MS Individual Results Race 4-2016


Results By Race Management Systems, Inc.

8th Grade Boys D1

Males

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Colin Freed 4052 Wayzata Middle School Mountain Bike Team 500   22:59.39
2 Sam Johnson 4025 Hudson Middle School 490   24:39.51
3 Michael Crater 4008 Edina Middle School Cycling Team 481   24:48.53
4 Quentin Loxtercamp 4010 Edina Middle School Cycling Team 472   24:51.45
5 Zen Ghani 4002 Armstrong Middle School Cycle Club 464   25:00.53
6 Preston Langland 4056 Wayzata Middle School Mountain Bike Team 456   25:15.51
7 Charlie Vickman 4005 Edina Middle School Cycling Team 448   25:30.53
8 Derek Fromm 4001 Armstrong Middle School Cycle Club 441   25:47.42
9 Andrew Bussmann 4058 Minnetonka Middle School 434   25:48.53
10 Evin Roddy 4039 Stilllwater Middle School 427   26:29.88
11 Roger Anderson 4000 Armstrong Middle School Cycle Club 420   26:48.53
12 Leif Sicora 4004 Armstrong Middle School Cycle Club 414   26:57.55
13 Donovan Roddy 4038 Stilllwater Middle School 408   27:03.58
14 Jackson Snyder 4057 Wayzata Middle School Mountain Bike Team 402   27:17.87
15 Jonathan Slayton 4035 Stilllwater Middle School 396   27:18.51
16 Caleb Peterson 4019 Edina Middle School Cycling Team 390   27:44.04
17 Kevin Bourgeault 4007 Edina Middle School Cycling Team 385   28:00.56
18 Maxwell Smitten 4036 Stilllwater Middle School 380   28:42.54
19 Evan Boyer-Conway 4043 Washburn Middle School 375   28:48.51
20 Hunter Neubauer 4033 Stilllwater Middle School 370   29:02.99
21 Jackson Coyer 4022 Hudson Middle School 365   29:18.59
22 Dylan McKellips 4040 Stilllwater Middle School 360   29:51.53
23 Max Seymour 4018 Edina Middle School Cycling Team 356   30:06.25
24 Issac Reiner 4061 Stilllwater Middle School 352   30:06.56
25 Sam Lovejoy 4042 Washburn Middle School 348   30:08.83
26 Henry Overzet 4045 Washburn Middle School 344   30:08.93
27 Neal Woodward 4049 Washburn Middle School 340   30:09.00
28 Bo Chaffee 4006 Edina Middle School Cycling Team 336   30:45.53
29 Bryce Moore 4059 Prior Lake Middle School 332   31:11.47
30 Henry Scott 4016 Edina Middle School Cycling Team 329   31:48.02
31 Jacob Libbey 4014 Edina Middle School Cycling Team 326   31:51.52
32 Owen Kaul 4026 Minnetonka Middle School 323   32:14.17
33 Andrew Diesen 4054 Wayzata Middle School Mountain Bike Team 320   32:51.53
34 Jack Welsh 4041 Stilllwater Middle School 317   33:08.89
35 Matt Hovelsrud 4012 Edina Middle School Cycling Team 314   36:00.49
36 Cavan O'Reilly 4034 Stilllwater Middle School 311   39:17.34
37 Jackson Pettes 4031 Prior Lake Middle School 308   41:07.46
38 Aidan Flood 4013 Edina Middle School Cycling Team 306   56:55.03

8th Grade Boys D2

Males

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Colten Landwer 4102 Mankato Composite 500   22:06.51
2 Brennan Houlihan 4101 Mankato Composite 490   22:29.27
3 Ronan Corley 4103 Mankato Composite 481   23:06.50
4 Edwin Nigon 4122 Cannon Valley Composite 472   23:38.76
5 Carter Braa 4131 Chaska High School 464   23:53.35
6 Markus Rupnow 4105 Mankato Composite 456   23:54.61
7 Alexander Hays 4100 Mounds View Composite 448   23:57.47
8 Elliott Jaeger 4096 MPLS Southside Compsite 441   24:50.93
9 Oliver Hansen 4121 Cannon Valley Composite 434   25:57.53
10 Jack Hennies 4119 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 427   26:27.51
11 Bennett Roseth 4138 Chanhassen High School 420   28:11.66
12 Joseph Jacobson 4147 Highland Park Mendota Composite 414   28:12.54
13 Brandon Bloss 4130 Champlin Park High School 408   28:18.58
14 Briston Domino 4133 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 402   28:42.26
15 Wyatt Betlock 4129 Chaska High School 396   29:06.54
16 Owen Boyle 4077 Independent 390   29:45.50
17 Jacek Hummel 4082 Shakopee High School 385   29:48.49
18 Logan Hegg 4144 Alexandria Area Youth Cycling 380   30:31.50
19 Cooper Andersen 4118 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 375   30:31.51
20 Jack Lohman 4097 Mounds View Composite 370   31:12.47
21 Ian McCullough 4098 Mounds View Composite 365   33:48.24
22 AJ Bendtsen 4146 Bloomington Composite 360   33:58.72
23 Finn Soderstrom 4088 Orono High School 356   34:26.02
24 Nicholas Rubash 4080 Shakopee High School 352   34:47.38
25 ETHAN SWENSON 4139 Alexandria Area Youth Cycling 348   36:32.11
26 Zack Rypkema 4089 Northwest Composite 344   40:45.24
27 Eli Bryn 4149 Highland Park Mendota Composite 340   42:23.32
28 Tate Gregor 4091 New Prague Composite 336   47:47.26

8th Grade Girls

Females

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Izzabelle Rasmusen 5018 Alexandria Area Youth Cycling 500   28:12.48
2 Amelia Lehmann 5015 Stilllwater Middle School 490   28:34.57
3 Eleanor Dolan 5002 Minnetonka Middle School 481   28:53.37
4 Karis Plath 5008 Chaska High School 472   30:37.72
5 Sidney Brenteson 5003 Elk River Composite 464   31:38.64
6 Olivia Yost 5021 Mounds View Composite 456   35:02.80
7 Anna Schultenover 5020 Chanhassen High School 448   36:05.60
8 Anna Coughlin 5005 Crosby-Ironton High School 441   37:53.67
9 Karlie Bizek 5006 Champlin Park High School 434   38:50.66
10 Miranda Huntington 5012 Prior Lake Middle School 427   41:10.99
11 Meridith Okal 5017 St. Croix Valley Composite 420   42:29.76
12 Maria Braun 5007 Prior Lake Middle School 414   1:03:48.60

7th Grade Boys D1

Males

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Liam McDonald 6008 Hudson Middle School 500   23:37.33
2 vincent ramirez 6028 Stilllwater Middle School 490   24:01.87
3 Nico Alexander 6043 Washburn Middle School 481   24:17.25
4 Jack Edin 6050 Hudson Middle School 472   25:24.55
5 Trace Krattley 6009 Hudson Middle School 464   25:27.51
6 Calvn Plewa 6002 Duluth East Middle School 456   25:44.79
7 Antonio Muniz 6012 Minnetonka Middle School 448   26:09.16
8 Hayden Armstrong 6024 Stilllwater Middle School 441   26:19.65
9 Leo Paquette 6010 Hudson Middle School 434   26:37.82
10 Ethan Slomkowski 6049 Wayzata Middle School Mountain Bike Team 427   26:57.07
11 Tyler Miernicki 6023 Prior Lake Middle School 420   27:15.16
12 Graham Adleman 6038 Washburn Middle School 414   27:24.30
13 Evan Jones 6014 Minnetonka Middle School 408   27:30.30
14 Griffin Johnson 6031 Stilllwater Middle School 402   27:50.48
15 Owen Knych 6042 Washburn Middle School 396   28:30.15
16 West Anderson 6029 Stilllwater Middle School 390   28:30.30
17 Gavin Czajkowski 6021 Prior Lake Middle School 385   29:29.20
18 Lane Gessler 6026 Stilllwater Middle School 380   30:20.10
19 Caden Lemme 6034 Stilllwater Middle School 375   30:53.95
20 Evan Zaremba 6044 Washburn Middle School 370   30:54.63
21 Harrison Cole 6011 Minnetonka Middle School 365   32:28.78
22 Brennen Merriam 6004 Edina Middle School Cycling Team 360   32:32.65
23 Andy Flint 6033 Stilllwater Middle School 356   32:47.64
24 Alex Hermodson 6040 Washburn Middle School 352   32:49.97
25 Gabriel Hyvonen 6015 Minnetonka Middle School 348   32:50.64
26 Sam Strickland 6045 Washburn Middle School 344   33:05.60
27 Tegan Neitzel 6032 Stilllwater Middle School 340   33:10.85
28 Connor Slowinski 6035 Stilllwater Middle School 336   33:12.67
29 Jeremy Rosenwald 6046 Wayzata Middle School Mountain Bike Team 332   33:59.64
30 Zachary Bock 6025 Stilllwater Middle School 329   34:49.12
31 Jakob Shipstad 6013 Minnetonka Middle School 326   34:56.53
32 Liam Gilleece 6039 Washburn Middle School 323   47:05.84

7th Grade Boys D2

Males

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Jack Carter 6106 MPLS South High 500   22:33.13
2 Lance Anderson 6130 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 490   22:34.61
3 Ben Gujer 6085 Crosby-Ironton High School 481   22:55.62
4 Evan Hutchison 6087 Crosby-Ironton High School 472   25:20.88
5 Nathan Brokering 6066 Bloomington Composite 464   26:07.77
6 Isaac Silver 6125 St. Croix Valley Composite 456   27:11.60
7 Michael Aley 6097 Independent 448   27:29.68
8 Jose Miguel Fresco Hanlon 6116 Southwest Minneapolis 441   27:35.64
9 Bergen Thorson 6118 Southwest Minneapolis 434   27:49.47
10 John-Eric Klecker 6124 St. Croix Valley Composite 427   27:50.23
11 Isaac Honkola 6090 Duluth Composite Team 420   29:02.64
12 Dominick Seebeck 6131 Elk River Composite 414   29:23.65
13 Jack Seidl 6071 Cannon Valley Composite 408   29:40.69
14 Nicholas Nierenhausen 6088 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 402   29:46.93
15 Otto Weber 6126 St. Paul Central 396   30:32.56
16 Alec Youngdahl 6075 Champlin Park High School 390   30:35.60
17 Levi Strom 6100 Lakeville North High School 385   31:29.68
18 Easton Maucieri 6086 Crosby-Ironton High School 380   32:19.49
19 George Bjorklund 6111 Northwest Composite 375   33:38.74
20 Michael Danielson 6133 St. Paul Central 370   33:44.78
21 Luke Goeddeke 6107 MPLS Southside Compsite 365   33:59.74
22 Logan Larson 6102 Lakeville South High School 360   34:17.76
23 Henry Stephens 6089 Cuyuna Lakes Mountain Bike Team 356   34:47.87
24 Jackson Milburn 6074 Champlin Park High School 352   34:50.77
25 Hayden Vandermeide 6080 Chanhassen High School 348   35:35.19
26 Jack Leone 6077 Chanhassen High School 344   36:23.84
27 Brandon Zeilinger 6109 New Prague Composite 340   37:35.17
28 Willem Eide 6084 Chaska High School 336   37:35.26
29 Braeden Stokes 6073 Champlin Park High School 332   38:14.87
30 Victor Bolz 6082 Chaska High School 329   38:20.11
31 Bennett Karjala 6068 Bloomington Composite 326   39:14.81
32 Parker Dean 6122 St. Croix Valley Composite 323   41:44.55
33 Jack Linge 6121 St. Croix Valley Composite 320   42:32.78
34 Ollie Christianson 6067 Bloomington Composite 317   46:38.95
35 Tanner Janaszak 6132 St. Cloud Area Composite 314   47:05.69
36 Benjamin Segler 6081 Chaska High School 311   47:41.46
37 Ishaq Nadir 6105 Mounds View Composite 308   47:47.98

7th Grade Girls

Females

Place Name Plate Team Points Bonus Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Lap 5 Total
 
1 Denali Helland 7020 Washburn Middle School 500   28:16.78
2 Erika Peterson 7021 MPLS South High 490   28:56.77
3 Suzannah Sanders Burdis 7026 Cannon Valley Composite 481   29:20.72
4 Sydney Stenger 7024 New Prague Composite 472   29:32.84
5 Greta Pipkin 7014 Osseo Composite 464   29:41.85
6 Gabrielle Gujer 7000 St. Croix Valley Composite 456   29:44.80
7 Josie Sahaydak 7023 MPLS Southside Compsite 448   31:20.90
8 Elizabeth Yray 7018 Hudson Middle School 441   31:49.73
9 Gabrielle Matthews 7001 Prior Lake Middle School 434   34:14.82
10 Annie Flis 7008 Armstrong Middle School Cycle Club 427   34:32.24
11 Jordan White 7017 Wayzata Middle School Mountain Bike Team 420   38:44.87
12 Maddie Ronning 7004 Elk River Composite 414   42:41.69
13 Lexie Porter 7015 Bloomington Composite 408   47:11.96
14 Winona Waterman 7002 Southwest Minneapolis 402   50:14.32