HS Overall Individual Results-2016


Results By Race Management Systems, Inc.

Varsity Boys

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Trevor Roen Hutchinson High School     1,651  
  Jail Trail Race #2   3   556 Y
  Gamehaven Race #3   5   539 Y
  Minnesota Race #1   3   556 Y
2 Collin Maynard Hopkins High School     1,542  
  Jail Trail Race #2   6   531 Y
  Gamehaven Race #3   8   516 Y
  Minnesota Race #1   11   495 Y
3 Nathan Edstrom Hopkins High School     1,503  
  Jail Trail Race #2   4   547 Y
  Gamehaven Race #3   21   440 Y
  Minnesota Race #1   8   516 Y
4 Dylan Kiefer Minnetonka High School     1,477  
  Jail Trail Race #2   7   523 Y
  Gamehaven Race #3   14   477 Y
  Minnesota Race #1   14   477 Y
5 Nathan Latz Hopkins High School     1,413  
  Jail Trail Race #2   15   471 Y
  Gamehaven Race #3   15   471 Y
  Minnesota Race #1   15   471 Y
6 Nick Gordon Minnetonka High School     1,403  
  Jail Trail Race #2   13   483 Y
  Gamehaven Race #3   16   465 Y
  Minnesota Race #1   18   455 Y
7 Devon Horner Burnsville High School     1,334  
  Jail Trail Race #2   11   495 Y
  Gamehaven Race #3   30   404 Y
  Minnesota Race #1   22   435 Y
8 Patrick Welch Cannon Valley Composite     1,328  
  Jail Trail Race #2   20   445 Y
  Gamehaven Race #3   17   460 Y
  Minnesota Race #1   25   423 Y
9 Stephen Hatt Lakeville North High School     1,305  
  Jail Trail Race #2   18   455 Y
  Gamehaven Race #3   22   435 Y
  Minnesota Race #1   27   415 Y
10 Reece Wellik Eastview High School     1,247  
  Jail Trail Race #2   25   423 Y
  Gamehaven Race #3   25   423 Y
  Minnesota Race #1   31   401 Y
11 Luke Aronson Eagan High School     1,226  
  Jail Trail Race #2   24   427 Y
  Gamehaven Race #3   31   401 Y
  Minnesota Race #1   32   398 Y
12 Samuel Elson Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     1,150  
  Jail Trail Race #2   1   575 Y
  Gamehaven Race #3   1   575 Y
13 Calvin Sandberg Prior Lake High School     1,140  
  Gamehaven Race #3   2   565 Y
  Minnesota Race #1   1   575 Y
14 Jack Ellingson Edina Cycling Team     1,121  
  Gamehaven Race #3   3   556 Y
  Minnesota Race #1   2   565 Y
15 Will Curtis St. Paul Central     1,112  
  Jail Trail Race #2   2   565 Y
  Gamehaven Race #3   4   547 Y
16 Braeden Anderson Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     1,062  
  Jail Trail Race #2   5   539 Y
  Gamehaven Race #3   7   523 Y
17 Alex Sipe Wayzata Mountain Bike Team     1,056  
  Jail Trail Race #2   9   509 Y
  Minnesota Race #1   4   547 Y
18 William 'Foss' Kerker Southwest Minneapolis     1,047  
  Jail Trail Race #2   8   516 Y
  Minnesota Race #1   6   531 Y
19 Wyatt Furois Roseville Area Composite     1,040  
  Gamehaven Race #3   6   531 Y
  Minnesota Race #1   9   509 Y
20 Michael Davis Duluth East High School     1,012  
  Gamehaven Race #3   12   489 Y
  Minnesota Race #1   7   523 Y
21 Dale Yotter Crosby-Ironton High School     998  
  Jail Trail Race #2   12   489 Y
  Gamehaven Race #3   9   509 Y
22 Connor Rono Crosby-Ironton High School     985  
  Jail Trail Race #2   10   502 Y
  Gamehaven Race #3   13   483 Y
23 Ian Derauf Duluth East High School     960  
  Gamehaven Race #3   11   495 Y
  Minnesota Race #1   16   465 Y
24 Francis Delaney Edina Cycling Team     954  
  Gamehaven Race #3   27   415 Y
  Minnesota Race #1   5   539 Y
25 Rowdy Larson Roseville Area Composite     952  
  Gamehaven Race #3   10   502 Y
  Minnesota Race #1   19   450 Y
25 Campbell Karjala Bloomington Composite     952  
  Gamehaven Race #3   19   450 Y
  Minnesota Race #1   10   502 Y
27 sebastien frimat Edina Cycling Team     944  
  Gamehaven Race #3   18   455 Y
  Minnesota Race #1   12   489 Y
28 Tyler Haroldson Lakeville South High School     923  
  Jail Trail Race #2   21   440 Y
  Minnesota Race #1   13   483 Y
  Gamehaven Race #3     0 Y
29 Eli Markworth Washburn High School     920  
  Jail Trail Race #2   17   460 Y
  Minnesota Race #1   17   460 Y
30 Henry Hall Southwest Minneapolis     896  
  Jail Trail Race #2   14   477 Y
  Minnesota Race #1   26   419 Y
31 Torsten Brinkema Southwest Minneapolis     892  
  Jail Trail Race #2   16   465 Y
  Minnesota Race #1   24   427 Y
32 Nathan Bich Duluth Composite Team     876  
  Gamehaven Race #3   20   445 Y
  Minnesota Race #1   23   431 Y
33 Nicholas Fillipi Prior Lake High School     872  
  Gamehaven Race #3   24   427 Y
  Minnesota Race #1   20   445 Y
34 Tyler Dougherty Armstrong Cycle Club     869  
  Jail Trail Race #2   19   450 Y
  Gamehaven Race #3   26   419 Y
35 Noah McPherson Duluth East High School     851  
  Gamehaven Race #3   28   411 Y
  Minnesota Race #1   21   440 Y
36 Casey Porter Bloomington Composite     842  
  Gamehaven Race #3   23   431 Y
  Minnesota Race #1   28   411 Y
36 Adlai Sinkler Southwest Minneapolis     842  
  Jail Trail Race #2   22   435 Y
  Minnesota Race #1   29   407 Y
38 Isaac Hale Northwest Composite     838  
  Jail Trail Race #2   23   431 Y
  Gamehaven Race #3   29   407 Y
39 Eddy MacDonald MPLS South High     808  
  Jail Trail Race #2   26   419 Y
  Minnesota Race #1   35   389 Y
40 Jacob Smith Chaska High School     802  
  Gamehaven Race #3   32   398 Y
  Minnesota Race #1   30   404 Y
41 Eric Patterson Duluth East High School     395  
  Minnesota Race #1   33   395 Y
  Gamehaven Race #3     0 Y
42 Zach VanSickle Roseville Area Composite     392  
  Minnesota Race #1   34   392 Y

JV Boys D1

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Daniel Mondale Hopkins High School     1,537  
  Jail Trail Race #2   3   521 Y
  Gamehaven Race #3   5   504 Y
  Minnesota Race #1   4   512 Y
2 Logan Fisco Minnetonka High School     1,338  
  Jail Trail Race #2   12   454 Y
  Gamehaven Race #3   16   430 Y
  Minnesota Race #1   12   454 Y
3 Alex Edstrom Hopkins High School     1,292  
  Jail Trail Race #2   15   436 Y
  Gamehaven Race #3   18   420 Y
  Minnesota Race #1   15   436 Y
4 Mitchell Melin Hopkins High School     1,274  
  Jail Trail Race #2   13   448 Y
  Gamehaven Race #3   23   396 Y
  Minnesota Race #1   16   430 Y
5 Logan Cummings Minnetonka High School     1,273  
  Jail Trail Race #2   19   415 Y
  Gamehaven Race #3   20   410 Y
  Minnesota Race #1   13   448 Y
6 Ethan Kehrberg Hopkins High School     1,247  
  Jail Trail Race #2   16   430 Y
  Gamehaven Race #3   24   392 Y
  Minnesota Race #1   17   425 Y
7 Graham Caron Minnetonka High School     1,246  
  Jail Trail Race #2   18   420 Y
  Gamehaven Race #3   26   384 Y
  Minnesota Race #1   14   442 Y
8 Karl Boulter Minnetonka High School     1,164  
  Jail Trail Race #2   26   384 Y
  Gamehaven Race #3   27   380 Y
  Minnesota Race #1   22   400 Y
9 Ari Tapper Minnetonka High School     1,122  
  Jail Trail Race #2   28   376 Y
  Gamehaven Race #3   31   366 Y
  Minnesota Race #1   27   380 Y
10 Jacob Williamson Minnetonka High School     1,105  
  Jail Trail Race #2   30   369 Y
  Gamehaven Race #3   33   360 Y
  Minnesota Race #1   28   376 Y
11 Alec Manderscheid Edina Cycling Team     1,070  
  Gamehaven Race #3   2   530 Y
  Minnesota Race #1   1   540 Y
11 Sean Christian Washburn High School     1,070  
  Jail Trail Race #2   1   540 Y
  Minnesota Race #1   2   530 Y
13 Thomas Hepperlen Hopkins High School     1,054  
  Jail Trail Race #2   34   357 Y
  Gamehaven Race #3   36   351 Y
  Minnesota Race #1   38   346 Y
14 Roman Stukel Minnetonka High School     1,042  
  Jail Trail Race #2   33   360 Y
  Gamehaven Race #3   40   342 Y
  Minnesota Race #1   41   340 Y
14 Ian Ruh Stillwater HS     1,042  
  Jail Trail Race #2   2   530 Y
  Gamehaven Race #3   4   512 Y
16 Sam Fellabaum Minnetonka High School     1,034  
  Jail Trail Race #2   37   348 Y
  Gamehaven Race #3   39   344 Y
  Minnesota Race #1   40   342 Y
17 Max Kennedy Stillwater HS     1,021  
  Jail Trail Race #2   8   481 Y
  Gamehaven Race #3   1   540 Y
18 Anders Nelson Edina Cycling Team     1,017  
  Gamehaven Race #3   6   496 Y
  Minnesota Race #1   3   521 Y
19 Thomas Golin Wayzata Mountain Bike Team     1,000  
  Jail Trail Race #2   4   512 Y
  Minnesota Race #1   7   488 Y
20 Alex Bourgeault Edina Cycling Team     995  
  Gamehaven Race #3   3   521 Y
  Minnesota Race #1   9   474 Y
21 Carl Plewa Duluth East High School     984  
  Gamehaven Race #3   7   488 Y
  Minnesota Race #1   6   496 Y
22 Luke Sicora Armstrong Cycle Club     971  
  Jail Trail Race #2   5   504 Y
  Gamehaven Race #3   10   467 Y
23 Nathan Gessler Stillwater HS     969  
  Jail Trail Race #2   7   488 Y
  Gamehaven Race #3   8   481 Y
24 Damon John Barli Armstrong Cycle Club     956  
  Jail Trail Race #2   6   496 Y
  Gamehaven Race #3   11   460 Y
25 Ryan Slomkowski Wayzata Mountain Bike Team     955  
  Jail Trail Race #2   9   474 Y
  Minnesota Race #1   8   481 Y
26 Sam Chandler Duluth East High School     946  
  Gamehaven Race #3   14   442 Y
  Minnesota Race #1   5   504 Y
27 Karl Gaertner Stillwater HS     921  
  Jail Trail Race #2   10   467 Y
  Gamehaven Race #3   12   454 Y
28 Shawn Higgins, Jr Duluth East High School     915  
  Gamehaven Race #3   13   448 Y
  Minnesota Race #1   10   467 Y
29 Michael Doyle Washburn High School     902  
  Jail Trail Race #2   14   442 Y
  Minnesota Race #1   11   460 Y
30 Carl Bohacek Stillwater HS     885  
  Jail Trail Race #2   11   460 Y
  Gamehaven Race #3   17   425 Y
31 Parker Kleive Duluth East High School     870  
  Gamehaven Race #3   9   474 Y
  Minnesota Race #1   23   396 Y
32 Colin Gray Stillwater HS     841  
  Jail Trail Race #2   21   405 Y
  Gamehaven Race #3   15   436 Y
33 Jack Tyson Edina Cycling Team     825  
  Gamehaven Race #3   21   405 Y
  Minnesota Race #1   18   420 Y
34 Kyler Rose Armstrong Cycle Club     815  
  Jail Trail Race #2   22   400 Y
  Gamehaven Race #3   19   415 Y
35 Jack Lange Stillwater HS     813  
  Jail Trail Race #2   17   425 Y
  Gamehaven Race #3   25   388 Y
36 Cody Blauwkamp Hudson High School     810  
  Jail Trail Race #2   20   410 Y
  Gamehaven Race #3   22   400 Y
37 Maxwell Seybolt Wayzata Mountain Bike Team     806  
  Jail Trail Race #2   23   396 Y
  Minnesota Race #1   20   410 Y
38 Eric Reuss Wayzata Mountain Bike Team     776  
  Jail Trail Race #2   25   388 Y
  Minnesota Race #1   25   388 Y
39 Ben Engen Edina Cycling Team     763  
  Gamehaven Race #3   37   348 Y
  Minnesota Race #1   19   415 Y
40 Joshua Yahna Minnetonka High School     761  
  Jail Trail Race #2   24   392 Y
  Gamehaven Race #3   30   369 Y
41 Mike Haugen Prior Lake High School     755  
  Gamehaven Race #3   32   363 Y
  Minnesota Race #1   24   392 Y
42 Paul Schneider-Krumpus Wayzata Mountain Bike Team     744  
  Jail Trail Race #2   29   372 Y
  Minnesota Race #1   29   372 Y
43 Brett Wollerman Wayzata Mountain Bike Team     729  
  Jail Trail Race #2   32   363 Y
  Minnesota Race #1   31   366 Y
44 Christian Erhard Minnetonka High School     726  
  Gamehaven Race #3   34   357 Y
  Minnesota Race #1   30   369 Y
45 Benjamin Callister Minnetonka High School     724  
  Jail Trail Race #2   27   380 Y
  Minnesota Race #1   39   344 Y
46 Brandon Xu Wayzata Mountain Bike Team     723  
  Jail Trail Race #2   31   366 Y
  Minnesota Race #1   34   357 Y
47 Evan Pelerine Hopkins High School     720  
  Gamehaven Race #3   29   372 Y
  Minnesota Race #1   37   348 Y
48 Ian Feagler Hopkins High School     708  
  Jail Trail Race #2   35   354 Y
  Gamehaven Race #3   35   354 Y
49 Dawson Matthews Prior Lake High School     706  
  Gamehaven Race #3   38   346 Y
  Minnesota Race #1   33   360 Y
50 Gregory Schabert Prior Lake High School     690  
  Gamehaven Race #3   43   336 Y
  Minnesota Race #1   35   354 Y
51 Ian Sudheimer Stillwater HS     684  
  Jail Trail Race #2   38   346 Y
  Gamehaven Race #3   42   338 Y
51 Ajai somaiah Armstrong Cycle Club     684  
  Jail Trail Race #2   39   344 Y
  Gamehaven Race #3   41   340 Y
53 Kenneth Wakefield Edina Cycling Team     405  
  Minnesota Race #1   21   405 Y
54 Jackson Ledermann Washburn High School     384  
  Minnesota Race #1   26   384 Y
55 Nicholas Petersen Minnetonka High School     376  
  Gamehaven Race #3   28   376 Y
56 Benjamin Leonard Edina Cycling Team     363  
  Minnesota Race #1   32   363 Y
57 Peter Kivimaki Edina Cycling Team     351  
  Minnesota Race #1   36   351 Y
57 Brandon McClune Hudson High School     351  
  Jail Trail Race #2   36   351 Y
59 Hunter Mann Armstrong Cycle Club     342  
  Jail Trail Race #2   40   342 Y
60 Jackson Hay Wayzata Mountain Bike Team     338  
  Minnesota Race #1   42   338 Y
  Jail Trail Race #2     0 Y
61 Corbin Huntington Prior Lake High School     336  
  Minnesota Race #1   43   336 Y
DNF Matthew Brown Armstrong Cycle Club     0  
  Jail Trail Race #2     0 Y
DNF Connor Hicks Minnetonka High School     0  
  Minnesota Race #1     0 Y

JV Boys D2

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Brady Olsen Mankato Composite     1,512  
  Jail Trail Race #2   5   504 Y
  Gamehaven Race #3   4   512 Y
  Minnesota Race #1   6   496 Y
2 Peyton German Hutchinson High School     1,476  
  Jail Trail Race #2   9   474 Y
  Gamehaven Race #3   3   521 Y
  Minnesota Race #1   8   481 Y
3 Dominic Andrews Eagan High School     1,459  
  Jail Trail Race #2   7   488 Y
  Gamehaven Race #3   5   504 Y
  Minnesota Race #1   10   467 Y
4 Colin Rotvold Eastview High School     1,458  
  Jail Trail Race #2   4   512 Y
  Gamehaven Race #3   14   442 Y
  Minnesota Race #1   5   504 Y
5 Nicholas Bohlke Mankato Composite     1,398  
  Jail Trail Race #2   13   448 Y
  Gamehaven Race #3   6   496 Y
  Minnesota Race #1   12   454 Y
6 Peyton Chiotti Hutchinson High School     1,383  
  Jail Trail Race #2   10   467 Y
  Gamehaven Race #3   9   474 Y
  Minnesota Race #1   14   442 Y
7 Samuel Gunvalson Alexandria Area Youth Cycling     1,333  
  Jail Trail Race #2   16   430 Y
  Gamehaven Race #3   7   488 Y
  Minnesota Race #1   19   415 Y
8 Charlie Johnson Southwest Minneapolis     1,320  
  Jail Trail Race #2   15   436 Y
  Minnesota Race #1   5   464 Y
  Minnesota Race #1   18   420 Y
9 Matthew Weinberger White Bear Lake High School     1,318  
  Jail Trail Race #2   11   460 Y
  Gamehaven Race #3   20   410 Y
  Minnesota Race #1   13   448 Y
10 Mason Heimkes Lakeville South High School     1,299  
  Jail Trail Race #2   12   454 Y
  Gamehaven Race #3   18   420 Y
  Minnesota Race #1   17   425 Y
11 John Pampuch Winona Composite     1,284  
  Jail Trail Race #2   17   425 Y
  Gamehaven Race #3   12   454 Y
  Minnesota Race #1   21   405 Y
12 Hayden Nelson Lakeville North High School     1,252  
  Jail Trail Race #2   24   392 Y
  Gamehaven Race #3   16   430 Y
  Minnesota Race #1   16   430 Y
13 Tony Callen White Bear Lake High School     1,227  
  Jail Trail Race #2   18   420 Y
  Gamehaven Race #3   19   415 Y
  Minnesota Race #1   24   392 Y
14 Sam Williams Winona Composite     1,144  
  Jail Trail Race #2   64   312 Y
  Gamehaven Race #3   23   396 Y
  Minnesota Race #1   15   436 Y
15 Cody Harein White Bear Lake High School     1,141  
  Jail Trail Race #2   37   348 Y
  Gamehaven Race #3   21   405 Y
  Minnesota Race #1   25   388 Y
16 Carter Aronson Eagan High School     1,133  
  Jail Trail Race #2   26   384 Y
  Gamehaven Race #3   30   369 Y
  Minnesota Race #1   27   380 Y
16 Luke Johnson Eagan High School     1,133  
  Jail Trail Race #2   19   415 Y
  Gamehaven Race #3   44   334 Y
  Minnesota Race #1   26   384 Y
18 Karl Seibert Burnsville High School     1,126  
  Jail Trail Race #2   25   388 Y
  Gamehaven Race #3   31   366 Y
  Minnesota Race #1   29   372 Y
19 Kelby Peterson Alexandria Area Youth Cycling     1,123  
  Jail Trail Race #2   31   366 Y
  Gamehaven Race #3   25   388 Y
  Minnesota Race #1   30   369 Y
20 Jack McEligot Rochester Composite     1,108  
  Jail Trail Race #2   68   308 Y
  Gamehaven Race #3   22   400 Y
  Minnesota Race #1   22   400 Y
21 Alan Birkenholz Eastview High School     1,086  
  Jail Trail Race #2   27   380 Y
  Gamehaven Race #3   28   376 Y
  Minnesota Race #1   46   330 Y
22 Coy Stark Austin Area Composite     1,071  
  Jail Trail Race #2   35   354 Y
  Gamehaven Race #3   34   357 Y
  Minnesota Race #1   33   360 Y
23 Nicholas Carter MPLS South High     1,070  
  Jail Trail Race #2   1   540 Y
  Minnesota Race #1   2   530 Y
24 Evan Ferstl Winona Composite     1,062  
  Jail Trail Race #2   32   363 Y
  Gamehaven Race #3   36   351 Y
  Minnesota Race #1   37   348 Y
25 Noah Coughlin Crosby-Ironton High School     1,061  
  Jail Trail Race #2   3   521 Y
  Gamehaven Race #3   1   540 Y
26 Christian Pfeffer-Kleemann Rochester Composite     1,054  
  Jail Trail Race #2   41   340 Y
  Gamehaven Race #3   29   372 Y
  Minnesota Race #1   40   342 Y
27 Ole Roof Independent     1,052  
  Jail Trail Race #2   34   357 Y
  Gamehaven Race #3   45   332 Y
  Minnesota Race #1   32   363 Y
28 Akash Lucht Mounds View Composite     1,042  
  Gamehaven Race #3   2   530 Y
  Minnesota Race #1   4   512 Y
29 Ethan Peterson MPLS South High     1,036  
  Jail Trail Race #2   6   496 Y
  Minnesota Race #1   1   540 Y
30 Jason Cohrs Rochester Composite     1,029  
  Jail Trail Race #2   33   360 Y
  Gamehaven Race #3   33   360 Y
  Minnesota Race #1   67   309 Y
31 Ellis Nordhougen MPLS South High     1,018  
  Jail Trail Race #2   2   530 Y
  Minnesota Race #1   7   488 Y
32 Tanner Timm Hutchinson High School     1,003  
  Jail Trail Race #2   59   317 Y
  Gamehaven Race #3   38   346 Y
  Minnesota Race #1   41   340 Y
33 Will Hank White Bear Lake High School     998  
  Jail Trail Race #2   39   344 Y
  Gamehaven Race #3   54   322 Y
  Minnesota Race #1   45   332 Y
34 Jack Smude Burnsville High School     988  
  Jail Trail Race #2   52   324 Y
  Gamehaven Race #3   50   326 Y
  Minnesota Race #1   42   338 Y
35 Rylan Rose Lakeville South High School     985  
  Jail Trail Race #2   44   334 Y
  Gamehaven Race #3   61   315 Y
  Minnesota Race #1   43   336 Y
36 Charlie Jamieson Bloomington Composite     981  
  Gamehaven Race #3   11   460 Y
  Minnesota Race #1   3   521 Y
37 Talin Tuchtenhagen Rochester Composite     975  
  Jail Trail Race #2   57   319 Y
  Gamehaven Race #3   47   329 Y
  Minnesota Race #1   49   327 Y
38 Gavin Balding Apple Valley HS     965  
  Jail Trail Race #2   55   321 Y
  Gamehaven Race #3   53   323 Y
  Minnesota Race #1   55   321 Y
39 Mitchell Vrieze Eagan High School     947  
  Jail Trail Race #2   50   326 Y
  Gamehaven Race #3   67   309 Y
  Minnesota Race #1   64   312 Y
40 Ethan Thompson Austin Area Composite     941  
  Jail Trail Race #2   65   311 Y
  Gamehaven Race #3   59   317 Y
  Minnesota Race #1   63   313 Y
41 Ryan Foyt Rosemount HS     938  
  Jail Trail Race #2   73   303 Y
  Gamehaven Race #3   65   311 Y
  Minnesota Race #1   52   324 Y
42 William Schildgen Apple Valley HS     937  
  Jail Trail Race #2   58   318 Y
  Gamehaven Race #3   63   313 Y
  Minnesota Race #1   70   306 Y
43 Nick Wigen Eagan High School     927  
  Jail Trail Race #2   62   314 Y
  Gamehaven Race #3   74   302 Y
  Minnesota Race #1   65   311 Y
44 Tommy Slane Eastview High School     926  
  Jail Trail Race #2   61   315 Y
  Gamehaven Race #3   72   304 Y
  Minnesota Race #1   69   307 Y
45 Joey Diffley Eagan High School     910  
  Gamehaven Race #3   15   436 Y
  Minnesota Race #1   9   474 Y
  Jail Trail Race #2     0 Y
46 Michael Hooley Highland Park Mendota Composite     909  
  Jail Trail Race #2   14   442 Y
  Gamehaven Race #3   10   467 Y
47 Ethan Nelson MPLS South High     891  
  Jail Trail Race #2   8   481 Y
  Minnesota Race #1   20   410 Y
47 Mitch Kahl Champlin Park High School     891  
  Jail Trail Race #2   20   410 Y
  Gamehaven Race #3   8   481 Y
49 Grant Gregory Chanhassen High School     885  
  Gamehaven Race #3   17   425 Y
  Minnesota Race #1   11   460 Y
50 Leo Fonder Champlin Park High School     824  
  Jail Trail Race #2   28   376 Y
  Gamehaven Race #3   13   448 Y
51 Tyler Gonzales Rosemount HS     788  
  Gamehaven Race #3   24   392 Y
  Minnesota Race #1   23   396 Y
  Jail Trail Race #2     0 Y
52 Chad Mccracken Maple Grove High School     785  
  Jail Trail Race #2   21   405 Y
  Gamehaven Race #3   27   380 Y
53 Alex Barkmeier Southwest Minneapolis     766  
  Jail Trail Race #2   22   400 Y
  Minnesota Race #1   31   366 Y
54 Nick Florentius Osseo Composite     740  
  Jail Trail Race #2   23   396 Y
  Gamehaven Race #3   39   344 Y
55 Jack Borgeson Maple Grove High School     735  
  Jail Trail Race #2   29   372 Y
  Gamehaven Race #3   32   363 Y
56 Emilio Alvarado Bloomington Composite     704  
  Gamehaven Race #3   48   328 Y
  Minnesota Race #1   28   376 Y
57 Joey Berens Shakopee High School     702  
  Jail Trail Race #2   36   351 Y
  Minnesota Race #1   36   351 Y
58 Jeremy Hedin Osseo Composite     694  
  Jail Trail Race #2   38   346 Y
  Gamehaven Race #3   37   348 Y
59 Mason Kosmatka Duluth Composite Team     692  
  Gamehaven Race #3   42   338 Y
  Minnesota Race #1   35   354 Y
60 Joel Carr Duluth Composite Team     673  
  Gamehaven Race #3   60   316 Y
  Minnesota Race #1   34   357 Y
61 Jacob Rossow Maple Grove High School     672  
  Jail Trail Race #2   45   332 Y
  Gamehaven Race #3   41   340 Y
62 Joseph Rosenquist Osseo Composite     667  
  Jail Trail Race #2   40   342 Y
  Gamehaven Race #3   51   325 Y
63 Doug Swenson Lakeville North High School     666  
  Jail Trail Race #2   56   320 Y
  Minnesota Race #1   38   346 Y
63 Lucas Duffy St. Paul Central     666  
  Jail Trail Race #2   43   336 Y
  Gamehaven Race #3   46   330 Y
65 Kevin Gustafson Orono High School     665  
  Jail Trail Race #2   47   329 Y
  Gamehaven Race #3   43   336 Y
66 Ryan Beard Austin Area Composite     658  
  Jail Trail Race #2   42   338 Y
  Gamehaven Race #3   56   320 Y
  Minnesota Race #1     0 Y
67 Noah Pomroy Roseville Area Composite     656  
  Gamehaven Race #3   40   342 Y
  Minnesota Race #1   62   314 Y
68 James Ball Chaska High School     653  
  Gamehaven Race #3   57   319 Y
  Minnesota Race #1   44   334 Y
69 Jonah Liggett Bloomington Composite     652  
  Gamehaven Race #3   49   327 Y
  Minnesota Race #1   51   325 Y
69 Easton Kolle Chaska High School     652  
  Gamehaven Race #3   68   308 Y
  Minnesota Race #1   39   344 Y
71 Jared Navarro St. Croix Valley Composite     651  
  Jail Trail Race #2   46   330 Y
  Gamehaven Race #3   55   321 Y
72 Dylan Folger Eastview High School     648  
  Jail Trail Race #2   51   325 Y
  Minnesota Race #1   53   323 Y
73 Simon Levy Southwest Minneapolis     645  
  Jail Trail Race #2   53   323 Y
  Minnesota Race #1   54   322 Y
74 Oscar Edwards-Hughes Orono High School     638  
  Gamehaven Race #3   66   310 Y
  Minnesota Race #1   48   328 Y
75 Jack Swenson Orono High School     636  
  Jail Trail Race #2   60   316 Y
  Minnesota Race #1   56   320 Y
75 Nate Nacer Maple Grove High School     636  
  Jail Trail Race #2   54   322 Y
  Gamehaven Race #3   62   314 Y
77 Joshua Kennicott Shakopee High School     632  
  Jail Trail Race #2   70   306 Y
  Minnesota Race #1   50   326 Y
78 Gibson Prescher Chaska High School     624  
  Gamehaven Race #3   70   306 Y
  Minnesota Race #1   58   318 Y
79 Seth Bickford White Bear Lake High School     623  
  Jail Trail Race #2   63   313 Y
  Minnesota Race #1   66   310 Y
79 Garrett Tkach Eastview High School     623  
  Jail Trail Race #2   69   307 Y
  Minnesota Race #1   60   316 Y
81 Charlie Zeilinger New Prague Composite     622  
  Jail Trail Race #2   72   304 Y
  Gamehaven Race #3   58   318 Y
82 Kayden Garrett Face to Face Academy     620  
  Gamehaven Race #3   64   312 Y
  Minnesota Race #1   68   308 Y
82 Jack Bowman Shakopee High School     620  
  Jail Trail Race #2   71   305 Y
  Minnesota Race #1   61   315 Y
84 Tristan Noble Highland Park Mendota Composite     617  
  Jail Trail Race #2   66   310 Y
  Gamehaven Race #3   69   307 Y
85 Jacob Harms Eagan High School     614  
  Jail Trail Race #2   67   309 Y
  Minnesota Race #1   71   305 Y
86 William Kurth Winona Composite     606  
  Jail Trail Race #2   75   301 Y
  Gamehaven Race #3   71   305 Y
87 Zachary Engman White Bear Lake High School     604  
  Jail Trail Race #2   76   300 Y
  Minnesota Race #1   72   304 Y
88 Benjamin Keuler Eastview High School     602  
  Jail Trail Race #2   77   299 Y
  Minnesota Race #1   73   303 Y
  Gamehaven Race #3     0 Y
89 Caiden Swanke Eagan High School     581  
  Gamehaven Race #3   56   280 Y
  Minnesota Race #1   75   301 Y
  Jail Trail Race #2     0 Y
90 Bogdan Rylski Highland Park Mendota Composite     384  
  Gamehaven Race #3   26   384 Y
91 Alex Kern St. Cloud Area Composite     369  
  Jail Trail Race #2   30   369 Y
92 Ethan Waytashek Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     354  
  Gamehaven Race #3   35   354 Y
93 Daniel Peterson Southwest Minneapolis     329  
  Minnesota Race #1   47   329 Y
94 Jacob Cardinal Maple Grove High School     328  
  Jail Trail Race #2   48   328 Y
95 Gavin Laing Maple Grove High School     327  
  Jail Trail Race #2   49   327 Y
96 Jaden Kunshier St. Croix Valley Composite     324  
  Gamehaven Race #3   52   324 Y
97 Christian Larson Burnsville High School     319  
  Minnesota Race #1   57   319 Y
98 William Ojanen Mounds View Composite     317  
  Minnesota Race #1   59   317 Y
99 Luke Starr Chaska High School     303  
  Gamehaven Race #3   73   303 Y
100 Sean Moua Face to Face Academy     302  
  Minnesota Race #1   74   302 Y
100 Miles Kubes-Patterson Shakopee High School     302  
  Jail Trail Race #2   74   302 Y
102 Vinnie Ariola St. Cloud Area Composite     301  
  Gamehaven Race #3   75   301 Y
  Jail Trail Race #2     0 Y
103 trevon wooten Face to Face Academy     300  
  Gamehaven Race #3   76   300 Y
DNF Taylor Noble Highland Park Mendota Composite     0  
  Gamehaven Race #3     0 Y

Sophomore Boys D1

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Zack Isaacson Minnetonka High School     1,410  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Gamehaven Race #3   3   481 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
2 Philip Dirnberger Hopkins High School     1,384  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
  Gamehaven Race #3   6   456 Y
  Minnesota Race #1   6   456 Y
3 Natan Tapper Minnetonka High School     1,155  
  Jail Trail Race #2   20   370 Y
  Gamehaven Race #3   21   365 Y
  Minnesota Race #1   11   420 Y
4 Will Roslansky Minnetonka High School     1,106  
  Jail Trail Race #2   23   356 Y
  Gamehaven Race #3   20   370 Y
  Minnesota Race #1   18   380 Y
5 Zack Wood Hopkins High School     1,052  
  Jail Trail Race #2   24   352 Y
  Gamehaven Race #3   27   340 Y
  Minnesota Race #1   22   360 Y
6 Andre Brose Minnetonka High School     1,016  
  Jail Trail Race #2   29   332 Y
  Gamehaven Race #3   29   332 Y
  Minnesota Race #1   24   352 Y
7 Henry Seiser Hudson High School     990  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
  Gamehaven Race #3   2   490 Y
7 Grant Hietpas Stillwater HS     990  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Gamehaven Race #3   1   500 Y
9 Seth Kemp Duluth East High School     962  
  Gamehaven Race #3   4   472 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
10 Luke Larson Prior Lake High School     948  
  Gamehaven Race #3   7   448 Y
  Minnesota Race #1   1   500 Y
11 Willem Krattley Hudson High School     928  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
  Gamehaven Race #3   5   464 Y
12 Karl Janczak Washburn High School     913  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
  Minnesota Race #1   4   472 Y
13 Ogden Miller Washburn High School     904  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
14 Gabe Czajkowski Prior Lake High School     898  
  Gamehaven Race #3   9   434 Y
  Minnesota Race #1   5   464 Y
15 Isaac Gunderson Stillwater HS     861  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
  Gamehaven Race #3   8   441 Y
16 Nicholas Schneider Wayzata Mountain Bike Team     851  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Minnesota Race #1   20   370 Y
17 Evan Berkowitz Stillwater HS     848  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
  Gamehaven Race #3   12   414 Y
18 Adam Gilleece Washburn High School     837  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
19 Adam Markowicz Stillwater HS     835  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
  Gamehaven Race #3   13   408 Y
19 Joseph Ogaard Stillwater HS     835  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
  Gamehaven Race #3   10   427 Y
21 Peter Braun Prior Lake High School     819  
  Gamehaven Race #3   17   385 Y
  Minnesota Race #1   9   434 Y
22 Nick Monson Wayzata Mountain Bike Team     817  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
23 Vladimir Smirnov Wayzata Mountain Bike Team     816  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Minnesota Race #1   12   414 Y
24 Charlie Hazelroth Stillwater HS     804  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
  Gamehaven Race #3   16   390 Y
25 Evan Dybvig Stillwater HS     800  
  Jail Trail Race #2   18   380 Y
  Gamehaven Race #3   11   420 Y
26 Henry Jackson Edina Cycling Team     798  
  Gamehaven Race #3   15   396 Y
  Minnesota Race #1   14   402 Y
27 Jameson Stahl Stillwater HS     787  
  Jail Trail Race #2   17   385 Y
  Gamehaven Race #3   14   402 Y
28 Dillon Flamm Prior Lake High School     768  
  Gamehaven Race #3   22   360 Y
  Minnesota Race #1   13   408 Y
29 Henry Carney Duluth East High School     752  
  Gamehaven Race #3   23   356 Y
  Minnesota Race #1   15   396 Y
30 Eli Roll Stillwater HS     750  
  Jail Trail Race #2   19   375 Y
  Gamehaven Race #3   19   375 Y
31 Landon Malsom Prior Lake High School     742  
  Gamehaven Race #3   24   352 Y
  Minnesota Race #1   16   390 Y
32 Avery Carlson Washburn High School     730  
  Jail Trail Race #2   21   365 Y
  Minnesota Race #1   21   365 Y
33 JOSHUA LANGHORST Prior Lake High School     729  
  Gamehaven Race #3   26   344 Y
  Minnesota Race #1   17   385 Y
34 Nathaniel Stay Wayzata Mountain Bike Team     700  
  Jail Trail Race #2   26   344 Y
  Minnesota Race #1   23   356 Y
35 Zan Abbas Wayzata Mountain Bike Team     684  
  Jail Trail Race #2   28   336 Y
  Minnesota Race #1   25   348 Y
36 Eli Jereczek Duluth East High School     380  
  Gamehaven Race #3   18   380 Y
37 Isaac Brown Prior Lake High School     375  
  Minnesota Race #1   19   375 Y
38 Drew Potvin Armstrong Cycle Club     360  
  Jail Trail Race #2   22   360 Y
39 Ben Brynestad Stillwater HS     348  
  Jail Trail Race #2   25   348 Y
40 Connor Fuzzey Wayzata Mountain Bike Team     340  
  Jail Trail Race #2   27   340 Y
41 Hunter Mathwig Edina Cycling Team     336  
  Gamehaven Race #3   28   336 Y
42 Charlie Whitehead Stillwater HS     329  
  Gamehaven Race #3   30   329 Y
DNF Daniel Pekurovsky Wayzata Mountain Bike Team     0  
  Jail Trail Race #2     0 Y

Sophomore Boys D2

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Isaiah Moore Hutchinson High School     1,470  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Gamehaven Race #3   2   490 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
2 Roen Anderson Mankato Composite     1,422  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Gamehaven Race #3   8   441 Y
  Minnesota Race #1   1   500 Y
3 Jaden Niemeyer Hutchinson High School     1,302  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Gamehaven Race #3   11   420 Y
  Minnesota Race #1   9   434 Y
4 Peter Nomeland Lakeville South High School     1,206  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Gamehaven Race #3   16   390 Y
  Minnesota Race #1   12   414 Y
5 Will Hack Lakeville South High School     1,187  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
  Gamehaven Race #3   23   356 Y
  Minnesota Race #1   16   390 Y
6 Dakota Kelly Rochester Composite     1,144  
  Jail Trail Race #2   21   365 Y
  Gamehaven Race #3   12   414 Y
  Minnesota Race #1   21   365 Y
7 Ian Barnum Rosemount HS     1,125  
  Jail Trail Race #2   18   380 Y
  Gamehaven Race #3   22   360 Y
  Minnesota Race #1   17   385 Y
8 Baleigh Rasmusen Alexandria Area Youth Cycling     1,046  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
  Gamehaven Race #3   33   320 Y
  Minnesota Race #1   28   336 Y
9 Anthony Coudron Winona Composite     1,036  
  Jail Trail Race #2   28   336 Y
  Gamehaven Race #3   27   340 Y
  Minnesota Race #1   22   360 Y
10 Simon Hirst Austin Area Composite     1,010  
  Jail Trail Race #2   22   360 Y
  Gamehaven Race #3   42   298 Y
  Minnesota Race #1   24   352 Y
11 Jonathan Pownell Cannon Valley Composite     1,006  
  Jail Trail Race #2   30   329 Y
  Gamehaven Race #3   30   329 Y
  Minnesota Race #1   25   348 Y
12 Zach Schaefbauer Eagan High School     1,003  
  Jail Trail Race #2   25   348 Y
  Gamehaven Race #3   36   311 Y
  Minnesota Race #1   26   344 Y
13 Cuyler Rono Crosby-Ironton High School     1,000  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
  Gamehaven Race #3   1   500 Y
14 Sam Scheuneman Burnsville High School     986  
  Jail Trail Race #2   33   320 Y
  Gamehaven Race #3   31   326 Y
  Minnesota Race #1   27   340 Y
15 Alex Stromme Rochester Composite     964  
  Jail Trail Race #2   27   340 Y
  Gamehaven Race #3   29   332 Y
  Minnesota Race #1   45   292 Y
16 chihiro Gustafson Mounds View Composite     962  
  Gamehaven Race #3   3   481 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
17 Adam Klepetka Alexandria Area Youth Cycling     939  
  Jail Trail Race #2   36   311 Y
  Gamehaven Race #3   43   296 Y
  Minnesota Race #1   29   332 Y
18 Braden Higgins Champlin Park High School     936  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
  Gamehaven Race #3   4   472 Y
18 Charlie Johnson Rosemount HS     936  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
  Gamehaven Race #3   5   464 Y
20 Elias McGuire Rochester Composite     933  
  Jail Trail Race #2   32   323 Y
  Gamehaven Race #3   46   290 Y
  Minnesota Race #1   33   320 Y
21 John Weatherhead Orono High School     918  
  Jail Trail Race #2   35   314 Y
  Gamehaven Race #3   49   287 Y
  Minnesota Race #1   34   317 Y
22 Kaden Sheflo Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     912  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
  Gamehaven Race #3   6   456 Y
23 Dawson Ludvigson Burnsville High School     900  
  Jail Trail Race #2   39   304 Y
  Gamehaven Race #3   51   285 Y
  Minnesota Race #1   36   311 Y
24 Vladimir Lind Burnsville High School     898  
  Jail Trail Race #2   41   300 Y
  Gamehaven Race #3   41   300 Y
  Minnesota Race #1   42   298 Y
25 Jonas Hutchinson Duluth Composite Team     880  
  Gamehaven Race #3   13   408 Y
  Minnesota Race #1   4   472 Y
26 Mitchell Pontius Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     868  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
  Gamehaven Race #3   9   434 Y
27 Jarod Sahaydak MPLS Southside Compsite     864  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
  Minnesota Race #1   6   456 Y
28 Ashton Engberg Champlin Park High School     847  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
  Gamehaven Race #3   10   427 Y
29 Drake Harrington Roseville Area Composite     844  
  Gamehaven Race #3   7   448 Y
  Minnesota Race #1   15   396 Y
30 Jacob Kimberley Southwest Minneapolis     816  
  Jail Trail Race #2   19   375 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
31 Caleb Wood Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     807  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
  Gamehaven Race #3   18   380 Y
32 Ethan Anderson Duluth Composite Team     805  
  Gamehaven Race #3   17   385 Y
  Minnesota Race #1   11   420 Y
33 Lars Marquardt Independent     804  
  Gamehaven Race #3   15   396 Y
  Minnesota Race #1   13   408 Y
33 Brayden Krivachek Independent     804  
  Gamehaven Race #3   14   402 Y
  Minnesota Race #1   14   402 Y
35 Blake Wosje Chanhassen High School     802  
  Gamehaven Race #3   19   375 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
36 Matthew Hill Chanhassen High School     800  
  Gamehaven Race #3   24   352 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
37 Jack Glad Apple Valley HS     766  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
  Minnesota Race #1   20   370 Y
38 Jared Yost Mounds View Composite     750  
  Gamehaven Race #3   20   370 Y
  Minnesota Race #1   18   380 Y
39 Joey Lenz New Prague Composite     735  
  Jail Trail Race #2   20   370 Y
  Gamehaven Race #3   21   365 Y
40 Noah Fuller St. Cloud Area Composite     733  
  Jail Trail Race #2   17   385 Y
  Gamehaven Race #3   25   348 Y
41 Thomas Henry Chanhassen High School     711  
  Gamehaven Race #3   28   336 Y
  Minnesota Race #1   19   375 Y
42 Carter Jansen St. Croix Valley Composite     676  
  Jail Trail Race #2   29   332 Y
  Gamehaven Race #3   26   344 Y
43 Nathan Bloss Champlin Park High School     675  
  Jail Trail Race #2   24   352 Y
  Gamehaven Race #3   32   323 Y
44 William Anderla Osseo Composite     670  
  Jail Trail Race #2   23   356 Y
  Gamehaven Race #3   35   314 Y
45 Connor McCallum Mounds View Composite     643  
  Gamehaven Race #3   34   317 Y
  Minnesota Race #1   31   326 Y
46 Tanner Carlson Duluth Composite Team     634  
  Gamehaven Race #3   58   278 Y
  Minnesota Race #1   23   356 Y
47 Noah Johnson St. Paul Central     630  
  Jail Trail Race #2   31   326 Y
  Gamehaven Race #3   39   304 Y
48 Parker Swanson Eagan High School     627  
  Jail Trail Race #2   42   298 Y
  Minnesota Race #1   30   329 Y
49 Cael Cripe Chanhassen High School     617  
  Gamehaven Race #3   44   294 Y
  Minnesota Race #1   32   323 Y
50 Avery Schaefer Shakopee High School     616  
  Jail Trail Race #2   40   302 Y
  Minnesota Race #1   35   314 Y
51 James Pipkin Osseo Composite     610  
  Jail Trail Race #2   37   308 Y
  Gamehaven Race #3   40   302 Y
52 Sujay Racha Shakopee High School     606  
  Jail Trail Race #2   38   306 Y
  Minnesota Race #1   41   300 Y
53 Luke Hill Bloomington Composite     594  
  Gamehaven Race #3   48   288 Y
  Minnesota Race #1   38   306 Y
54 Harrison Yarwood Roseville Area Composite     592  
  Gamehaven Race #3   52   284 Y
  Minnesota Race #1   37   308 Y
55 Mateusz Kukla Rochester Composite     590  
  Gamehaven Race #3   50   286 Y
  Minnesota Race #1   39   304 Y
56 Sanjay Sharma Southwest Minneapolis     588  
  Jail Trail Race #2   44   294 Y
  Minnesota Race #1   44   294 Y
57 Jack Ruble Southwest Minneapolis     586  
  Jail Trail Race #2   46   290 Y
  Minnesota Race #1   43   296 Y
58 William O'Neill St. Croix Valley Composite     585  
  Jail Trail Race #2   43   296 Y
  Gamehaven Race #3   47   289 Y
59 Noah Molnau Osseo Composite     581  
  Jail Trail Race #2   47   289 Y
  Gamehaven Race #3   45   292 Y
60 Kadin Olson Shakopee High School     578  
  Jail Trail Race #2   48   288 Y
  Minnesota Race #1   46   290 Y
61 Ben Foley Highland Park Mendota Composite     575  
  Jail Trail Race #2   45   292 Y
  Gamehaven Race #3   53   283 Y
62 Isaiah Harris Face to Face Academy     569  
  Gamehaven Race #3   55   281 Y
  Minnesota Race #1   48   288 Y
63 Zackary Alman Osseo Composite     566  
  Jail Trail Race #2   49   287 Y
  Gamehaven Race #3   57   279 Y
64 Gabriel Steinmetz Independent     414  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
65 William Hjort St. Cloud Area Composite     344  
  Jail Trail Race #2   26   344 Y
66 Riley Halstrom St. Cloud Area Composite     317  
  Jail Trail Race #2   34   317 Y
67 Nolan Zaic Champlin Park High School     308  
  Gamehaven Race #3   37   308 Y
68 Soren Thrawl Eagan High School     306  
  Gamehaven Race #3   38   306 Y
69 Nathan Lindall Chaska High School     302  
  Minnesota Race #1   40   302 Y
70 Chase Luoma Shakopee High School     289  
  Minnesota Race #1   47   289 Y
71 Quentin Bymers Alexandria Area Youth Cycling     282  
  Gamehaven Race #3   54   282 Y

Freshman Boys D1

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Ethan Mielke Hopkins High School     1,376  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
  Gamehaven Race #3   6   456 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
2 Ryan Guse Hopkins High School     1,219  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Gamehaven Race #3   16   390 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
3 Thomas Beyer Prior Lake High School     1,000  
  Gamehaven Race #3   1   500 Y
  Minnesota Race #1   1   500 Y
4 Caden Albrecht Stillwater HS     990  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
  Gamehaven Race #3   2   490 Y
5 Isaac Lowenthal Walsh Washburn High School     971  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
5 Per Alexander Washburn High School     971  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
7 Jake Torch Duluth East High School     953  
  Gamehaven Race #3   3   481 Y
  Minnesota Race #1   4   472 Y
8 Adam Gaertner Stillwater HS     920  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
  Gamehaven Race #3   5   464 Y
9 Michael Kingston Minnetonka High School     912  
  Jail Trail Race #2   33   320 Y
  Gamehaven Race #3   43   296 Y
  Minnesota Race #1   43   296 Y
9 Jack Hietpas Stillwater HS     912  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
  Gamehaven Race #3   7   448 Y
11 Hunter Tyree Minnetonka High School     905  
  Jail Trail Race #2   34   317 Y
  Gamehaven Race #3   44   294 Y
  Minnesota Race #1   44   294 Y
12 Drew Dietrich Prior Lake High School     897  
  Gamehaven Race #3   8   441 Y
  Minnesota Race #1   6   456 Y
13 Riley Chellen Minnetonka High School     896  
  Jail Trail Race #2   35   314 Y
  Gamehaven Race #3   46   290 Y
  Minnesota Race #1   45   292 Y
14 Ansel Smith Edina Cycling Team     884  
  Gamehaven Race #3   11   420 Y
  Minnesota Race #1   5   464 Y
15 Jack Merriam Edina Cycling Team     875  
  Gamehaven Race #3   9   434 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
16 AJ Gunderson Stillwater HS     861  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
  Gamehaven Race #3   10   427 Y
17 Oliver Hunter Armstrong Cycle Club     847  
  Jail Trail Race #2   19   375 Y
  Gamehaven Race #3   4   472 Y
18 Zachary Bollom Wayzata Mountain Bike Team     844  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Minnesota Race #1   15   396 Y
19 Ethan Healy Washburn High School     842  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
  Minnesota Race #1   9   434 Y
20 Riley Sellars Minnetonka High School     841  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
  Gamehaven Race #3   12   414 Y
21 Connor McDonald Hudson High School     826  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
  Gamehaven Race #3   17   385 Y
22 Mason Fife Edina Cycling Team     822  
  Gamehaven Race #3   14   402 Y
  Minnesota Race #1   11   420 Y
23 Alex Pemberton Wayzata Mountain Bike Team     810  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
  Minnesota Race #1   12   414 Y
24 Max Magni Duluth East High School     781  
  Gamehaven Race #3   15   396 Y
  Minnesota Race #1   17   385 Y
25 Torstein Derauf Duluth East High School     778  
  Gamehaven Race #3   20   370 Y
  Minnesota Race #1   13   408 Y
26 Ethan Aune Wayzata Mountain Bike Team     775  
  Jail Trail Race #2   17   385 Y
  Minnesota Race #1   16   390 Y
27 Tommy Smyth Duluth East High School     767  
  Gamehaven Race #3   21   365 Y
  Minnesota Race #1   14   402 Y
28 Isaac Brown Stillwater HS     762  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
  Gamehaven Race #3   25   348 Y
29 Alex Magni Duluth East High School     736  
  Gamehaven Race #3   23   356 Y
  Minnesota Race #1   18   380 Y
30 Grady Hall Prior Lake High School     735  
  Gamehaven Race #3   19   375 Y
  Minnesota Race #1   22   360 Y
30 Hans Janovy Meyer Edina Cycling Team     735  
  Gamehaven Race #3   22   360 Y
  Minnesota Race #1   19   375 Y
32 Sam Yotter Prior Lake High School     728  
  Gamehaven Race #3   18   380 Y
  Minnesota Race #1   25   348 Y
32 Joshua Penshorn Hudson High School     728  
  Jail Trail Race #2   18   380 Y
  Gamehaven Race #3   25   348 Y
34 Garret Bonello Wayzata Mountain Bike Team     719  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
  Minnesota Race #1   30   329 Y
35 Zachary Carlson Stillwater HS     704  
  Jail Trail Race #2   22   360 Y
  Gamehaven Race #3   26   344 Y
36 David Pearson Wayzata Mountain Bike Team     702  
  Jail Trail Race #2   20   370 Y
  Minnesota Race #1   29   332 Y
37 Brandon Riley Hudson High School     697  
  Jail Trail Race #2   21   365 Y
  Gamehaven Race #3   29   332 Y
38 Kyle Sipe Wayzata Mountain Bike Team     696  
  Jail Trail Race #2   23   356 Y
  Minnesota Race #1   27   340 Y
39 Calvin Short Wayzata Mountain Bike Team     688  
  Jail Trail Race #2   24   352 Y
  Minnesota Race #1   28   336 Y
40 Eric Crosby Lehmann Edina Cycling Team     685  
  Gamehaven Race #3   30   329 Y
  Minnesota Race #1   23   356 Y
41 Brennen Larson Duluth East High School     684  
  Gamehaven Race #3   27   340 Y
  Minnesota Race #1   26   344 Y
42 Colby Larson Duluth East High School     678  
  Gamehaven Race #3   24   352 Y
  Minnesota Race #1   31   326 Y
43 Tanner Bombardieri Duluth East High School     665  
  Gamehaven Race #3   41   300 Y
  Minnesota Race #1   21   365 Y
44 Nate Pfeiffer Prior Lake High School     659  
  Gamehaven Race #3   28   336 Y
  Minnesota Race #1   32   323 Y
45 Ryan Hanson Armstrong Cycle Club     658  
  Jail Trail Race #2   26   344 Y
  Gamehaven Race #3   35   314 Y
46 Alex Scherber Stillwater HS     654  
  Jail Trail Race #2   25   348 Y
  Gamehaven Race #3   38   306 Y
47 Ethan Hansen Wayzata Mountain Bike Team     644  
  Jail Trail Race #2   28   336 Y
  Minnesota Race #1   37   308 Y
48 Marco Valdivia Prior Lake High School     637  
  Gamehaven Race #3   32   323 Y
  Minnesota Race #1   35   314 Y
49 Zach Burnam Hudson High School     636  
  Jail Trail Race #2   29   332 Y
  Gamehaven Race #3   39   304 Y
50 Collin Burman Edina Cycling Team     634  
  Gamehaven Race #3   34   317 Y
  Minnesota Race #1   34   317 Y
51 Ayush Raheja Wayzata Mountain Bike Team     621  
  Jail Trail Race #2   32   323 Y
  Minnesota Race #1   42   298 Y
52 Noah Roy Edina Cycling Team     610  
  Gamehaven Race #3   37   308 Y
  Minnesota Race #1   40   302 Y
53 Daniel Tyson Edina Cycling Team     604  
  Gamehaven Race #3   42   298 Y
  Minnesota Race #1   38   306 Y
54 Chase Lynskey Stillwater HS     420  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
55 Teig O'Kelly Hudson High School     408  
  Gamehaven Race #3   13   408 Y
56 ZACH BURNS Duluth East High School     370  
  Minnesota Race #1   20   370 Y
57 Zach Hansen Duluth East High School     352  
  Minnesota Race #1   24   352 Y
58 Ryan Jette Wayzata Mountain Bike Team     340  
  Jail Trail Race #2   27   340 Y
59 Jacob Sletten Stillwater HS     329  
  Jail Trail Race #2   30   329 Y
60 Isaac Brown Stillwater HS     326  
  Gamehaven Race #3   31   326 Y
60 Jack Wallace Stillwater HS     326  
  Jail Trail Race #2   31   326 Y
62 Tommy Seyfert Wayzata Mountain Bike Team     320  
  Minnesota Race #1   33   320 Y
62 Nicholas Stowman Duluth East High School     320  
  Gamehaven Race #3   33   320 Y
64 Nicholas Stowman Duluth East High School     311  
  Minnesota Race #1   36   311 Y
64 Wyatt Rivers Stillwater HS     311  
  Gamehaven Race #3   36   311 Y
66 Percy Olken-Hunt Edina Cycling Team     304  
  Minnesota Race #1   39   304 Y
67 Eli Zaun Duluth East High School     302  
  Gamehaven Race #3   40   302 Y
68 Bode Hislop Duluth East High School     300  
  Minnesota Race #1   41   300 Y
69 James Bendickson Hopkins High School     292  
  Gamehaven Race #3   45   292 Y
  Jail Trail Race #2     0 Y

Freshman Boys D2

Males

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Wyatt Horner Burnsville High School     1,408  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
  Gamehaven Race #3   13   408 Y
  Minnesota Race #1   1   500 Y
2 Bennet Fischer Independent     1,401  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
  Gamehaven Race #3   5   464 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
3 Kole Koehler Winona Composite     1,386  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Gamehaven Race #3   7   448 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
4 Adam Barth White Bear Lake High School     1,238  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Gamehaven Race #3   18   380 Y
  Minnesota Race #1   6   456 Y
5 Karl David Lakeville South High School     1,170  
  Jail Trail Race #2   17   385 Y
  Gamehaven Race #3   21   365 Y
  Minnesota Race #1   11   420 Y
6 Peter Herrick Rochester Composite     1,145  
  Jail Trail Race #2   21   365 Y
  Gamehaven Race #3   16   390 Y
  Minnesota Race #1   16   390 Y
7 Hans Rupnow Mankato Composite     1,121  
  Jail Trail Race #2   29   332 Y
  Gamehaven Race #3   34   317 Y
  Minnesota Race #1   4   472 Y
8 Bowen Tesch Alexandria Area Youth Cycling     1,120  
  Jail Trail Race #2   24   352 Y
  Gamehaven Race #3   22   360 Y
  Minnesota Race #1   13   408 Y
9 Daniel Vazquez Burnsville High School     1,092  
  Jail Trail Race #2   25   348 Y
  Gamehaven Race #3   25   348 Y
  Minnesota Race #1   15   396 Y
10 Paul St. Onge Lakeville South High School     1,073  
  Jail Trail Race #2   18   380 Y
  Gamehaven Race #3   32   323 Y
  Minnesota Race #1   20   370 Y
11 John Weisenbeck Rochester Composite     1,060  
  Jail Trail Race #2   22   360 Y
  Gamehaven Race #3   27   340 Y
  Minnesota Race #1   22   360 Y
12 Hawk Holzer Lakeville North High School     1,021  
  Jail Trail Race #2   37   308 Y
  Gamehaven Race #3   50   286 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
13 Jacob Venenga Austin Area Composite     1,013  
  Jail Trail Race #2   36   311 Y
  Gamehaven Race #3   41   300 Y
  Minnesota Race #1   14   402 Y
14 Javan Hemsworth Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     990  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Gamehaven Race #3   1   500 Y
15 Sam Peterson Lakeville North High School     985  
  Jail Trail Race #2   33   320 Y
  Gamehaven Race #3   46   290 Y
  Minnesota Race #1   19   375 Y
16 William Kahle Austin Area Composite     977  
  Jail Trail Race #2   38   306 Y
  Gamehaven Race #3   38   306 Y
  Minnesota Race #1   21   365 Y
17 Chais Olson Austin Area Composite     975  
  Jail Trail Race #2   30   329 Y
  Gamehaven Race #3   42   298 Y
  Minnesota Race #1   25   348 Y
18 Austin Schroeder Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     971  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Gamehaven Race #3   2   490 Y
19 Slava Kritzer Austin Area Composite     946  
  Jail Trail Race #2   40   302 Y
  Gamehaven Race #3   45   292 Y
  Minnesota Race #1   24   352 Y
20 Jordon Beaudry Elk River Composite     944  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
  Gamehaven Race #3   4   472 Y
21 Jack Myhre Orono High School     940  
  Jail Trail Race #2   46   290 Y
  Gamehaven Race #3   44   294 Y
  Minnesota Race #1   23   356 Y
22 Brayden Kempel Elk River Composite     920  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
  Gamehaven Race #3   6   456 Y
23 Gavin Peterson Rosemount HS     917  
  Jail Trail Race #2   39   304 Y
  Gamehaven Race #3   52   284 Y
  Minnesota Race #1   30   329 Y
24 Kaleb Bauer Crosby-Ironton High School     908  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
  Gamehaven Race #3   3   481 Y
25 Chase Sams Duluth Composite Team     878  
  Gamehaven Race #3   12   414 Y
  Minnesota Race #1   5   464 Y
26 Jackson Guck Lakeville North High School     875  
  Jail Trail Race #2   54   282 Y
  Gamehaven Race #3   60   276 Y
  Minnesota Race #1   34   317 Y
26 Trevor Hutchison Crosby-Ironton High School     875  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
  Gamehaven Race #3   9   434 Y
28 Alan Saenz Rochester Composite     872  
  Jail Trail Race #2   51   285 Y
  Gamehaven Race #3   51   285 Y
  Minnesota Race #1   40   302 Y
29 Andrew Beckius Mankato Composite     861  
  Jail Trail Race #2   52   284 Y
  Gamehaven Race #3   63   273 Y
  Minnesota Race #1   39   304 Y
29 Peter Nierenhausen Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     861  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
  Gamehaven Race #3   8   441 Y
31 Cordell Kinyon Rochester Composite     856  
  Jail Trail Race #2   53   283 Y
  Gamehaven Race #3   59   277 Y
  Minnesota Race #1   43   296 Y
32 Austin Strowbridge Burnsville High School     840  
  Jail Trail Race #2   58   278 Y
  Gamehaven Race #3   64   272 Y
  Minnesota Race #1   46   290 Y
33 Andrew Shuros Highland Park Mendota Composite     828  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
  Gamehaven Race #3   11   420 Y
34 Isaac Trockman Southwest Minneapolis     823  
  Jail Trail Race #2   19   375 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
35 Joshua Yotter Crosby-Ironton High School     810  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
  Gamehaven Race #3   15   396 Y
36 Christopher Boucher Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     792  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
  Gamehaven Race #3   14   402 Y
37 Ethan Enrooth Mounds View Composite     789  
  Gamehaven Race #3   19   375 Y
  Minnesota Race #1   12   414 Y
38 Conor Gregg Highland Park Mendota Composite     781  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
  Gamehaven Race #3   17   385 Y
39 Aiden Crenshaw Roseville Area Composite     766  
  Gamehaven Race #3   29   332 Y
  Minnesota Race #1   9   434 Y
40 Ethan Van Zee Elk River Composite     763  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
  Gamehaven Race #3   30   329 Y
41 Leo Bergner St. Croix Valley Composite     740  
  Jail Trail Race #2   20   370 Y
  Gamehaven Race #3   20   370 Y
42 Aidan Ishaug Bloomington Composite     737  
  Gamehaven Race #3   24   352 Y
  Minnesota Race #1   17   385 Y
42 Trey Donahe Chanhassen High School     737  
  Gamehaven Race #3   43   296 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
44 Nathan Pierce New Prague Composite     692  
  Jail Trail Race #2   23   356 Y
  Gamehaven Race #3   28   336 Y
45 Danny Wessberg Mounds View Composite     691  
  Gamehaven Race #3   36   311 Y
  Minnesota Race #1   18   380 Y
46 Austin Kapaun Champlin Park High School     670  
  Jail Trail Race #2   26   344 Y
  Gamehaven Race #3   31   326 Y
47 JACOB OLSON Elk River Composite     667  
  Jail Trail Race #2   32   323 Y
  Gamehaven Race #3   26   344 Y
48 Brandon Buchholz Champlin Park High School     656  
  Jail Trail Race #2   28   336 Y
  Gamehaven Race #3   33   320 Y
49 Mason Anderson Mounds View Composite     646  
  Gamehaven Race #3   40   302 Y
  Minnesota Race #1   26   344 Y
50 Louis Olson St. Croix Valley Composite     640  
  Jail Trail Race #2   31   326 Y
  Gamehaven Race #3   35   314 Y
51 Oskar Pezalla-Granlund MPLS South High     638  
  Jail Trail Race #2   42   298 Y
  Minnesota Race #1   27   340 Y
52 Shane Kahl Champlin Park High School     633  
  Jail Trail Race #2   59   277 Y
  Gamehaven Race #3   23   356 Y
53 Max Janasz Bloomington Composite     620  
  Gamehaven Race #3   48   288 Y
  Minnesota Race #1   29   332 Y
53 Jason Starks Mankato Composite     620  
  Jail Trail Race #2   27   340 Y
  Gamehaven Race #3   56   280 Y
55 Pacey Mohler Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     618  
  Jail Trail Race #2   35   314 Y
  Gamehaven Race #3   39   304 Y
56 August Shriver MPLS South High     615  
  Jail Trail Race #2   47   289 Y
  Minnesota Race #1   31   326 Y
57 Keegan Conlee MPLS South High     602  
  Jail Trail Race #2   57   279 Y
  Minnesota Race #1   32   323 Y
58 Grant Neve Roseville Area Composite     601  
  Gamehaven Race #3   55   281 Y
  Minnesota Race #1   33   320 Y
59 Neil Dickson Roseville Area Composite     592  
  Gamehaven Race #3   58   278 Y
  Minnesota Race #1   35   314 Y
60 Tommy Heyer New Prague Composite     589  
  Jail Trail Race #2   41   300 Y
  Gamehaven Race #3   47   289 Y
61 Jacob Rainerson Osseo Composite     579  
  Jail Trail Race #2   45   292 Y
  Gamehaven Race #3   49   287 Y
62 Ricky Larsen Champlin Park High School     578  
  Jail Trail Race #2   43   296 Y
  Gamehaven Race #3   54   282 Y
63 Andrew Meyer Shakopee High School     572  
  Jail Trail Race #2   56   280 Y
  Minnesota Race #1   45   292 Y
63 Ethan Kreemer Chanhassen High School     572  
  Gamehaven Race #3   62   274 Y
  Minnesota Race #1   42   298 Y
65 Vincent Knutson Elk River Composite     570  
  Jail Trail Race #2   49   287 Y
  Gamehaven Race #3   53   283 Y
66 Garrett Quady Champlin Park High School     565  
  Jail Trail Race #2   50   286 Y
  Gamehaven Race #3   57   279 Y
67 Dylan Hill St. Cloud Area Composite     556  
  Jail Trail Race #2   55   281 Y
  Gamehaven Race #3   61   275 Y
68 Cole Johnson Highland Park Mendota Composite     427  
  Gamehaven Race #3   10   427 Y
69 jonas carlson MPLS South High     336  
  Minnesota Race #1   28   336 Y
70 Trenton Churchill New Prague Composite     317  
  Jail Trail Race #2   34   317 Y
71 Cade Connett Austin Area Composite     311  
  Minnesota Race #1   36   311 Y
72 Griffen Mohs Orono High School     308  
  Minnesota Race #1   37   308 Y
72 Jackson Chase-Jacobus White Bear Lake High School     308  
  Gamehaven Race #3   37   308 Y
74 Jack Buczak Bloomington Composite     306  
  Minnesota Race #1   38   306 Y
75 Thomas younger Shakopee High School     300  
  Minnesota Race #1   41   300 Y
76 P. Joe Ryskamp Orono High School     294  
  Minnesota Race #1   44   294 Y
76 Marcel Testa St. Cloud Area Composite     294  
  Jail Trail Race #2   44   294 Y
78 Ryan Pease St. Croix Valley Composite     288  
  Jail Trail Race #2   48   288 Y
DNF Owen MacDonald MPLS South High     0  
  Minnesota Race #1     0 Y

Varsity Girls

Females

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Kaelin Jackson Hopkins High School     1,609  
  Jail Trail Race #2   5   539 Y
  Gamehaven Race #3   4   547 Y
  Minnesota Race #1   7   523 Y
2 Kyra Jackson Hopkins High School     1,573  
  Jail Trail Race #2   4   547 Y
  Gamehaven Race #3   6   531 Y
  Minnesota Race #1   11   495 Y
3 Taylor Horner Burnsville High School     1,506  
  Jail Trail Race #2   9   509 Y
  Gamehaven Race #3   11   495 Y
  Minnesota Race #1   10   502 Y
4 Anna Christian Washburn High School     1,150  
  Jail Trail Race #2   1   575 Y
  Minnesota Race #1   1   575 Y
5 Josie Welsh Armstrong Cycle Club     1,140  
  Jail Trail Race #2   2   565 Y
  Gamehaven Race #3   1   575 Y
6 Kasia Bednarski Southwest Minneapolis     1,121  
  Jail Trail Race #2   3   556 Y
  Minnesota Race #1   2   565 Y
6 Ellie Pfeiffer Prior Lake High School     1,121  
  Gamehaven Race #3   2   565 Y
  Minnesota Race #1   3   556 Y
8 Justice Sahaydak MPLS Southside Compsite     1,070  
  Jail Trail Race #2   6   531 Y
  Minnesota Race #1   5   539 Y
9 Ellie Hedlund MPLS Southside Compsite     1,063  
  Jail Trail Race #2   8   516 Y
  Minnesota Race #1   4   547 Y
10 Courtney Johnson Crosby-Ironton High School     1,062  
  Jail Trail Race #2   7   523 Y
  Gamehaven Race #3   5   539 Y
11 Madeline Pernat Chanhassen High School     1,047  
  Gamehaven Race #3   8   516 Y
  Minnesota Race #1   6   531 Y
12 Lydia Reiner Edina Cycling Team     1,018  
  Gamehaven Race #3   10   502 Y
  Minnesota Race #1   8   516 Y
13 Siri Bohacek Stillwater HS     1,004  
  Jail Trail Race #2   11   495 Y
  Gamehaven Race #3   9   509 Y
14 Kira Anderson Chanhassen High School     992  
  Gamehaven Race #3   13   483 Y
  Minnesota Race #1   9   509 Y
15 Hannah Brown Stillwater HS     979  
  Jail Trail Race #2   10   502 Y
  Gamehaven Race #3   14   477 Y
16 Amanda Susnik Duluth East High School     978  
  Gamehaven Race #3   12   489 Y
  Minnesota Race #1   12   489 Y
17 Nikita Finnerty Crosby-Ironton High School     960  
  Jail Trail Race #2   12   489 Y
  Gamehaven Race #3   15   471 Y
18 Melissa Jacobs New Prague Composite     948  
  Jail Trail Race #2   13   483 Y
  Gamehaven Race #3   16   465 Y
19 Sophie Farrow Duluth East High School     556  
  Gamehaven Race #3   3   556 Y
20 Maddie Raschke Chanhassen High School     523  
  Gamehaven Race #3   7   523 Y

JV Girls

Females

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Anni Skillicorn Winona Composite     1,582  
  Jail Trail Race #2   2   530 Y
  Gamehaven Race #3   1   540 Y
  Minnesota Race #1   4   512 Y
2 Greta Mielke Hopkins High School     1,537  
  Jail Trail Race #2   4   512 Y
  Gamehaven Race #3   3   521 Y
  Minnesota Race #1   5   504 Y
3 Ellie Munger Hopkins High School     1,529  
  Jail Trail Race #2   3   521 Y
  Gamehaven Race #3   4   512 Y
  Minnesota Race #1   6   496 Y
4 Sophie Dirnberger Hopkins High School     1,452  
  Jail Trail Race #2   8   481 Y
  Gamehaven Race #3   5   504 Y
  Minnesota Race #1   10   467 Y
5 Sarah Clay Hopkins High School     1,368  
  Jail Trail Race #2   12   454 Y
  Gamehaven Race #3   12   454 Y
  Minnesota Race #1   11   460 Y
6 Lexis Ringgenberg Eagan High School     1,360  
  Jail Trail Race #2   7   488 Y
  Gamehaven Race #3   14   442 Y
  Minnesota Race #1   16   430 Y
7 Claire Minnihan Hopkins High School     1,283  
  Jail Trail Race #2   13   448 Y
  Gamehaven Race #3   20   410 Y
  Minnesota Race #1   17   425 Y
8 Zoe Camp Southwest Minneapolis     1,080  
  Jail Trail Race #2   1   540 Y
  Minnesota Race #1   1   540 Y
9 Gabi Mazion Edina Cycling Team     1,051  
  Gamehaven Race #3   2   530 Y
  Minnesota Race #1   3   521 Y
10 Gracen Hardy Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     985  
  Jail Trail Race #2   5   504 Y
  Gamehaven Race #3   8   481 Y
11 Katia Swanson Lakeville North High School     984  
  Gamehaven Race #3   6   496 Y
  Minnesota Race #1   7   488 Y
12 Molly Junker Stillwater HS     963  
  Jail Trail Race #2   6   496 Y
  Gamehaven Race #3   10   467 Y
13 Anna Lampron Edina Cycling Team     962  
  Gamehaven Race #3   7   488 Y
  Minnesota Race #1   9   474 Y
14 Kieran Oakley Bloomington Composite     955  
  Gamehaven Race #3   9   474 Y
  Minnesota Race #1   8   481 Y
15 Liza Pekurovsky Wayzata Mountain Bike Team     928  
  Jail Trail Race #2   9   474 Y
  Minnesota Race #1   12   454 Y
16 Madeline Nierenhausen Cuyuna Lakes Mountain Bike Team     927  
  Jail Trail Race #2   10   467 Y
  Gamehaven Race #3   11   460 Y
17 Allie Thompson Armstrong Cycle Club     896  
  Jail Trail Race #2   11   460 Y
  Gamehaven Race #3   15   436 Y
18 Kate Davis Duluth East High School     872  
  Gamehaven Race #3   16   430 Y
  Minnesota Race #1   14   442 Y
19 Allison Zastoupil Hopkins High School     868  
  Gamehaven Race #3   13   448 Y
  Minnesota Race #1   18   420 Y
20 Erin Berglund Hudson High School     867  
  Jail Trail Race #2   14   442 Y
  Gamehaven Race #3   17   425 Y
21 Julia Yost Mounds View Composite     863  
  Gamehaven Race #3   19   415 Y
  Minnesota Race #1   13   448 Y
22 Melissa Bernstein Edina Cycling Team     856  
  Gamehaven Race #3   18   420 Y
  Minnesota Race #1   15   436 Y
23 Katya Loehlein Champlin Park High School     841  
  Jail Trail Race #2   15   436 Y
  Gamehaven Race #3   21   405 Y
24 Lucy Hendrickson Orono High School     840  
  Jail Trail Race #2   16   430 Y
  Minnesota Race #1   20   410 Y
25 Grace Shupe Austin Area Composite     796  
  Gamehaven Race #3   22   400 Y
  Minnesota Race #1   23   396 Y
26 Jenna Westlake Lakeville South High School     530  
  Minnesota Race #1   2   530 Y
27 Clare Holden Armstrong Cycle Club     425  
  Jail Trail Race #2   17   425 Y
28 Marin Binkowski Prior Lake High School     415  
  Minnesota Race #1   19   415 Y
  Gamehaven Race #3     0 Y
29 Anna Ingemann Wayzata Mountain Bike Team     405  
  Minnesota Race #1   21   405 Y
30 Cynthia Miller Wayzata Mountain Bike Team     400  
  Minnesota Race #1   22   400 Y
DNF Tori Polingo Minnetonka High School     0  
  Minnesota Race #1     0 Y

Sophomore Girls

Females

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Zoey Sheedy Rochester Composite     1,426  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
  Gamehaven Race #3   2   490 Y
  Minnesota Race #1   5   464 Y
2 Isabel Lippai Independent     1,409  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Gamehaven Race #3   6   456 Y
  Minnesota Race #1   4   472 Y
3 Anastasia Antanovich Eastview High School     1,402  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Gamehaven Race #3   5   464 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
4 Stormy Hegg Alexandria Area Youth Cycling     1,360  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
  Gamehaven Race #3   7   448 Y
  Minnesota Race #1   6   456 Y
5 Sarah Hoffman Hopkins High School     1,295  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
  Gamehaven Race #3   10   427 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
6 Savannah Egan Lakeville North High School     1,195  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Gamehaven Race #3   17   385 Y
  Minnesota Race #1   13   408 Y
7 Emma Raygor Rochester Composite     1,178  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
  Gamehaven Race #3   18   380 Y
  Minnesota Race #1   14   402 Y
8 Talya Tapper Minnetonka High School     1,145  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
  Gamehaven Race #3   20   370 Y
  Minnesota Race #1   17   385 Y
9 Rachel Ball Hudson High School     1,000  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
  Gamehaven Race #3   1   500 Y
10 Gillian Bode Washburn High School     990  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Minnesota Race #1   1   500 Y
11 Meryl Sudeith Edina Cycling Team     962  
  Gamehaven Race #3   3   481 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
12 Emma Albrecht Stillwater HS     936  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
  Gamehaven Race #3   4   472 Y
13 Stevie Tompkins Mankato Composite     882  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
  Gamehaven Race #3   8   441 Y
14 Marta Markowicz Stillwater HS     868  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
  Gamehaven Race #3   9   434 Y
15 Nicole Murray Roseville Area Composite     862  
  Gamehaven Race #3   12   414 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
16 Clarissa Wegener Prior Lake High School     854  
  Gamehaven Race #3   11   420 Y
  Minnesota Race #1   9   434 Y
17 Cora Plath Chaska High School     817  
  Gamehaven Race #3   16   390 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
18 Jenna Van Sickle Roseville Area Composite     816  
  Gamehaven Race #3   15   396 Y
  Minnesota Race #1   11   420 Y
18 Anika Nollendorfs Maple Grove High School     816  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
  Gamehaven Race #3   14   402 Y
20 Chyna Evans Chanhassen High School     755  
  Gamehaven Race #3   21   365 Y
  Minnesota Race #1   16   390 Y
21 Sarah Schad St. Cloud Area Composite     420  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
22 Andrea Plewa Duluth East High School     414  
  Minnesota Race #1   12   414 Y
23 Olivia Fox Wayzata Mountain Bike Team     408  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
23 Kate Nelson Mankato Composite     408  
  Gamehaven Race #3   13   408 Y
25 Anna Buczak Bloomington Composite     396  
  Minnesota Race #1   15   396 Y
26 Sophie Westhoff St. Croix Valley Composite     375  
  Gamehaven Race #3   19   375 Y
DNF Annika Dahl Maple Grove High School     0  
  Jail Trail Race #2     0 Y

Freshman Girls

Females

Place Name/Race Team Place Bonus Points Count?
 
1 Morgan Hanson Burnsville High School     1,444  
  Jail Trail Race #2   1   500 Y
  Gamehaven Race #3   4   472 Y
  Minnesota Race #1   4   472 Y
2 Anna German Hutchinson High School     1,360  
  Jail Trail Race #2   7   448 Y
  Gamehaven Race #3   7   448 Y
  Minnesota Race #1   5   464 Y
3 Tausha Lange Alexandria Area Youth Cycling     1,302  
  Jail Trail Race #2   11   420 Y
  Gamehaven Race #3   8   441 Y
  Minnesota Race #1   8   441 Y
4 Lauren Jensen Lakeville North High School     1,255  
  Jail Trail Race #2   12   414 Y
  Gamehaven Race #3   12   414 Y
  Minnesota Race #1   10   427 Y
5 Whitney Walkup Austin Area Composite     1,232  
  Jail Trail Race #2   13   408 Y
  Gamehaven Race #3   16   390 Y
  Minnesota Race #1   9   434 Y
6 Victoria Voss Rochester Composite     1,204  
  Jail Trail Race #2   20   370 Y
  Gamehaven Race #3   11   420 Y
  Minnesota Race #1   12   414 Y
7 Renata Vaughn Austin Area Composite     1,194  
  Jail Trail Race #2   16   390 Y
  Gamehaven Race #3   14   402 Y
  Minnesota Race #1   14   402 Y
8 Charlotte Sanders Burdis Cannon Valley Composite     1,190  
  Jail Trail Race #2   17   385 Y
  Gamehaven Race #3   17   385 Y
  Minnesota Race #1   11   420 Y
9 Anastasia Mitchell Austin Area Composite     1,150  
  Jail Trail Race #2   18   380 Y
  Gamehaven Race #3   18   380 Y
  Minnesota Race #1   16   390 Y
10 Tehya Daniels White Bear Lake High School     1,146  
  Jail Trail Race #2   21   365 Y
  Gamehaven Race #3   15   396 Y
  Minnesota Race #1   17   385 Y
11 Olivia Callister Minnetonka High School     1,095  
  Jail Trail Race #2   22   360 Y
  Gamehaven Race #3   22   360 Y
  Minnesota Race #1   19   375 Y
12 Sudie Hall Southwest Minneapolis     981  
  Jail Trail Race #2   3   481 Y
  Minnesota Race #1   1   500 Y
13 Samantha Klepperich Chaska High School     980  
  Gamehaven Race #3   2   490 Y
  Minnesota Race #1   2   490 Y
14 Liv Myers Stillwater HS     972  
  Jail Trail Race #2   4   472 Y
  Gamehaven Race #3   1   500 Y
15 Anya Healy Washburn High School     971  
  Jail Trail Race #2   2   490 Y
  Minnesota Race #1   3   481 Y
16 Lauren Munger Hopkins High School     945  
  Jail Trail Race #2   5   464 Y
  Gamehaven Race #3   3   481 Y
17 Ellie Shuros Highland Park Mendota Composite     912  
  Jail Trail Race #2   6   456 Y
  Gamehaven Race #3   6   456 Y
18 josephine ramirez Stillwater HS     905  
  Jail Trail Race #2   8   441 Y
  Gamehaven Race #3   5   464 Y
19 Sophie Williams Duluth East High School     890  
  Gamehaven Race #3   9   434 Y
  Minnesota Race #1   6   456 Y
20 Johana White Wayzata Mountain Bike Team     875  
  Jail Trail Race #2   10   427 Y
  Minnesota Race #1   7   448 Y
21 Naomi Strange Crosby-Ironton High School     861  
  Jail Trail Race #2   9   434 Y
  Gamehaven Race #3   10   427 Y
22 Sara Thompson Armstrong Cycle Club     810  
  Jail Trail Race #2   14   402 Y
  Gamehaven Race #3   13   408 Y
23 Kendra Johnson Shakopee High School     771  
  Jail Trail Race #2   19   375 Y
  Minnesota Race #1   15   396 Y
23 Adison Steinke Hopkins High School     771  
  Jail Trail Race #2   15   396 Y
  Gamehaven Race #3   19   375 Y
25 Alexandra Saville Shakopee High School     736  
  Jail Trail Race #2   23   356 Y
  Minnesota Race #1   18   380 Y
26 Grace Jakusz Shakopee High School     717  
  Jail Trail Race #2   24   352 Y
  Minnesota Race #1   21   365 Y
27 Louise Rosenbaum Orono High School     705  
  Jail Trail Race #2   27   340 Y
  Gamehaven Race #3   21   365 Y
28 Ren Christiansen Champlin Park High School     704  
  Jail Trail Race #2   25   348 Y
  Gamehaven Race #3   23   356 Y
29 Rebecca Larson Burnsville High School     700  
  Jail Trail Race #2   26   344 Y
  Minnesota Race #1   23   356 Y
30 Teagan Mason Shakopee High School     684  
  Jail Trail Race #2   29   332 Y
  Minnesota Race #1   24   352 Y
30 Lydia Bjorkulnd Northwest Composite     684  
  Jail Trail Race #2   28   336 Y
  Gamehaven Race #3   25   348 Y
32 Hazel Kemp Duluth East High School     408  
  Minnesota Race #1   13   408 Y
33 Kinley Hetletved Independent     370  
  Minnesota Race #1   20   370 Y
33 Sophie Barker Hudson High School     370  
  Gamehaven Race #3   20   370 Y
35 Charlotte Johnson Chaska High School     360  
  Minnesota Race #1   22   360 Y
36 Gabrielle Hedin Osseo Composite     352  
  Gamehaven Race #3   24   352 Y