MS Team Results Race 4-2016


Results By Race Management Systems, Inc.

Division II

Place Team/Runner Division Gender Place Points Score
1 Cannon Valley Composite       1,795  
  Suzannah Sanders Burdis 7th Grade Girls F 3 481 *
  Edwin Nigon 8th Grade Boys D2 M 4 472 *
  Oliver Hansen 8th Grade Boys D2 M 9 434 *
  Jack Seidl 7th Grade Boys D2 M 13 408 *
2 Crosby-Ironton High School       1,774  
  Ben Gujer 7th Grade Boys D2 M 3 481 *
  Evan Hutchison 7th Grade Boys D2 M 4 472 *
  Anna Coughlin 8th Grade Girls F 8 441 *
  Easton Maucieri 7th Grade Boys D2 M 18 380 *
3 St. Croix Valley Composite       1,759  
  Isaac Silver 7th Grade Boys D2 M 6 456 *
  Gabrielle Gujer 7th Grade Girls F 6 456 *
  John-Eric Klecker 7th Grade Boys D2 M 10 427 *
  Meridith Okal 8th Grade Girls F 11 420 *
  Parker Dean 7th Grade Boys D2 M 32 323
  Jack Linge 7th Grade Boys D2 M 33 320
4 Chaska High School       1,668  
  Karis Plath 8th Grade Girls F 4 472 *
  Carter Braa 8th Grade Boys D2 M 5 464 *
  Wyatt Betlock 8th Grade Boys D2 M 15 396 *
  Willem Eide 7th Grade Boys D2 M 28 336 *
  Victor Bolz 7th Grade Boys D2 M 30 329
  Benjamin Segler 7th Grade Boys D2 M 36 311
5 Mounds View Composite       1,639  
  Olivia Yost 8th Grade Girls F 6 456 *
  Alexander Hays 8th Grade Boys D2 M 7 448 *
  Jack Lohman 8th Grade Boys D2 M 20 370 *
  Ian McCullough 8th Grade Boys D2 M 21 365 *
  Ishaq Nadir 7th Grade Boys D2 M 37 308
6 Champlin Park High School       1,584  
  Karlie Bizek 8th Grade Girls F 9 434 *
  Brandon Bloss 8th Grade Boys D2 M 13 408 *
  Alec Youngdahl 7th Grade Boys D2 M 16 390 *
  Jackson Milburn 7th Grade Boys D2 M 24 352 *
  Braeden Stokes 7th Grade Boys D2 M 29 332
7 Chanhassen High School       1,560  
  Anna Schultenover 8th Grade Girls F 7 448 *
  Bennett Roseth 8th Grade Boys D2 M 11 420 *
  Hayden Vandermeide 7th Grade Boys D2 M 25 348 *
  Jack Leone 7th Grade Boys D2 M 26 344 *
8 Bloomington Composite       1,558  
  Nathan Brokering 7th Grade Boys D2 M 5 464 *
  Lexie Porter 7th Grade Girls F 13 408 *
  AJ Bendtsen 8th Grade Boys D2 M 22 360 *
  Bennett Karjala 7th Grade Boys D2 M 31 326 *
  Ollie Christianson 7th Grade Boys D2 M 34 317
9 Mankato Composite       1,471  
  Colten Landwer 8th Grade Boys D2 M 1 500 *
  Brennan Houlihan 8th Grade Boys D2 M 2 490 *
  Ronan Corley 8th Grade Boys D2 M 3 481 *
  Markus Rupnow 8th Grade Boys D2 M 6 456
10 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team       1,319  
  Lance Anderson 7th Grade Boys D2 M 2 490 *
  Jack Hennies 8th Grade Boys D2 M 10 427 *
  Briston Domino 8th Grade Boys D2 M 14 402 *
  Nicholas Nierenhausen 7th Grade Boys D2 M 14 402
  Cooper Andersen 8th Grade Boys D2 M 19 375
  Henry Stephens 7th Grade Boys D2 M 23 356
11 Elk River Composite       1,292  
  Sidney Brenteson 8th Grade Girls F 5 464 *
  Dominick Seebeck 7th Grade Boys D2 M 12 414 *
  Maddie Ronning 7th Grade Girls F 12 414 *
12 Southwest Minneapolis       1,277  
  Jose Miguel Fresco Hanlon 7th Grade Boys D2 M 8 441 *
  Bergen Thorson 7th Grade Boys D2 M 9 434 *
  Winona Waterman 7th Grade Girls F 14 402 *
13 MPLS Southside Compsite       1,254  
  Josie Sahaydak 7th Grade Girls F 7 448 *
  Elliott Jaeger 8th Grade Boys D2 M 8 441 *
  Luke Goeddeke 7th Grade Boys D2 M 21 365 *
14 Alexandria Area Youth Cycling       1,228  
  Izzabelle Rasmusen 8th Grade Girls F 1 500 *
  Logan Hegg 8th Grade Boys D2 M 18 380 *
  ETHAN SWENSON 8th Grade Boys D2 M 25 348 *
15 New Prague Composite       1,148  
  Sydney Stenger 7th Grade Girls F 4 472 *
  Brandon Zeilinger 7th Grade Boys D2 M 27 340 *
  Tate Gregor 8th Grade Boys D2 M 28 336 *
16 MPLS South High       990  
  Jack Carter 7th Grade Boys D2 M 1 500 *
  Erika Peterson 7th Grade Girls F 2 490 *
17 St. Paul Central       766  
  Otto Weber 7th Grade Boys D2 M 15 396 *
  Michael Danielson 7th Grade Boys D2 M 20 370 *
18 Highland Park Mendota Composite       754  
  Joseph Jacobson 8th Grade Boys D2 M 12 414 *
  Eli Bryn 8th Grade Boys D2 M 27 340 *
19 Shakopee High School       737  
  Jacek Hummel 8th Grade Boys D2 M 17 385 *
  Nicholas Rubash 8th Grade Boys D2 M 24 352 *
20 Northwest Composite       719  
  George Bjorklund 7th Grade Boys D2 M 19 375 *
  Zack Rypkema 8th Grade Boys D2 M 26 344 *
21 Osseo Composite       464  
  Greta Pipkin 7th Grade Girls F 5 464 *
22 Duluth Composite Team       420  
  Isaac Honkola 7th Grade Boys D2 M 11 420 *
23 Lakeville North High School       385  
  Levi Strom 7th Grade Boys D2 M 17 385 *
24 Lakeville South High School       360  
  Logan Larson 7th Grade Boys D2 M 22 360 *
25 Orono High School       356  
  Finn Soderstrom 8th Grade Boys D2 M 23 356 *
26 St. Cloud Area Composite       314  
  Tanner Janaszak 7th Grade Boys D2 M 35 314 *

Division I

Place Team/Runner Division Gender Place Points Score
1 Hudson Middle School       1,903  
  Liam McDonald 7th Grade Boys D1 M 1 500 *
  Sam Johnson 8th Grade Boys D1 M 2 490 *
  Jack Edin 7th Grade Boys D1 M 4 472 *
  Trace Krattley 7th Grade Boys D1 M 5 464
  Elizabeth Yray 7th Grade Girls F 8 441 *
  Leo Paquette 7th Grade Boys D1 M 9 434
  Jackson Coyer 8th Grade Boys D1 M 21 365
2 Stilllwater Middle School       1,848  
  vincent ramirez 7th Grade Boys D1 M 2 490 *
  Amelia Lehmann 8th Grade Girls F 2 490 *
  Hayden Armstrong 7th Grade Boys D1 M 8 441 *
  Evin Roddy 8th Grade Boys D1 M 10 427 *
  Donovan Roddy 8th Grade Boys D1 M 13 408
  Griffin Johnson 7th Grade Boys D1 M 14 402
  Jonathan Slayton 8th Grade Boys D1 M 15 396
  West Anderson 7th Grade Boys D1 M 16 390
  Maxwell Smitten 8th Grade Boys D1 M 18 380
  Lane Gessler 7th Grade Boys D1 M 18 380
  Caden Lemme 7th Grade Boys D1 M 19 375
  Hunter Neubauer 8th Grade Boys D1 M 20 370
  Dylan McKellips 8th Grade Boys D1 M 22 360
  Andy Flint 7th Grade Boys D1 M 23 356
  Issac Reiner 8th Grade Boys D1 M 24 352
  Tegan Neitzel 7th Grade Boys D1 M 27 340
  Connor Slowinski 7th Grade Boys D1 M 28 336
  Zachary Bock 7th Grade Boys D1 M 30 329
  Jack Welsh 8th Grade Boys D1 M 34 317
  Cavan O'Reilly 8th Grade Boys D1 M 36 311
3 Wayzata Middle School Mountain Bike Team       1,803  
  Colin Freed 8th Grade Boys D1 M 1 500 *
  Preston Langland 8th Grade Boys D1 M 6 456 *
  Ethan Slomkowski 7th Grade Boys D1 M 10 427 *
  Jordan White 7th Grade Girls F 11 420 *
  Jackson Snyder 8th Grade Boys D1 M 14 402
  Jeremy Rosenwald 7th Grade Boys D1 M 29 332
  Andrew Diesen 8th Grade Boys D1 M 33 320
4 Washburn Middle School       1,791  
  Denali Helland 7th Grade Girls F 1 500 *
  Nico Alexander 7th Grade Boys D1 M 3 481 *
  Graham Adleman 7th Grade Boys D1 M 12 414 *
  Owen Knych 7th Grade Boys D1 M 15 396 *
  Evan Boyer-Conway 8th Grade Boys D1 M 19 375
  Evan Zaremba 7th Grade Boys D1 M 20 370
  Alex Hermodson 7th Grade Boys D1 M 24 352
  Sam Lovejoy 8th Grade Boys D1 M 25 348
  Henry Overzet 8th Grade Boys D1 M 26 344
  Sam Strickland 7th Grade Boys D1 M 26 344
  Neal Woodward 8th Grade Boys D1 M 27 340
  Liam Gilleece 7th Grade Boys D1 M 32 323
5 Minnetonka Middle School       1,771  
  Eleanor Dolan 8th Grade Girls F 3 481 *
  Antonio Muniz 7th Grade Boys D1 M 7 448 *
  Andrew Bussmann 8th Grade Boys D1 M 9 434 *
  Evan Jones 7th Grade Boys D1 M 13 408 *
  Harrison Cole 7th Grade Boys D1 M 21 365
  Gabriel Hyvonen 7th Grade Boys D1 M 25 348
  Jakob Shipstad 7th Grade Boys D1 M 31 326
  Owen Kaul 8th Grade Boys D1 M 32 323
6 Armstrong Middle School Cycle Club       1,752  
  Zen Ghani 8th Grade Boys D1 M 5 464 *
  Derek Fromm 8th Grade Boys D1 M 8 441 *
  Annie Flis 7th Grade Girls F 10 427 *
  Roger Anderson 8th Grade Boys D1 M 11 420 *
  Leif Sicora 8th Grade Boys D1 M 12 414
7 Prior Lake Middle School       1,695  
  Gabrielle Matthews 7th Grade Girls F 9 434 *
  Miranda Huntington 8th Grade Girls F 10 427 *
  Tyler Miernicki 7th Grade Boys D1 M 11 420 *
  Maria Braun 8th Grade Girls F 12 414 *
  Gavin Czajkowski 7th Grade Boys D1 M 17 385
  Bryce Moore 8th Grade Boys D1 M 29 332
  Jackson Pettes 8th Grade Boys D1 M 37 308
8 Edina Middle School Cycling Team       1,401  
  Michael Crater 8th Grade Boys D1 M 3 481 *
  Quentin Loxtercamp 8th Grade Boys D1 M 4 472 *
  Charlie Vickman 8th Grade Boys D1 M 7 448 *
  Caleb Peterson 8th Grade Boys D1 M 16 390
  Kevin Bourgeault 8th Grade Boys D1 M 17 385
  Brennen Merriam 7th Grade Boys D1 M 22 360
  Max Seymour 8th Grade Boys D1 M 23 356
  Bo Chaffee 8th Grade Boys D1 M 28 336
  Henry Scott 8th Grade Boys D1 M 30 329
  Jacob Libbey 8th Grade Boys D1 M 31 326
  Matt Hovelsrud 8th Grade Boys D1 M 35 314
  Aidan Flood 8th Grade Boys D1 M 38 306
9 Duluth East Middle School       456  
  Calvn Plewa 7th Grade Boys D1 M 6 456 *