MS Individual State Results 2016


Results By Race Management Systems, Inc.

8th Grade Boys D1

Males

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Colin Freed 4052 Wayzata Middle School Mountain Bike Team 550   19:56.14
2 Preston Langland 4056 Wayzata Middle School Mountain Bike Team 539   20:07.11
3 Sam Johnson 4025 Hudson Middle School 529   20:26.19
4 Derek Fromm 4001 Armstrong Middle School Cycle Club 519   20:29.18
5 Evin Roddy 4039 Stilllwater Middle School 510   20:59.14
6 Michael Crater 4008 Edina Middle School Cycling Team 501   21:01.96
7 Zen Ghani 4002 Armstrong Middle School Cycle Club 492   21:02.13
8 Leif Sicora 4004 Armstrong Middle School Cycle Club 484   21:14.16
9 Charlie Vickman 4005 Edina Middle School Cycling Team 476   21:53.16
10 Andrew Bussmann 4058 Minnetonka Middle School 468   21:56.18
11 Donovan Roddy 4038 Stilllwater Middle School 460   21:56.20
12 Caleb Peterson 4019 Edina Middle School Cycling Team 453   22:12.09
13 Quentin Loxtercamp 4010 Edina Middle School Cycling Team 446   22:13.23
14 Jonathan Slayton 4035 Stilllwater Middle School 439   22:29.65
15 Roger Anderson 4000 Armstrong Middle School Cycle Club 432   22:46.70
16 Jackson Coyer 4022 Hudson Middle School 425   22:47.13
17 Kevin Bourgeault 4007 Edina Middle School Cycling Team 419   22:54.70
18 Maxwell Smitten 4036 Stilllwater Middle School 413   22:59.15
19 Hunter Neubauer 4033 Stilllwater Middle School 407   23:06.88
20 Evan Boyer-Conway 4043 Washburn Middle School 401   23:17.14
21 Will Krueger 4046 Washburn Middle School 395   23:20.14
22 Jackson Snyder 4057 Wayzata Middle School Mountain Bike Team 389   23:23.18
23 Eric Seng 4017 Edina Middle School Cycling Team 384   23:29.14
24 Caden Karn 4051 Wayzata Middle School Mountain Bike Team 379   23:56.08
25 Henry Overzet 4045 Washburn Middle School 374   24:56.15
26 Gabe Meyer 4037 Stilllwater Middle School 369   25:16.81
27 Dylan McKellips 4040 Stilllwater Middle School 364   25:19.86
28 Cavan O'Reilly 4034 Stilllwater Middle School 359   25:20.20
29 Jacob Libbey 4014 Edina Middle School Cycling Team 354   25:32.14
30 Max Seymour 4018 Edina Middle School Cycling Team 350   26:01.90
31 Jack Welsh 4041 Stilllwater Middle School 346   26:13.71
32 Bryce Moore 4059 Prior Lake Middle School 342   27:08.46
33 Andrew Diesen 4054 Wayzata Middle School Mountain Bike Team 338   29:18.28
34 Matt Hovelsrud 4012 Edina Middle School Cycling Team 334   29:29.14
35 Jackson Pettes 4031 Prior Lake Middle School 330   32:34.48
36 Nygel Dey-Johanneck 4020 Hopkins Middle School 326   33:23.12
37 Aidan Flood 4013 Edina Middle School Cycling Team 322   40:01.84
38 Sam Lovejoy 4042 Washburn Middle School 319   52:02.09

8th Grade Boys D2

Males

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Brennan Houlihan 4101 Mankato Composite 550   18:47.15
2 Carter Braa 4131 Chaska High School 539   18:59.19
3 Ronan Corley 4103 Mankato Composite 529   19:16.89
4 Edwin Nigon 4122 Cannon Valley Composite 519   19:53.17
5 Jayce Lachowitzer 4111 Hutchinson High School 510   19:59.12
6 Adam Craig 4108 Hutchinson High School 501   20:25.76
7 Benjamin Lema 4115 Eastview High School 492   20:29.15
8 Colten Landwer 4102 Mankato Composite 484   20:32.18
9 Markus Rupnow 4105 Mankato Composite 476   20:38.14
10 Anthony Friedmann 4135 Burnsville High School 468   21:09.86
11 Joey Peterson 4116 Eagan High School 460   21:31.86
12 Benjamin Casey 4127 Chaska High School 453   21:53.17
13 yassine nadir 4099 Mounds View Composite 446   21:56.19
14 Jack Hennies 4119 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 439   22:05.12
15 Oliver Hansen 4121 Cannon Valley Composite 432   22:05.13
16 Elliott Jaeger 4096 MPLS Southside Compsite 425   22:13.94
17 Aidan Kimberley 4076 Southwest Minneapolis 419   22:14.19
18 Tristin Nelsen 4110 Hutchinson High School 413   22:32.13
19 Alexander Hays 4100 Mounds View Composite 407   22:37.53
20 Jacob Witt 4117 Eagan High School 401   22:43.06
21 Riley McDonald 4145 Burnsville High School 395   22:56.20
22 Bennett Roseth 4138 Chanhassen High School 389   22:59.17
23 Jason Dake 4106 Mankato Composite 384   23:04.86
24 Joseph Jacobson 4147 Highland Park Mendota Composite 379   23:22.24
25 Logan Winn 4112 Hutchinson High School 374   23:53.17
26 Joseph Figliuzzi 4143 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 369   24:01.56
27 Nicholas Ishaug 4141 Burnsville High School 364   24:05.18
28 William Wisniewski 4070 Winona Composite 359   24:50.17
29 Logan Hegg 4144 Alexandria Area Youth Cycling 354   24:53.07
30 Tucker Christianson 4071 White Bear Lake High School 350   24:53.15
31 Hunter Navarro 4073 St. Croix Valley Composite 346   25:08.28
32 Braden Greibrok 4123 Austin Area Composite 342   25:19.07
33 Wyatt Betlock 4129 Chaska High School 338   25:20.11
34 David Wilkens 4140 Burnsville High School 334   25:20.11
35 Owen Boyle 4077 Independent 330   25:25.34
36 Brandon Bloss 4130 Champlin Park High School 326   25:38.25
37 Jacek Hummel 4082 Shakopee High School 322   25:39.73
38 Cooper Andersen 4118 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 319   25:47.15
39 Spencer Podgorski 4083 Rosemount HS 316   25:59.10
40 Nathaniel Otte 4113 Hutchinson High School 313   25:59.18
41 Briston Domino 4133 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 310   26:00.62
42 Brayden LeLoup 4114 Eastview High School 307   26:09.32
43 Ellis Hogen 4087 Rochester Composite 304   26:20.16
44 Braeden Johnson 4142 Austin Area Composite 301   26:56.30
45 Jack Lohman 4097 Mounds View Composite 298   27:53.15
46 Ian McCullough 4098 Mounds View Composite 295   27:53.15
47 Daniel Kukla 4086 Rochester Composite 293   27:58.70
48 Owen Erickson 4134 Burnsville High School 291   28:01.52
49 Connor Reiter 4107 Hutchinson High School 289   28:04.59
50 AJ Bendtsen 4146 Bloomington Composite 287   28:07.30
51 Nicholas Rubash 4080 Shakopee High School 286   28:17.20
52 Will Asproth 4126 Chaska High School 285   28:26.26
53 ETHAN SWENSON 4139 Alexandria Area Youth Cycling 284   29:05.11
54 Quin Busse 4109 Hutchinson High School 283   30:01.83
55 Jake Banasik 4128 Burnsville High School 282   30:13.99
56 Finn Soderstrom 4088 Orono High School 281   31:47.15
57 Nicholas Utter 4094 New Prague Composite 280   32:22.86
58 Stone Payer 4120 Bloomington Composite 279   32:31.32
59 Tate Gregor 4091 New Prague Composite 278   41:11.16

8th Grade Girls

Females

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Amelia Lehmann 5015 Stilllwater Middle School 550   25:56.13
2 Izzabelle Rasmusen 5018 Alexandria Area Youth Cycling 539   26:35.12
3 Eleanor Dolan 5002 Minnetonka Middle School 529   26:52.65
4 Anna Coughlin 5005 Crosby-Ironton High School 519   26:59.15
5 Audrey Roen 5019 Hutchinson High School 510   27:20.16
6 Karis Plath 5008 Chaska High School 501   27:54.98
7 Sidney Brenteson 5003 Elk River Composite 492   28:32.17
8 Anna Schultenover 5020 Chanhassen High School 484   29:14.13
9 Olivia Yost 5021 Mounds View Composite 476   30:05.12
10 Meridith Okal 5017 St. Croix Valley Composite 468   32:11.11
11 Isabel Stark 5000 Austin Area Composite 460   32:38.13
12 Maria Braun 5007 Prior Lake Middle School 453   33:02.19
13 Karlie Bizek 5006 Champlin Park High School 446   33:29.15
14 Allison Erickson 5022 Burnsville High School 439   35:35.14
15 Gracey Herzberg 5011 Wayzata Middle School Mountain Bike Team 432   39:21.67
16 Miranda Huntington 5012 Prior Lake Middle School 425   41:44.14

7th Grade Boys D1

Males

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Liam McDonald 6008 Hudson Middle School 550   20:50.11
2 vincent ramirez 6028 Stilllwater Middle School 539   20:52.40
3 Nico Alexander 6043 Washburn Middle School 529   21:43.93
4 Pete Johnson 6005 Hopkins Middle School 519   22:13.56
5 Jack Edin 6050 Hudson Middle School 510   22:14.17
6 Leo Paquette 6010 Hudson Middle School 501   22:17.13
7 Hayden Armstrong 6024 Stilllwater Middle School 492   22:22.75
8 Trace Krattley 6009 Hudson Middle School 484   22:35.13
9 West Anderson 6029 Stilllwater Middle School 476   22:47.24
10 Ethan Slomkowski 6049 Wayzata Middle School Mountain Bike Team 468   23:01.39
11 Griffin Johnson 6031 Stilllwater Middle School 460   23:29.14
12 Calvn Plewa 6002 Duluth East Middle School 453   23:32.17
13 Lane Gessler 6026 Stilllwater Middle School 446   23:47.15
14 Bergen Huseth 6007 Hopkins Middle School 439   23:56.14
15 Owen Knych 6042 Washburn Middle School 432   24:19.62
16 Evan Jones 6014 Minnetonka Middle School 425   24:34.05
17 Tyler Miernicki 6023 Prior Lake Middle School 419   24:38.21
18 Graham Adleman 6038 Washburn Middle School 413   25:05.20
19 John Day 6036 Washburn Middle School 407   25:59.19
20 Andy Flint 6033 Stilllwater Middle School 401   26:17.15
21 Caden Lemme 6034 Stilllwater Middle School 395   26:22.67
22 Sam Strickland 6045 Washburn Middle School 389   26:34.17
23 Tegan Neitzel 6032 Stilllwater Middle School 384   26:56.19
24 Antonio Muniz 6012 Minnetonka Middle School 379   27:09.53
25 Harrison Cole 6011 Minnetonka Middle School 374   27:17.14
26 Tiago Bertoldo Zwicky 6037 Washburn Middle School 369   27:28.98
27 Gabriel Hyvonen 6015 Minnetonka Middle School 364   27:38.10
28 Eli Greenwald-Baldwin 6051 Washburn Middle School 359   28:17.17
29 Henry Bergeson 6003 Edina Middle School Cycling Team 354   28:23.20
30 Alex Hermodson 6040 Washburn Middle School 350   28:34.88
31 Jeremy Rosenwald 6046 Wayzata Middle School Mountain Bike Team 346   29:32.03
32 Gavin Czajkowski 6021 Prior Lake Middle School 342   30:36.93
33 Connor Slowinski 6035 Stilllwater Middle School 338   32:04.35
34 Brennen Merriam 6004 Edina Middle School Cycling Team 334   33:04.29
35 Jakob Shipstad 6013 Minnetonka Middle School 330   33:23.18
36 Mandela Haulcy 6006 Hopkins Middle School 326   42:29.18

7th Grade Boys D2

Males

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Jack Carter 6106 MPLS South High 550   20:26.18
2 Lance Anderson 6130 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 539   20:52.46
3 James Povolny 6092 Eastview High School 529   20:56.18
4 Parker Dean 6122 St. Croix Valley Composite 519   21:35.09
5 Ben Sampson 6083 Chaska High School 510   21:44.04
6 Ben Gujer 6085 Crosby-Ironton High School 501   22:02.10
7 Evan Hutchison 6087 Crosby-Ironton High School 492   22:16.05
8 Noah Landwer 6093 Eastview High School 484   22:32.15
9 Isaac Silver 6125 St. Croix Valley Composite 476   23:10.34
10 Nathan Brokering 6066 Bloomington Composite 468   23:25.55
11 Logan Regner 6063 Austin Area Composite 460   23:59.15
12 Mitchell Lee 6076 Chanhassen High School 453   24:08.43
13 Nicholas Nierenhausen 6088 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 446   24:11.76
14 John-Eric Klecker 6124 St. Croix Valley Composite 439   24:26.14
15 PATRICK LEVINS 6127 White Bear Lake High School 432   24:43.69
16 Jose Miguel Fresco Hanlon 6116 Southwest Minneapolis 425   24:56.22
17 Bergen Thorson 6118 Southwest Minneapolis 419   25:46.76
18 Ishaq Nadir 6105 Mounds View Composite 413   26:14.12
19 Lars Brinkema 6117 Southwest Minneapolis 407   26:17.20
20 Otto Weber 6126 St. Paul Central 401   26:19.71
21 Henry Stephens 6089 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 395   26:27.69
22 Easton Maucieri 6086 Crosby-Ironton High School 389   26:28.74
23 Hayden Lunt 6064 Austin Area Composite 384   27:01.97
24 Dominick Seebeck 6131 Elk River Composite 379   27:09.32
25 Isaac Honkola 6090 Duluth Composite Team 374   27:16.49
26 Nick Harmening 6114 Rochester Composite 369   27:19.75
27 Michael Danielson 6133 St. Paul Central 364   27:23.16
28 Logan Larson 6102 Lakeville South High School 359   27:31.95
29 Jack Seidl 6071 Cannon Valley Composite 354   27:33.87
30 Jackson Milburn 6074 Champlin Park High School 350   27:40.56
31 Jacob Johnson 6070 Burnsville High School 346   28:19.43
32 Brayden Coudron 6129 Winona Composite 342   28:19.67
33 Jack Bickford 6072 Champlin Park High School 338   28:20.16
34 Brandon Zeilinger 6109 New Prague Composite 334   28:47.12
35 Alec Youngdahl 6075 Champlin Park High School 330   29:04.41
36 Jackson Vos 6120 St. Cloud Area Composite 326   29:52.33
37 Seth Richter 6095 Highland Park Mendota Composite 322   29:58.98
38 Charlie Palmersheim 6079 Chanhassen High School 319   30:04.34
39 Dylan Olson 6128 White Bear Lake High School 316   30:21.81
40 Hayden Vandermeide 6080 Chanhassen High School 313   30:38.02
41 Luke Goeddeke 6107 MPLS Southside Compsite 310   30:53.15
42 Benjamin Segler 6081 Chaska High School 307   31:11.90
43 Zachary Helland 6078 Chanhassen High School 304   31:35.12
44 Jack Leone 6077 Chanhassen High School 301   32:07.41
45 Willem Eide 6084 Chaska High School 298   32:14.01
46 Bennett Karjala 6068 Bloomington Composite 295   33:35.17
47 Zander Dent 6112 Orono High School 293   33:52.13
48 Maxwell Blattenbauer 6091 Eastview High School 291   35:01.93
49 Jack Linge 6121 St. Croix Valley Composite 289   35:29.12
50 James Hertzberg 6060 Eastview High School 287   38:10.09
51 Jonah Niemeyer 6096 Hutchinson High School 286   38:20.18
52 Ollie Christianson 6067 Bloomington Composite 285   42:23.14
53 Max Meyer 6061 Austin Area Composite 284   43:35.14

7th Grade Girls

Females

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Erika Peterson 7021 MPLS South High 550   24:26.21
2 Denali Helland 7020 Washburn Middle School 539   25:08.18
3 Sydney Stenger 7024 New Prague Composite 529   25:14.13
4 Josie Sahaydak 7023 MPLS Southside Compsite 519   25:19.76
5 Greta Pipkin 7014 Osseo Composite 510   25:32.17
6 Gabrielle Gujer 7000 St. Croix Valley Composite 501   26:10.51
7 Elizabeth Yray 7018 Hudson Middle School 492   26:10.53
8 Nora Rosemeier 7022 New Prague Composite 484   28:23.12
9 Nalani Bausman 7007 Winona Composite 476   28:28.75
10 Gabrielle Matthews 7001 Prior Lake Middle School 468   28:37.82
11 Jordan White 7017 Wayzata Middle School Mountain Bike Team 460   29:18.85
12 Hannah Zurn 7006 Hudson Middle School 453   29:32.17
13 Suzannah Sanders Burdis 7026 Cannon Valley Composite 446   30:14.14
14 Rebecca German 7009 Hutchinson High School 439   33:00.57
15 Annie Flis 7008 Armstrong Middle School Cycle Club 432   34:47.15
16 Maddie Ronning 7004 Elk River Composite 425   38:46.84
17 Sophia Bagley 7005 Prior Lake Middle School 419   40:18.08
18 Siri Koplin 7010 Rochester Composite 413   44:17.90
19 Winona Waterman 7002 Southwest Minneapolis 407   52:59.19