MS Team State Results 2016


Results By Race Management Systems, Inc.

Division II

Place Team/Runner Division Gender Place Points Score
1 Chaska High School       2,003  
  Carter Braa 8th Grade Boys D2 M 2 539 *
  Ben Sampson 7th Grade Boys D2 M 5 510 *
  Karis Plath 8th Grade Girls F 6 501 *
  Benjamin Casey 8th Grade Boys D2 M 12 453 *
  Wyatt Betlock 8th Grade Boys D2 M 33 338
  Benjamin Segler 7th Grade Boys D2 M 42 307
  Willem Eide 7th Grade Boys D2 M 45 298
  Will Asproth 8th Grade Boys D2 M 52 285
2 St. Croix Valley Composite       1,964  
  Parker Dean 7th Grade Boys D2 M 4 519 *
  Gabrielle Gujer 7th Grade Girls F 6 501 *
  Isaac Silver 7th Grade Boys D2 M 9 476 *
  Meridith Okal 8th Grade Girls F 10 468 *
  John-Eric Klecker 7th Grade Boys D2 M 14 439
  Hunter Navarro 8th Grade Boys D2 M 31 346
  Jack Linge 7th Grade Boys D2 M 49 289
3 Hutchinson High School       1,960  
  Jayce Lachowitzer 8th Grade Boys D2 M 5 510 *
  Audrey Roen 8th Grade Girls F 5 510 *
  Adam Craig 8th Grade Boys D2 M 6 501 *
  Rebecca German 7th Grade Girls F 14 439 *
  Tristin Nelsen 8th Grade Boys D2 M 18 413
  Logan Winn 8th Grade Boys D2 M 25 374
  Nathaniel Otte 8th Grade Boys D2 M 40 313
  Connor Reiter 8th Grade Boys D2 M 49 289
  Jonah Niemeyer 7th Grade Boys D2 M 51 286
  Quin Busse 8th Grade Boys D2 M 54 283
4 Crosby-Ironton High School       1,901  
  Anna Coughlin 8th Grade Girls F 4 519 *
  Ben Gujer 7th Grade Boys D2 M 6 501 *
  Evan Hutchison 7th Grade Boys D2 M 7 492 *
  Easton Maucieri 7th Grade Boys D2 M 22 389 *
5 Cannon Valley Composite       1,751  
  Edwin Nigon 8th Grade Boys D2 M 4 519 *
  Suzannah Sanders Burdis 7th Grade Girls F 13 446 *
  Oliver Hansen 8th Grade Boys D2 M 15 432 *
  Jack Seidl 7th Grade Boys D2 M 29 354 *
6 Mounds View Composite       1,742  
  Olivia Yost 8th Grade Girls F 9 476 *
  yassine nadir 8th Grade Boys D2 M 13 446 *
  Ishaq Nadir 7th Grade Boys D2 M 18 413 *
  Alexander Hays 8th Grade Boys D2 M 19 407 *
  Jack Lohman 8th Grade Boys D2 M 45 298
  Ian McCullough 8th Grade Boys D2 M 46 295
7 Southwest Minneapolis       1,670  
  Jose Miguel Fresco Hanlon 7th Grade Boys D2 M 16 425 *
  Aidan Kimberley 8th Grade Boys D2 M 17 419 *
  Bergen Thorson 7th Grade Boys D2 M 17 419 *
  Lars Brinkema 7th Grade Boys D2 M 19 407
  Winona Waterman 7th Grade Girls F 19 407 *
8 Burnsville High School       1,666  
  Anthony Friedmann 8th Grade Boys D2 M 10 468 *
  Allison Erickson 8th Grade Girls F 14 439 *
  Riley McDonald 8th Grade Boys D2 M 21 395 *
  Nicholas Ishaug 8th Grade Boys D2 M 27 364 *
  Jacob Johnson 7th Grade Boys D2 M 31 346
  David Wilkens 8th Grade Boys D2 M 34 334
  Owen Erickson 8th Grade Boys D2 M 48 291
  Jake Banasik 8th Grade Boys D2 M 55 282
9 Austin Area Composite       1,646  
  Logan Regner 7th Grade Boys D2 M 11 460 *
  Isabel Stark 8th Grade Girls F 11 460 *
  Hayden Lunt 7th Grade Boys D2 M 23 384 *
  Braden Greibrok 8th Grade Boys D2 M 32 342 *
  Braeden Johnson 8th Grade Boys D2 M 44 301
  Max Meyer 7th Grade Boys D2 M 53 284
10 Chanhassen High School       1,645  
  Anna Schultenover 8th Grade Girls F 8 484 *
  Mitchell Lee 7th Grade Boys D2 M 12 453 *
  Bennett Roseth 8th Grade Boys D2 M 22 389 *
  Charlie Palmersheim 7th Grade Boys D2 M 38 319 *
  Hayden Vandermeide 7th Grade Boys D2 M 40 313
  Zachary Helland 7th Grade Boys D2 M 43 304
  Jack Leone 7th Grade Boys D2 M 44 301
11 New Prague Composite       1,627  
  Sydney Stenger 7th Grade Girls F 3 529 *
  Nora Rosemeier 7th Grade Girls F 8 484 *
  Brandon Zeilinger 7th Grade Boys D2 M 34 334 *
  Nicholas Utter 8th Grade Boys D2 M 57 280 *
  Tate Gregor 8th Grade Boys D2 M 59 278
12 Mankato Composite       1,563  
  Brennan Houlihan 8th Grade Boys D2 M 1 550 *
  Ronan Corley 8th Grade Boys D2 M 3 529 *
  Colten Landwer 8th Grade Boys D2 M 8 484 *
  Markus Rupnow 8th Grade Boys D2 M 9 476
  Jason Dake 8th Grade Boys D2 M 23 384
13 Eastview High School       1,505  
  James Povolny 7th Grade Boys D2 M 3 529 *
  Benjamin Lema 8th Grade Boys D2 M 7 492 *
  Noah Landwer 7th Grade Boys D2 M 8 484 *
  Brayden LeLoup 8th Grade Boys D2 M 42 307
  Maxwell Blattenbauer 7th Grade Boys D2 M 48 291
  James Hertzberg 7th Grade Boys D2 M 50 287
14 Champlin Park High School       1,464  
  Karlie Bizek 8th Grade Girls F 13 446 *
  Jackson Milburn 7th Grade Boys D2 M 30 350 *
  Jack Bickford 7th Grade Boys D2 M 33 338 *
  Alec Youngdahl 7th Grade Boys D2 M 35 330 *
  Brandon Bloss 8th Grade Boys D2 M 36 326
15 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team       1,424  
  Lance Anderson 7th Grade Boys D2 M 2 539 *
  Nicholas Nierenhausen 7th Grade Boys D2 M 13 446 *
  Jack Hennies 8th Grade Boys D2 M 14 439 *
  Henry Stephens 7th Grade Boys D2 M 21 395
  Joseph Figliuzzi 8th Grade Boys D2 M 26 369
  Cooper Andersen 8th Grade Boys D2 M 38 319
  Briston Domino 8th Grade Boys D2 M 41 310
16 Rochester Composite       1,379  
  Siri Koplin 7th Grade Girls F 18 413 *
  Nick Harmening 7th Grade Boys D2 M 26 369 *
  Ellis Hogen 8th Grade Boys D2 M 43 304 *
  Daniel Kukla 8th Grade Boys D2 M 47 293 *
17 Elk River Composite       1,296  
  Sidney Brenteson 8th Grade Girls F 7 492 *
  Maddie Ronning 7th Grade Girls F 16 425 *
  Dominick Seebeck 7th Grade Boys D2 M 24 379 *
18 MPLS Southside Compsite       1,254  
  Josie Sahaydak 7th Grade Girls F 4 519 *
  Elliott Jaeger 8th Grade Boys D2 M 16 425 *
  Luke Goeddeke 7th Grade Boys D2 M 41 310 *
19 Alexandria Area Youth Cycling       1,177  
  Izzabelle Rasmusen 8th Grade Girls F 2 539 *
  Logan Hegg 8th Grade Boys D2 M 29 354 *
  ETHAN SWENSON 8th Grade Boys D2 M 53 284 *
20 Winona Composite       1,177  
  Nalani Bausman 7th Grade Girls F 9 476 *
  William Wisniewski 8th Grade Boys D2 M 28 359 *
  Brayden Coudron 7th Grade Boys D2 M 32 342 *
21 MPLS South High       1,100  
  Jack Carter 7th Grade Boys D2 M 1 550 *
  Erika Peterson 7th Grade Girls F 1 550 *
22 White Bear Lake High School       1,098  
  PATRICK LEVINS 7th Grade Boys D2 M 15 432 *
  Tucker Christianson 8th Grade Boys D2 M 30 350 *
  Dylan Olson 7th Grade Boys D2 M 39 316 *
23 Bloomington Composite       1,050  
  Nathan Brokering 7th Grade Boys D2 M 10 468 *
  Bennett Karjala 7th Grade Boys D2 M 46 295 *
  AJ Bendtsen 8th Grade Boys D2 M 50 287 *
  Ollie Christianson 7th Grade Boys D2 M 52 285
  Stone Payer 8th Grade Boys D2 M 58 279
24 Eagan High School       861  
  Joey Peterson 8th Grade Boys D2 M 11 460 *
  Jacob Witt 8th Grade Boys D2 M 20 401 *
25 St. Paul Central       765  
  Otto Weber 7th Grade Boys D2 M 20 401 *
  Michael Danielson 7th Grade Boys D2 M 27 364 *
26 Highland Park Mendota Composite       701  
  Joseph Jacobson 8th Grade Boys D2 M 24 379 *
  Seth Richter 7th Grade Boys D2 M 37 322 *
27 Shakopee High School       608  
  Jacek Hummel 8th Grade Boys D2 M 37 322 *
  Nicholas Rubash 8th Grade Boys D2 M 51 286 *
28 Orono High School       574  
  Zander Dent 7th Grade Boys D2 M 47 293 *
  Finn Soderstrom 8th Grade Boys D2 M 56 281 *
29 Osseo Composite       510  
  Greta Pipkin 7th Grade Girls F 5 510 *
30 Duluth Composite Team       374  
  Isaac Honkola 7th Grade Boys D2 M 25 374 *
31 Lakeville South High School       359  
  Logan Larson 7th Grade Boys D2 M 28 359 *
32 St. Cloud Area Composite       326  
  Jackson Vos 7th Grade Boys D2 M 36 326 *
33 Rosemount HS       316  
  Spencer Podgorski 8th Grade Boys D2 M 39 316 *

Division I

Place Team/Runner Division Gender Place Points Score
1 Stilllwater Middle School       2,091  
  Amelia Lehmann 8th Grade Girls F 1 550 *
  vincent ramirez 7th Grade Boys D1 M 2 539 *
  Evin Roddy 8th Grade Boys D1 M 5 510 *
  Hayden Armstrong 7th Grade Boys D1 M 7 492 *
  West Anderson 7th Grade Boys D1 M 9 476
  Donovan Roddy 8th Grade Boys D1 M 11 460
  Griffin Johnson 7th Grade Boys D1 M 11 460
  Lane Gessler 7th Grade Boys D1 M 13 446
  Jonathan Slayton 8th Grade Boys D1 M 14 439
  Maxwell Smitten 8th Grade Boys D1 M 18 413
  Hunter Neubauer 8th Grade Boys D1 M 19 407
  Andy Flint 7th Grade Boys D1 M 20 401
  Caden Lemme 7th Grade Boys D1 M 21 395
  Tegan Neitzel 7th Grade Boys D1 M 23 384
  Gabe Meyer 8th Grade Boys D1 M 26 369
  Dylan McKellips 8th Grade Boys D1 M 27 364
  Cavan O'Reilly 8th Grade Boys D1 M 28 359
  Jack Welsh 8th Grade Boys D1 M 31 346
  Connor Slowinski 7th Grade Boys D1 M 33 338
2 Hudson Middle School       2,081  
  Liam McDonald 7th Grade Boys D1 M 1 550 *
  Sam Johnson 8th Grade Boys D1 M 3 529 *
  Jack Edin 7th Grade Boys D1 M 5 510 *
  Leo Paquette 7th Grade Boys D1 M 6 501
  Elizabeth Yray 7th Grade Girls F 7 492 *
  Trace Krattley 7th Grade Boys D1 M 8 484
  Hannah Zurn 7th Grade Girls F 12 453
  Jackson Coyer 8th Grade Boys D1 M 16 425
3 Wayzata Middle School Mountain Bike Team       2,017  
  Colin Freed 8th Grade Boys D1 M 1 550 *
  Preston Langland 8th Grade Boys D1 M 2 539 *
  Ethan Slomkowski 7th Grade Boys D1 M 10 468 *
  Jordan White 7th Grade Girls F 11 460 *
  Gracey Herzberg 8th Grade Girls F 15 432
  Jackson Snyder 8th Grade Boys D1 M 22 389
  Caden Karn 8th Grade Boys D1 M 24 379
  Jeremy Rosenwald 7th Grade Boys D1 M 31 346
  Andrew Diesen 8th Grade Boys D1 M 33 338
4 Armstrong Middle School Cycle Club       1,927  
  Derek Fromm 8th Grade Boys D1 M 4 519 *
  Zen Ghani 8th Grade Boys D1 M 7 492 *
  Leif Sicora 8th Grade Boys D1 M 8 484 *
  Roger Anderson 8th Grade Boys D1 M 15 432
  Annie Flis 7th Grade Girls F 15 432 *
5 Washburn Middle School       1,913  
  Denali Helland 7th Grade Girls F 2 539 *
  Nico Alexander 7th Grade Boys D1 M 3 529 *
  Owen Knych 7th Grade Boys D1 M 15 432 *
  Graham Adleman 7th Grade Boys D1 M 18 413 *
  John Day 7th Grade Boys D1 M 19 407
  Evan Boyer-Conway 8th Grade Boys D1 M 20 401
  Will Krueger 8th Grade Boys D1 M 21 395
  Sam Strickland 7th Grade Boys D1 M 22 389
  Henry Overzet 8th Grade Boys D1 M 25 374
  Tiago Bertoldo Zwicky 7th Grade Boys D1 M 26 369
  Eli Greenwald-Baldwin 7th Grade Boys D1 M 28 359
  Alex Hermodson 7th Grade Boys D1 M 30 350
  Sam Lovejoy 8th Grade Boys D1 M 38 319
6 Minnetonka Middle School       1,801  
  Eleanor Dolan 8th Grade Girls F 3 529 *
  Andrew Bussmann 8th Grade Boys D1 M 10 468 *
  Evan Jones 7th Grade Boys D1 M 16 425 *
  Antonio Muniz 7th Grade Boys D1 M 24 379 *
  Harrison Cole 7th Grade Boys D1 M 25 374
  Gabriel Hyvonen 7th Grade Boys D1 M 27 364
  Jakob Shipstad 7th Grade Boys D1 M 35 330
7 Prior Lake Middle School       1,765  
  Gabrielle Matthews 7th Grade Girls F 10 468 *
  Maria Braun 8th Grade Girls F 12 453 *
  Miranda Huntington 8th Grade Girls F 16 425 *
  Tyler Miernicki 7th Grade Boys D1 M 17 419 *
  Sophia Bagley 7th Grade Girls F 17 419
  Bryce Moore 8th Grade Boys D1 M 32 342
  Gavin Czajkowski 7th Grade Boys D1 M 32 342
  Jackson Pettes 8th Grade Boys D1 M 35 330
8 Edina Middle School Cycling Team       1,430  
  Michael Crater 8th Grade Boys D1 M 6 501 *
  Charlie Vickman 8th Grade Boys D1 M 9 476 *
  Caleb Peterson 8th Grade Boys D1 M 12 453 *
  Quentin Loxtercamp 8th Grade Boys D1 M 13 446
  Kevin Bourgeault 8th Grade Boys D1 M 17 419
  Eric Seng 8th Grade Boys D1 M 23 384
  Jacob Libbey 8th Grade Boys D1 M 29 354
  Henry Bergeson 7th Grade Boys D1 M 29 354
  Max Seymour 8th Grade Boys D1 M 30 350
  Matt Hovelsrud 8th Grade Boys D1 M 34 334
  Brennen Merriam 7th Grade Boys D1 M 34 334
  Aidan Flood 8th Grade Boys D1 M 37 322
9 Hopkins Middle School       1,284  
  Pete Johnson 7th Grade Boys D1 M 4 519 *
  Bergen Huseth 7th Grade Boys D1 M 14 439 *
  Nygel Dey-Johanneck 8th Grade Boys D1 M 36 326 *
  Mandela Haulcy 7th Grade Boys D1 M 36 326
10 Duluth East Middle School       453  
  Calvn Plewa 7th Grade Boys D1 M 12 453 *