09.08
48 Emilio Alvarado 3010 Bloomington Composite 328   36:00.03 23:10.00 23:29.43 24:41.67 1:47:21.13
49 Jonah Liggett 3011 Bloomington Composite 327   36:05.19 23:15.03 24:08.07 23:52.87 1:47:21.16
50 Jack Smude 3013 Burnsville High School 326   36:38.04 23:18.21 23:59.00 23:43.21 1:47:38.46
51 Joseph Rosenquist 3080 Osseo Composite 325   35:26.12 23:27.07 24:32.11 25:03.75 1:48:29.05
52 Jaden Kunshier 3102 St. Croix Valley Composite 324   38:04.82 24:00.49 23:25.62 23:14.05 1:48:44.98
53 Gavin Balding 3003 Apple Valley HS 323   37:46.63 24:02.55 24:07.97 23:17.94 1:49:15.09
54 Will Hank 3107 White Bear Lake High School 322   35:58.70 23:33.52 24:20.03 25:25.51 1:49:17.76
55 Jared Navarro 3101 St. Croix Valley Composite 321   36:22.43 24:14.87 24:21.12 24:19.72 1:49:18.14
56 Ryan Beard 3007 Austin Area Composite 320   37:23.25 23:47.81 24:37.55 24:38.50 1:50:27.11
57 James Ball 3022 Chaska High School 319   37:02.19 25:02.14 24:38.10 24:14.65 1:50:57.08
58 Charlie Zeilinger 3074 New Prague Composite 318   37:46.45 24:24.84 24:30.83 25:13.67 1:51:55.79
59 Ethan Thompson 3008 Austin Area Composite 317   37:47.28 24:14.26 25:05.87 25:04.67 1:52:12.08
60 Joel Carr 3025 Duluth Composite Team 316   35:14.15 23:05.09 27:24.12 21:46.75 1:52:30.11
61 Rylan Rose 3058 Lakeville South High School 315   36:45.31 25:38.00 24:40.91 26:15.93 1:53:20.15
62 Nate Nacer 3118 Maple Grove High School 314   37:56.22 24:35.63 25:04.39 26:31.48 1:54:07.72
63 William Schildgen 3002 Apple Valley HS 313   38:04.18 25:34.21 26:06.70 25:07.89 1:54:52.98
64 Kayden Garrett 3043 Face to Face Academy 312   38:27.88 24:55.53 26:47.00 24:52.23 1:55:02.64
65 Ryan Foyt 3085 Rosemount HS 311   37:26.27 24:40.80 26:48.19 26:55.98 1:55:51.24
66 Oscar Edwards-Hughes 3076 Orono High School 310   39:29.24 24:54.20 25:43.89 25:49.12 1:55:56.45
67 Mitchell Vrieze 3029 Eagan High School 309   38:11.28 25:27.10 26:13.12 27:02.73 1:56:54.23
68 Easton Kolle 3020 Chaska High School 308   36:10.93 23:11.77 27:41.70 29:55.86 1:57:00.26
69 Tristan Noble 3049 Highland Park Mendota Composite 307   38:29.21 26:12.23 26:49.69 27:13.27 1:58:44.40
70 Gibson Prescher 3021 Chaska High School 306   38:23.21 25:42.06 26:06.92 29:15.12 1:59:27.31
71 William Kurth 3117 Winona Composite 305   38:06.75 30:00.36 26:14.26 26:08.82 2:00:30.19
72 Tommy Slane 3037 Eastview High School 304   38:56.18 27:18.28 27:52.37 27:47.38 2:01:54.21
73 Luke Starr 3019 Chaska High School 303   37:12.40 31:57.50 25:48.14 28:33.23 2:03:31.27
74 Nick Wigen 3034 Eagan High School 302   38:26.22 28:11.00 30:34.90 28:50.81 2:06:02.93
75 Vinnie Ariola 3097 St. Cloud Area Composite 301   41:11.27 31:53.03 30:25.55 29:51.53 2:13:21.38
76 trevon wooten 3044 Face to Face Academy 300   47:11.19 32:55.12 34:14.90 22:45.89 2:17:07.10
DNF Taylor Noble 3047 Highland Park Mendota Composite 0   41:14.17 32:05.08 X X X X X X X X 1:13:19.25
DNF Benjamin Keuler 3039 Eastview High School 0   41:09.77 X X X X X X X X X X X X 41:09.77

Sophomore Boys D1

Males

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Grant Hietpas 517 Stillwater HS 500   32:28.08 18:59.98 19:36.85 1:11:04.91
2 Henry Seiser 540 Hudson High School 490   32:33.34 19:15.11 19:29.23 1:11:17.68
3 Zack Isaacson 518 Minnetonka High School 481   32:42.22 19:06.14 20:11.19 1:11:59.55
4 Seth Kemp 522 Duluth East High School 472   32:41.82 19:06.62 20:35.24 1:12:23.68
5 Willem Krattley 523 Hudson High School 464   32:43.26 19:23.41 20:55.99 1:13:02.66
6 Philip Dirnberger 508 Hopkins High School 456   32:38.88 20:19.64 20:20.99 1:13:19.51
7 Luke Larson 525 Prior Lake High School 448   32:51.06 20:19.64 20:36.14 1:13:46.84
8 Isaac Gunderson 515 Stillwater HS 441   33:15.24 20:16.25 20:49.23 1:14:20.72
9 Gabe Czajkowski 507 Prior Lake High School 434   33:24.66 20:36.71 20:32.75 1:14:34.12
10 Joseph Ogaard 532 Stillwater HS 427   33:46.37 21:01.20 21:09.03 1:15:56.60
11 Evan Dybvig 509 Stillwater HS 420   34:16.34 20:48.51 21:03.85 1:16:08.70
12 Evan Berkowitz 501 Stillwater HS 414   33:42.52 21:20.89 21:19.02 1:16:22.43
13 Adam Markowicz 527 Stillwater HS 408   34:22.39 21:12.68 21:05.79 1:16:40.86
14 Jameson Stahl 542 Stillwater HS 402   34:16.34 21:02.03 21:49.16 1:17:07.53
15 Henry Jackson 519 Edina Cycling Team 396   34:34.42 22:19.12 21:33.07 1:18:26.61
16 Charlie Hazelroth 516 Stillwater HS 390   34:37.41 21:44.65 22:08.93 1:18:30.99
17 Peter Braun 502 Prior Lake High School 385   35:14.97 22:20.27 21:42.50 1:19:17.74
18 Eli Jereczek 521 Duluth East High School 380   34:55.40 22:19.17 23:33.16 1:20:47.73
19 Eli Roll 537 Stillwater HS 375   36:25.38 23:09.76 23:25.98 1:23:01.12
20 Will Roslansky 538 Minnetonka High School 370   36:19.45 23:14.82 23:46.56 1:23:20.83
21 Natan Tapper 545 Minnetonka High School 365   37:04.36 23:15.58 23:14.56 1:23:34.50
22 Dillon Flamm 511 Prior Lake High School 360   36:22.24 23:46.41 23:45.11 1:23:53.76
23 Henry Carney 506 Duluth East High School 356   36:22.41 23:52.15 25:11.12 1:25:25.68
24 Landon Malsom 526 Prior Lake High School 352   36:24.51 24:39.76 24:42.83 1:25:47.10
25 Isaac Brown 504 Prior Lake High School 348   37:19.38 24:29.24 24:31.96 1:26:20.58
26 JOSHUA LANGHORST 524 Prior Lake High School 344   38:09.54 28:20.01 27:18.47 1:33:48.02
27 Zack Wood 548 Hopkins High School 340   39:26.26 27:00.27 27:35.25 1:34:01.78
28 Hunter Mathwig 528 Edina Cycling Team 336   40:55.38 27:16.33 26:06.36 1:34:18.07
29 Andre Brose 503 Minnetonka High School 332   42:52.13 32:43.05 27:36.35 1:43:11.53
30 Charlie Whitehead 547 Stillwater HS 329   41:58.38 35:52.23 31:45.55 1:49:36.16

Sophomore Boys D2

Males

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Cuyler Rono 620 Crosby-Ironton High School 500   32:13.25 18:50.46 19:49.95 1:10:53.66
2 Isaiah Moore 634 Hutchinson High School 490   32:16.19 19:25.26 19:47.93 1:11:29.38
3 chihiro Gustafson 640 Mounds View Composite 481   32:14.58 19:26.36 19:56.69 1:11:37.63
4 Braden Higgins 613 Champlin Park High School 472   32:31.01 19:43.12 19:23.82 1:11:37.95
5 Charlie Johnson 655 Rosemount HS 464   32:28.36 20:22.78 20:22.84 1:13:13.98
6 Kaden Sheflo 621 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 456   33:13.36 20:28.14 19:32.66 1:13:14.16
7 Drake Harrington 656 Roseville Area Composite 448   33:22.40 20:25.15 21:03.10 1:14:50.65
8 Roen Anderson 639 Mankato Composite 441   33:04.37 20:40.19 21:38.15 1:15:22.71
9 Mitchell Pontius 623 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 434   33:43.37 20:51.34 20:48.95 1:15:23.66
10 Ashton Engberg 612 Champlin Park High School 427   33:37.39 21:03.47 21:39.85 1:16:20.71
11 Jaden Niemeyer 635 Hutchinson High School 420   33:45.29 21:29.33 21:43.80 1:16:58.42
12 Dakota Kelly 652 Rochester Composite 414   34:30.91 21:27.89 21:00.88 1:16:59.68
13 Jonas Hutchinson 627 Duluth Composite Team 408   33:37.42 21:19.14 22:11.20 1:17:07.76
14 Brayden Krivachek 674 Independent 402   34:16.42 21:22.16 21:45.03 1:17:23.61
15 Lars Marquardt 673 Independent 396   34:10.33 21:28.10 21:46.99 1:17:25.42
16 Peter Nomeland 637 Lakeville South High School 390   34:22.36 21:46.19 21:39.15 1:17:47.70
17 Ethan Anderson 625 Duluth Composite Team 385   35:01.37 21:16.23 22:09.04 1:18:26.64
18 Caleb Wood 622 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 380   33:48.43 22:11.19 22:29.71 1:18:29.33
19 Blake Wosje 618 Chanhassen High School 375   34:36.80 22:19.76 21:51.97 1:18:48.53
20 Jared Yost 642 Mounds View Composite 370   34:15.56 22:32.63 22:00.71 1:18:48.90
21 Joey Lenz 644 New Prague Composite 365   34:36.31 22:38.27 21:54.06 1:19:08.64
22 Ian Barnum 654 Rosemount HS 360   35:09.65 22:19.96 21:47.84 1:19:17.45
23 Will Hack 636 Lakeville South High School 356   34:31.07 22:42.50 22:13.12 1:19:26.69
24 Matthew Hill 616 Chanhassen High School 352   34:09.99 22:54.81 23:13.03 1:20:17.83
25 Noah Fuller 668 St. Cloud Area Composite 348   35:24.11 22:55.08 22:01.01 1:20:20.20
26 Carter Jansen 676 St. Croix Valley Composite 344   36:09.77 22:40.81 22:39.22 1:21:29.80
27 Anthony Coudron 672 Winona Composite 340   35:20.64 22:14.93 24:10.64 1:21:46.21
28 Thomas Henry 617 Chanhassen High School 336   35:19.44 22:55.06 23:33.22 1:21:47.72
29 Alex Stromme 650 Rochester Composite 332   36:09.32 22:37.28 23:19.18 1:22:05.78
30 Jonathan Pownell 610 Cannon Valley Composite 329   36:14.97 23:02.64 23:19.99 1:22:37.60
31 Sam Scheuneman 609 Burnsville High School 326   36:16.38 22:58.22 23:45.18 1:22:59.78
32 Nathan Bloss 611 Champlin Park High School 323   36:04.39 23:24.71 23:45.71 1:23:14.81
33 Baleigh Rasmusen 602 Alexandria Area Youth Cycling 320   35:08.56 23:40.67 24:33.21 1:23:22.44
34 Connor McCallum 641 Mounds View Composite 317   36:31.18 22:54.65 23:57.37 1:23:23.20
35 William Anderla 648 Osseo Composite 314   36:13.25 23:55.39 23:42.16 1:23:50.80
36 Zach Schaefbauer 630 Eagan High School 311   36:13.42 23:35.75 24:22.62 1:24:11.79
37 Nolan Zaic 614 Champlin Park High School 308   37:22.34 23:43.22 23:36.25 1:24:41.81
38 Soren Thrawl 628 Eagan High School 306   36:21.99 23:40.06 24:42.19 1:24:44.24
39 Noah Johnson 671 St. Paul Central 304   37:57.17 23:53.39 24:27.31 1:26:17.87
40 James Pipkin 649 Osseo Composite 302   37:37.41 24:46.18 24:51.31 1:27:14.90
41 Vladimir Lind 607 Burnsville High School 300   37:59.42 24:24.16 25:00.25 1:27:23.83
42 Simon Hirst 605 Austin Area Composite 298   37:58.06 25:16.49 24:09.29 1:27:23.84
43 Adam Klepetka 601 Alexandria Area Youth Cycling 296   36:49.22 25:55.37 25:22.36 1:28:06.95
44 Cael Cripe 615 Chanhassen High School 294   37:21.49 25:47.11 25:29.39 1:28:37.99
45 Noah Molnau 646 Osseo Composite 292   40:16.34 24:49.37 23:36.07 1:28:41.78
46 Elias McGuire 653 Rochester Composite 290   36:58.38 28:28.31 23:17.69 1:28:44.38
47 William O'Neill 670 St. Croix Valley Composite 289   38:37.36 26:18.15 27:09.83 1:32:05.34
48 Luke Hill 606 Bloomington Composite 288   38:42.90 25:58.78 27:24.43 1:32:06.11
49 John Weatherhead 645 Orono High School 287   39:58.09 26:49.61 26:00.47 1:32:48.17
50 Mateusz Kukla 651 Rochester Composite 286   38:04.41 29:01.17 28:06.53 1:35:12.11
51 Dawson Ludvigson 608 Burnsville High School 285   39:17.68 28:42.00 27:18.47 1:35:18.15
52 Harrison Yarwood 658 Roseville Area Composite 284   38:55.20 28:31.46 29:51.19 1:37:17.85
53 Ben Foley 675 Highland Park Mendota Composite 283   38:40.42 30:27.91 31:03.78 1:40:12.11
54 Quentin Bymers 600 Alexandria Area Youth Cycling 282   39:43.37 31:45.43 30:06.92 1:41:35.72
55 Isaiah Harris 632 Face to Face Academy 281   44:22.36 37:19.41 30:42.44 1:52:24.21
56 Caiden Swanke 678 Eagan High School 280   47:00.46 35:29.15 32:42.62 1:55:12.23
57 Zackary Alman 647 Osseo Composite 279   51:27.75 38:01.73 33:18.76 2:02:48.24
58 Tanner Carlson 626 Duluth Composite Team 278   35:58.35 25:49.11 1:04:21.38 2:06:08.84

Freshman Boys D1

Males

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Thomas Beyer 804 Prior Lake High School 500   32:25.33 19:12.72 51:38.05
2 Caden Albrecht 800 Stillwater HS 490   32:31.18 19:48.85 52:20.03
3 Jake Torch 867 Duluth East High School 481   33:34.09 20:37.51 54:11.60
4 Oliver Hunter 878 Armstrong Cycle Club 472   33:40.35 20:36.90 54:17.25
5 Adam Gaertner 820 Stillwater HS 464   33:34.24 20:54.35 54:28.59
6 Ethan Mielke 846 Hopkins High School 456   33:40.37 20:58.23 54:38.60
7 Jack Hietpas 828 Stillwater HS 448   33:37.40 21:01.21 54:38.61
8 Drew Dietrich 818 Prior Lake High School 441   33:52.03 20:52.56 54:44.59
9 Jack Merriam 845 Edina Cycling Team 434   34:12.12 20:40.18 54:52.30
10 AJ Gunderson 821 Stillwater HS 427   34:04.36 21:04.27 55:08.63
11 Ansel Smith 862 Edina Cycling Team 420   33:43.40 21:57.78 55:41.18
12 Riley Sellars 875 Minnetonka High School 414   34:24.18 22:07.06 56:31.24
13 Teig O'Kelly 847 Hudson High School 408   34:45.81 21:48.51 56:34.32
14 Mason Fife 819 Edina Cycling Team 402   34:54.66 22:01.80 56:56.46
15 Max Magni 842 Duluth East High School 396   34:36.95 22:21.79 56:58.74
16 Ryan Guse 822 Hopkins High School 390   34:49.10 22:34.53 57:23.63
17 Connor McDonald 844 Hudson High School 385   35:31.40 22:26.94 57:58.34
18 Sam Yotter 872 Prior Lake High School 380   35:12.89 22:49.68 58:02.57
19 Grady Hall 823 Prior Lake High School 375   35:40.33 22:28.18 58:08.51
20 Torstein Derauf 817 Duluth East High School 370   35:37.29 22:35.89 58:13.18
21 Tommy Smyth 863 Duluth East High School 365   35:36.94 22:55.48 58:32.42
22 Hans Janovy Meyer 831 Edina Cycling Team 360   35:25.38 23:20.51 58:45.89
23 Alex Magni 841 Duluth East High School 356   35:55.39 22:55.17 58:50.56
24 Colby Larson 838 Duluth East High School 352   36:43.38 22:49.18 59:32.56
25 Joshua Penshorn 851 Hudson High School 348   36:17.60 23:21.02 59:38.62
26 Zachary Carlson 814 Stillwater HS 344   36:12.68 23:42.09 59:54.77
27 Brennen Larson 837 Duluth East High School 340   36:44.98 23:14.63 59:59.61
28 Nate Pfeiffer 852 Prior Lake High School 336   36:28.38 23:33.88 1:00:02.26
29 Brandon Riley 854 Hudson High School 332   36:49.34 23:22.22 1:00:11.56
30 Eric Crosby Lehmann 816 Edina Cycling Team 329   37:13.38 24:23.40 1:01:36.78
31 Isaac Brown 809 Stillwater HS 326   36:31.39 25:21.75 1:01:53.14
32 Marco Valdivia 870 Prior Lake High School 323   37:07.39 25:06.81 1:02:14.20
33 Nicholas Stowman 864 Duluth East High School 320   38:39.58 23:48.03 1:02:27.61
34 Collin Burman 810 Edina Cycling Team 317   38:19.36 24:31.35 1:02:50.71
35 Ryan Hanson 826 Armstrong Cycle Club 314   37:52.35 25:00.96 1:02:53.31
36 Wyatt Rivers 855 Stillwater HS 311   38:16.39 25:08.82 1:03:25.21
37 Noah Roy 856 Edina Cycling Team 308   38:23.65 25:13.64 1:03:37.29
38 Alex Scherber 874 Stillwater HS 306   37:40.37 27:06.38 1:04:46.75
39 Zach Burnam 811 Hudson High School 304   38:47.78 26:55.12 1:05:42.90
40 Eli Zaun 873 Duluth East High School 302   39:43.37 26:46.30 1:06:29.67
41 Tanner Bombardieri 807 Duluth East High School 300   38:31.16 31:46.12 1:10:17.28
42 Daniel Tyson 869 Edina Cycling Team 298   41:37.39 29:04.34 1:10:41.73
43 Michael Kingston 835 Minnetonka High School 296   41:25.33 30:31.32 1:11:56.65
44 Hunter Tyree 868 Minnetonka High School 294   44:04.49 32:01.21 1:16:05.70
45 James Bendickson 803 Hopkins High School 292   44:34.47 33:09.21 1:17:43.68
46 Riley Chellen 815 Minnetonka High School 290   49:58.62 38:28.38 1:28:27.00

Freshman Boys D2

Males

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Javan Hemsworth 9025 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 500   32:19.38 19:30.79 51:50.17
2 Austin Schroeder 9027 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 490   32:19.36 19:31.21 51:50.57
3 Kaleb Bauer 9021 Crosby-Ironton High School 481   32:38.80 19:51.52 52:30.32
4 Jordon Beaudry 9034 Elk River Composite 472   32:30.41 20:00.09 52:30.50
5 Bennet Fischer 9040 Independent 464   32:41.96 19:50.50 52:32.46
6 Brayden Kempel 9035 Elk River Composite 456   32:28.38 20:28.16 52:56.54
7 Kole Koehler 9095 Winona Composite 448   33:34.40 20:22.22 53:56.62
8 Peter Nierenhausen 9024 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 441   33:38.30 20:20.43 53:58.73
9 Trevor Hutchison 9023 Crosby-Ironton High School 434   33:34.40 20:34.20 54:08.60
10 Cole Johnson 9039 Highland Park Mendota Composite 427   35:16.39 19:55.19 55:11.58
11 Andrew Shuros 9037 Highland Park Mendota Composite 420   34:17.98 21:01.01 55:18.99
12 Chase Sams 9030 Duluth Composite Team 414   34:17.71 21:08.88 55:26.59
13 Wyatt Horner 9010 Burnsville High School 408   34:12.44 21:28.68 55:41.12
14 Christopher Boucher 9026 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 402   34:22.36 21:19.17 55:41.53
15 Joshua Yotter 9022 Crosby-Ironton High School 396   34:21.21 21:20.40 55:41.61
16 Peter Herrick 9071 Rochester Composite 390   34:51.95 21:28.62 56:20.57
17 Conor Gregg 9038 Highland Park Mendota Composite 385   34:21.72 22:13.64 56:35.36
18 Adam Barth 9092 White Bear Lake High School 380   34:46.37 22:00.12 56:46.49
19 Ethan Enrooth 9050 Mounds View Composite 375   35:00.15 21:52.09 56:52.24
20 Leo Bergner 9089 St. Croix Valley Composite 370   35:24.29 21:29.32 56:53.61
21 Karl David 9044 Lakeville South High School 365   35:06.23 21:52.52 56:58.75
22 Bowen Tesch 9000 Alexandria Area Youth Cycling 360   34:48.35 22:14.26 57:02.61
23 Shane Kahl 9016 Champlin Park High School 356   35:31.34 21:31.28 57:02.62
24 Aidan Ishaug 9007 Bloomington Composite 352   35:30.05 21:47.33 57:17.38
25 Daniel Vazquez 9009 Burnsville High School 348   35:40.12 21:39.55 57:19.67
26 JACOB OLSON 9032 Elk River Composite 344   35:40.37 21:54.00 57:34.37
27 John Weisenbeck 9069 Rochester Composite 340   35:07.36 22:46.28 57:53.64
28 Nathan Pierce 9062 New Prague Composite 336   35:31.34 22:24.36 57:55.70
29 Aiden Crenshaw 9073 Roseville Area Composite 332   35:12.62 22:49.97 58:02.59
30 Ethan Van Zee 9031 Elk River Composite 329   35:22.18 22:46.43 58:08.61
31 Austin Kapaun 9014 Champlin Park High School 326   35:43.03 22:58.02 58:41.05
32 Paul St. Onge 9045 Lakeville South High School 323   35:37.40 23:19.34 58:56.74
33 Brandon Buchholz 9013 Champlin Park High School 320   35:30.71 23:28.68 58:59.39
34 Hans Rupnow 9047 Mankato Composite 317   35:14.56 23:57.17 59:11.73
35 Louis Olson 9085 St. Croix Valley Composite 314   36:04.28 23:19.45 59:23.73
36 Danny Wessberg 9052 Mounds View Composite 311   35:45.13 23:40.57 59:25.70
37 Jackson Chase-Jacobus 9093 White Bear Lake High School 308   36:36.19 22:59.44 59:35.63
38 William Kahle 9004 Austin Area Composite 306   36:13.38 23:51.04 1:00:04.42
39 Pacey Mohler 9028 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 304   36:40.40 23:37.28 1:00:17.68
40 Mason Anderson 9051 Mounds View Composite 302   36:46.12 24:03.83 1:00:49.95
41 Jacob Venenga 9005 Austin Area Composite 300   37:10.36 23:49.25 1:00:59.61
42 Chais Olson 9001 Austin Area Composite 298   36:07.37 24:57.68 1:01:05.05
43 Trey Donahe 9018 Chanhassen High School 296   36:01.36 25:06.88 1:01:08.24
44 Jack Myhre 9066 Orono High School 294   37:18.86 23:54.96 1:01:13.82
45 Slava Kritzer 9003 Austin Area Composite 292   36:54.84 24:37.17 1:01:32.01
46 Sam Peterson 9042 Lakeville North High School 290   36:04.41 25:30.06 1:01:34.47
47 Tommy Heyer 9061 New Prague Composite 289   37:25.22 24:36.03 1:02:01.25
48 Max Janasz 9008 Bloomington Composite 288   37:54.25 25:11.47 1:03:05.72
49 Jacob Rainerson 9067 Osseo Composite 287   38:12.85 25:12.19 1:03:25.04
50 Hawk Holzer 9043 Lakeville North High School 286   37:48.61 25:44.16 1:03:32.77
51 Alan Saenz 9070 Rochester Composite 285   38:33.73 25:43.93 1:04:17.66
52 Gavin Peterson 9072 Rosemount HS 284   38:16.37 26:04.35 1:04:20.72
53 Vincent Knutson 9033 Elk River Composite 283   38:24.71 26:08.00 1:04:32.71
54 Ricky Larsen 9012 Champlin Park High School 282   39:40.49 26:09.14 1:05:49.63
55 Grant Neve 9075 Roseville Area Composite 281   38:51.11 27:02.60 1:05:53.71
56 Jason Starks 9048 Mankato Composite 280   36:09.97 30:28.75 1:06:38.72
57 Garrett Quady 9015 Champlin Park High School 279   39:10.39 27:29.01 1:06:39.40
58 Neil Dickson 9074 Roseville Area Composite 278   41:07.46 27:52.24 1:08:59.70
59 Cordell Kinyon 9068 Rochester Composite 277   40:07.46 28:55.14 1:09:02.60
60 Jackson Guck 9041 Lakeville North High School 276   41:06.21 28:58.67 1:10:04.88
61 Dylan Hill 9099 St. Cloud Area Composite 275   39:58.49 32:04.18 1:12:02.67
62 Ethan Kreemer 9020 Chanhassen High School 274   42:31.48 30:48.33 1:13:19.81
63 Andrew Beckius 9046 Mankato Composite 273   42:07.21 33:22.05 1:15:29.26
64 Austin Strowbridge 9011 Burnsville High School 272   52:23.59 38:00.55 1:30:24.14

Varsity Girls

Females

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Josie Welsh 119 Armstrong Cycle Club 575   33:05.90 19:50.53 20:05.74 20:44.47 1:33:46.64
2 Ellie Pfeiffer 114 Prior Lake High School 565   34:05.58 21:10.86 21:30.23 21:19.52 1:38:06.19
3 Sophie Farrow 105 Duluth East High School 556   34:08.92 21:07.85 21:30.23 21:36.90 1:38:23.90
4 Kaelin Jackson 109 Hopkins High School 547   34:47.91 21:17.51 22:41.91 21:03.66 1:39:50.99
5 Courtney Johnson 112 Crosby-Ironton High School 539   34:49.93 22:15.89 22:29.32 22:11.31 1:41:46.45
6 Kyra Jackson 110 Hopkins High School 531   35:20.20 22:20.78 22:29.79 21:52.46 1:42:03.23
7 Maddie Raschke 115 Chanhassen High School 523   35:14.68 21:51.11 22:45.17 22:26.64 1:42:17.60
8 Madeline Pernat 113 Chanhassen High School 516   35:11.88 22:32.61 22:51.41 22:31.85 1:43:07.75
9 Siri Bohacek 102 Stillwater HS 509   34:47.90 21:05.27 22:53.72 24:31.35 1:43:18.24
10 Lydia Reiner 116 Edina Cycling Team 502   35:46.42 22:28.43 22:42.06 22:36.37 1:43:33.28
11 Taylor Horner 108 Burnsville High School 495   36:32.86 23:03.02 23:11.35 22:58.01 1:45:45.24
12 Amanda Susnik 118 Duluth East High School 489   36:34.46 23:13.04 24:24.22 24:24.62 1:48:36.34
13 Kira Anderson 100 Chanhassen High School 483   37:50.87 23:47.94 24:09.12 23:15.42 1:49:03.35
14 Hannah Brown 103 Stillwater HS 477   35:56.93 24:14.90 25:06.09 24:42.48 1:50:00.40
15 Nikita Finnerty 106 Crosby-Ironton High School 471   37:53.64 31:21.20 29:21.05 28:24.92 2:07:00.81
16 Melissa Jacobs 111 New Prague Composite 465   40:14.85 27:44.71 31:33.70 32:34.69 2:12:07.95

JV Girls

Females

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Anni Skillicorn 430 Winona Composite 540   33:44.92 21:20.83 22:56.25 1:18:02.00
2 Gabi Mazion 409 Edina Cycling Team 530   34:37.70 21:55.14 22:02.95 1:18:35.79
3 Greta Mielke 414 Hopkins High School 521   35:34.00 23:06.01 22:34.93 1:21:14.94
4 Ellie Munger 415 Hopkins High School 512   35:35.93 23:04.82 23:23.65 1:22:04.40
5 Sophie Dirnberger 412 Hopkins High School 504   36:35.90 23:17.90 23:21.10 1:23:14.90
6 Katia Swanson 418 Lakeville North High School 496   36:05.86 23:38.12 23:54.96 1:23:38.94
7 Anna Lampron 410 Edina Cycling Team 488   36:34.79 24:28.06 24:35.84 1:25:38.69
8 Gracen Hardy 406 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 481   36:44.29 24:23.63 24:30.98 1:25:38.90
9 Kieran Oakley 403 Bloomington Composite 474   37:26.83 24:34.77 24:25.32 1:26:26.92
10 Molly Junker 426 Stillwater HS 467   37:14.82 25:38.99 26:30.07 1:29:23.88
11 Madeline Nierenhausen 405 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 460   37:56.41 25:53.12 26:31.37 1:30:20.90
12 Sarah Clay 411 Hopkins High School 454   38:08.87 27:14.88 26:29.43 1:31:53.18
13 Allison Zastoupil 416 Hopkins High School 448   39:23.53 26:33.32 26:41.39 1:32:38.24
14 Lexis Ringgenberg 407 Eagan High School 442   40:04.78 26:33.37 27:30.09 1:34:08.24
15 Allie Thompson 401 Armstrong Cycle Club 436   39:44.85 27:20.34 27:07.81 1:34:13.00
16 Kate Davis 431 Duluth East High School 430   39:52.72 27:24.92 27:24.54 1:34:42.18
17 Erin Berglund 417 Hudson High School 425   40:08.84 29:09.00 28:47.34 1:38:05.18
18 Melissa Bernstein 408 Edina Cycling Team 420   41:38.03 29:30.86 29:03.36 1:40:12.25
19 Julia Yost 422 Mounds View Composite 415   40:29.79 29:35.51 30:51.95 1:40:57.25
20 Claire Minnihan 413 Hopkins High School 410   40:47.92 29:52.65 31:13.67 1:41:54.24
21 Katya Loehlein 404 Champlin Park High School 405   43:11.82 31:30.12 32:36.30 1:47:18.24
22 Grace Shupe 402 Austin Area Composite 400   49:41.88 41:50.98 40:26.04 2:11:58.90
DNF Marin Binkowski 424 Prior Lake High School 0   39:44.89 X X X X X X X X 39:44.89

Sophomore Girls

Females

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Rachel Ball 709 Hudson High School 500   34:32.85 21:38.40 56:11.25
2 Zoey Sheedy 719 Rochester Composite 490   34:53.28 22:27.54 57:20.82
3 Meryl Sudeith 707 Edina Cycling Team 481   35:23.56 22:33.25 57:56.81
4 Emma Albrecht 723 Stillwater HS 472   35:29.87 22:55.05 58:24.92
5 Anastasia Antanovich 706 Eastview High School 464   35:40.37 23:34.43 59:14.80
6 Isabel Lippai 710 Independent 456   35:40.94 23:36.86 59:17.80
7 Stormy Hegg 700 Alexandria Area Youth Cycling 448   36:26.82 23:26.21 59:53.03
8 Stevie Tompkins 731 Mankato Composite 441   37:29.85 24:10.27 1:01:40.12
9 Marta Markowicz 724 Stillwater HS 434   37:56.84 25:14.28 1:03:11.12
10 Sarah Hoffman 708 Hopkins High School 427   38:02.91 25:23.73 1:03:26.64
11 Clarissa Wegener 717 Prior Lake High School 420   37:44.88 25:52.76 1:03:37.64
12 Nicole Murray 721 Roseville Area Composite 414   38:17.82 25:46.87 1:04:04.69
13 Kate Nelson 712 Mankato Composite 408   40:53.25 26:54.04 1:07:47.29
14 Anika Nollendorfs 714 Maple Grove High School 402   40:26.91 30:14.44 1:10:41.35
15 Jenna Van Sickle 720 Roseville Area Composite 396   40:35.47 31:00.50 1:11:35.97
16 Cora Plath 703 Chaska High School 390   41:02.90 30:54.00 1:11:56.90
17 Savannah Egan 711 Lakeville North High School 385   42:16.92 30:31.02 1:12:47.94
18 Emma Raygor 718 Rochester Composite 380   42:59.14 31:18.78 1:14:17.92
19 Sophie Westhoff 732 St. Croix Valley Composite 375   44:44.84 32:41.98 1:17:26.82
20 Talya Tapper 716 Minnetonka High School 370   53:47.19 41:32.60 1:35:19.79
21 Chyna Evans 702 Chanhassen High School 365   54:29.56 43:57.70 1:38:27.26

Freshman Girls

Females

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Liv Myers 1015 Stillwater HS 500   34:59.85 21:29.60 56:29.45
2 Samantha Klepperich 1021 Chaska High School 490   35:02.60 22:27.23 57:29.83
3 Lauren Munger 1041 Hopkins High School 481   35:08.72 22:23.27 57:31.99
4 Morgan Hanson 1005 Burnsville High School 472   35:49.36 22:48.49 58:37.85
5 josephine ramirez 1016 Stillwater HS 464   35:53.32 22:53.52 58:46.84
6 Ellie Shuros 1028 Highland Park Mendota Composite 456   36:03.60 23:22.40 59:26.00
7 Anna German 1029 Hutchinson High School 448   36:47.48 23:34.82 1:00:22.30
8 Tausha Lange 1000 Alexandria Area Youth Cycling 441   37:38.85 25:52.56 1:03:31.41
9 Sophie Williams 1025 Duluth East High School 434   37:59.90 25:35.11 1:03:35.01
10 Naomi Strange 1022 Crosby-Ironton High School 427   38:29.90 25:13.34 1:03:43.24
11 Victoria Voss 1035 Rochester Composite 420   38:07.94 26:42.59 1:04:50.53
12 Lauren Jensen 1031 Lakeville North High School 414   38:44.86 26:31.23 1:05:16.09
13 Sara Thompson 1001 Armstrong Cycle Club 408   39:41.41 26:29.14 1:06:10.55
14 Renata Vaughn 1003 Austin Area Composite 402   39:29.88 26:54.04 1:06:23.92
15 Tehya Daniels 1010 White Bear Lake High School 396   39:29.86 27:23.93 1:06:53.79
16 Whitney Walkup 1004 Austin Area Composite 390   39:35.84 27:18.04 1:06:53.88
17 Charlotte Sanders Burdis 1007 Cannon Valley Composite 385   40:47.33 26:36.52 1:07:23.85
18 Anastasia Mitchell 1002 Austin Area Composite 380   39:53.18 28:00.72 1:07:53.90
19 Adison Steinke 1042 Hopkins High School 375   41:14.83 27:03.06 1:08:17.89
20 Sophie Barker 1043 Hudson High School 370   42:16.23 27:13.47 1:09:29.70
21 Louise Rosenbaum 1034 Orono High School 365   42:35.06 30:42.85 1:13:17.91
22 Olivia Callister 1032 Minnetonka High School 360   43:14.87 30:54.03 1:14:08.90
23 Ren Christiansen 1008 Champlin Park High School 356   43:47.54 32:53.62 1:16:41.16
24 Gabrielle Hedin 1044 Osseo Composite 352   48:52.92 38:48.85 1:27:41.77
25 Lydia Bjorkulnd 1033 Northwest Composite 348   46:35.83 42:48.31 1:29:24.14